‘तेल भिषा’ होस् वा ‘थाङ्ने भिषा’ : सोचअनुसारको नामाकरण

१४ बैशाख २०७५, शुक्रबार ००:०७ मा प्रकाशित

भर्खरै मात्र बबिता बस्नेतज्युले ‘तेल भिषा लाग्यो रे’ ‘भन्ने लेख लेख्नुभएको पढ्न पाइयो । यस्ता अनौठा विषयहरूमा यथार्थ लेखहरू पढ्न पाउनु खुशीको कुरा हो । मैले पनि मेरै साथीको मुखबाट सुनेकी थिएँ– ‘अँ…तिनीहरू जाँदैछन् रे फलानो ठाउँ थाङ्ने भिषामा ।’ सुन्नासाथ एकप्रकारले त मलाई अचम्म र हाँसउठ्दो पनि लाग्यो र सोंचेँ– ‘ठ्याक्कै कस्तो नाम जुराएर यस्तो भनेका होलान् ? हुन पनि एक अर्थले त ठिकै पनि हो, तर यही वाक्यलाई मान्छेहरूले हाँसोको रुपमा उडाएको सुन्दा भने यस्तो लाग्छ कि मान्छेहरू किन हर कुरालाई नकारात्मक र हँसिमजाकको विषय बनाउँछन् ? जुनै कुराको पनि सकारात्मक पक्ष त पक्कै हुन्छन् नि ।’

अब कुरा गरौँ यो भिषाको बारेमा । म पनि अहिले अमेरिकाबाट अष्ट्रेलियामा कान्छी छोरीकोमा आएकी छु । यहाँहरूले सम्झिनु होला ‘तेल भिषा या थाङ्न भिषा‘ त्यही अर्थमा भन्नु पर्दा कामरकर्तब्य‘उही‘ नै बुझिन्छ । तर भाग्यवश मलाई भने ती दुवै उपनामको भिषा हानीराख्नु पर्दैन । कारण, अमेरिकाको पासपोर्ट भएपछि अन्य देशले पत्याउँदा रहेछन् र अहिले म यहाँ छु ।

खास भन्नु पर्दा आमा हुनुको अर्थ अनि सन्तानको माया यी कुराहरू पनि यो बिषयमा जोडिन आउँछ । कसलाई आफ्नो सन्तानको माया लाग्दैन ? देखुँ–भेटुँ त आमा–बाबुलाई त्यसै पनि लागिरहन्छ आफ्ना सन्तानलाई्र र म पनि आज कान्छी छोरी–ज्वाईंसँग छु– कान्छी छोरीबाट नातिनी भएकीले ।

बबिताजीले कति सरल र सटिक तरिकाले दुई पक्षकै वकालत गरेर लेख्नुभएको छ उक्त लेख । हरेक पत्रकार, लेखक वा जोसुकैले पनि कुनै कुरालाई सार्वजनिक गर्दा सबै पक्षलाई विचार पुर्याएर गर्नुपर्छ । वहाँको लेखमा यस्तोसम्म भनाई छ कि कतिपय सन्तानले अमेरिकामा बोलाएका अभिभावकलाई एकछिन बच्चा रुँदा ‘बच्चालाई यसरी रुवाउने भए तपाईंको के काम ? यही बच्चाको लागि त यत्रो पैसा खर्च गरेर बोलाएको’ भनेको पनि पाइयो । सायद यो सत्य घटना पनि हुन सक्छ जो दरिद्र दिमागका छन् अनि नेपालदेखि नै त्यस्तै संस्कार बोकेर अहङ्कारी भावना पालेर विदेश भित्रिए र जसले आफूभन्दा ठुलाबडाको आदर–सम्मान गर्न जानेका हुँदैनन् । त्यस्ताहरू जुनसुकै ठाउँमा पुगुन् या आफ्नै माटोमा बसुन् यस्तै निच ब्यवहार त गर्छन् नै ।

हो, त्यस्तै अभिभावकमध्येका म पनि एउटा जिउँदोजाग्दो उदाहरण हुँ, तर मैले भोगेको र देखेको अनुसार यस्तो क्रुर व्यवहार र आमाबाबुप्रतिको अपमान देख्नु खेप्नु परेन अमेरिकामा न अष्ट्रेलियामा नै । तर हाम्रो नेपालमा भने यसरी आमा–बुवालाई बिदेश बोलाइने भिषालाई नकारात्मक दृष्टिले हेरिनु र सोंच राख्नु चाहिँ यस्ता केही सन्तानहरूका अहमपना, निर्दयीपन र स्वार्थी व्यवहारको कारणले हुन सक्छ । केही मान्छेहरू नेपालभित्रै बसेर अनेक अड्कलबाजी लाउँछन् र नाम जुराइदिन्छन् ‘थाङ्ने भिषा’, ‘तेल भिषा’ । तर सुन्दा यस्तो हाँसो उठेर आउँछ कि कठै ! केही हाम्रा मान्छेहरू अझै धर्तीमै बसेर स्वर्गको कुरा देख्छन् ।

विदेशमा न सुत्केरी भएर कुनामा तेल लाउँदै बच्चाकी आमा बसोस् न नानीहरूलाई पुरानो साडीको थांग्नामा गुट्मुटाओस् । अड्कलको भरमा गफ लाउँछन् केही जानिफकारहरू, तर सत्य भन्नुपर्दा विशेषतः आमाहरूलाई बोलाउनुको अर्थ आजभोलिका युवाजोडी पहिलो बच्चा जन्मिँदासम्म परिपक्व हुँदैनन् र उनीहरूलाई शुरुमा नानीलाई कसरी स्याहार गर्ने ? कुन तरहले हुर्काउने ? भन्ने पिरले पनि आफ्ना आमाहरूलाई सम्झिन्छन् ।

विदेशमा न सुत्केरी भएर कुनामा तेल लाउँदै बच्चाकी आमा बसोस् न नानीहरूलाई पुरानो साडीको थांग्नामा गुट्मुटाओस् । अड्कलको भरमा गफ लाउँछन् केही जानिफकारहरू, तर सत्य भन्नुपर्दा विशेषतः आमाहरूलाई बोलाउनुको अर्थ आजभोलिका युवाजोडी पहिलो बच्चा जन्मिँदासम्म परिपक्व हुँदैनन् र उनीहरूलाई शुरुमा नानीलाई कसरी स्याहार गर्ने ? कुन तरहले हुर्काउने ? भन्ने पिरले पनि आफ्ना आमाहरूलाई सम्झिन्छन् । ‘आमा–बुबा दुबैलाई एकै साथ ल्याउँ न, बुढेसकालमा किन अलग्याउने ?’ भन्ने पनि सोंच हुन्छ र केही आमाहरू एक्लै विदेश यात्रा गर्न असक्षम पनि हुन्छन्, त्यही कारणले यो समयमा बोलाउँदा यस्तो उपनामको भिषा पाएको ठान्छन् कोही–कोही ।

अब अर्को कुरो आयो विदेशमा आमाबाबुलाई बोलाएर आफ्ना सन्तानले गर्ने ब्यवहार । यस विषयमा भन्नुपर्दा कस्ता अभिभावकहरूलाई अलिक यस्तो संकट आईपर्ला ? कहिल्यै विदेश नआएका अर्थात पहिलोपटक विदेशमा आउँदा पहिलो कुरा त सबै कुरा नै फरक लाग्छ । त्यस्ताहरूमा अलिक अन्जानपन हुन्छ । जो अनपढ बुवाआमाहरू हुन्छन् उनीहरूलाई हरेक कुरामा अप्ठ्यारो स्थितिको सामना गर्नु पर्दछ्र । पढेलेखेका अनि आधुनिक समयले भेटिइसकेका र प्राविधिक कुराहरूसँग नजिक भएकाहरूलाई त आँखाले नदेखे पनि केवल इन्टरनेट मार्फत अनुभूत गर्ने मौका पाएका हुन्छन् र त्यती छक्क पर्नुपर्ने स्थिति आउँछ जस्तो लाग्दैन । यसैले भन्न सकिन्छ कि आफ्ना आमाबुवालाई गर्ने ब्यवहार पनि उनीहरूको आफ्नो संस्कार, अशिक्षा, अनजानपनको कारणले पनि केही असर पारेको हुन्छ ।

जस्तै भनौं न कुनै एक परिवारको आमा–बुवा अलिक गाउँमा बसोबास गरेका हुन्छन् । पढेलेखेका हुँदैनन्, तर भाग्यवश उनीहरूले कुनै देश जाने अवसर पाए । आफ्नो सन्तानले बोलाउने उद्देश्य त दुवैथरी हुन्छन्, १) आमाबुवालाई विदेश घुमाउने पनि, र २) आफ्नो सन्तानको रेखदेख, सुरक्षा र आफ्ना हजुरबा–हजुरआमासँग सामिप्यताको अवसर जुटाउने, ताकि हुर्किएपछि पनि बिदेशमा जन्मिएको सन्तानले चिनुन्, ,पता–पुर्खा पहिल्याउन् । यही बेलामा आफ्नो आमा–बुवालाई छोरारबुहारीले या छोरीज्वाईंले गर्ने ब्यवहारमा भने फरक पर्ला, । जस्तै, मैले माथि भनीसकेँ अनपढ र अनजान बुवाआमा ।

यस्ता आमा–बुवालाई भने केही अप्ठ्यारो पक्कै पर्ला, किनकि उनीहरू विदेशी खुवाई–लवाई र विदेशी जिन्दगीदेखि अपरिचित हुन्छन्, उनीहरूलाई हरेक कुरा सम्झाइरहनु पर्छ्र, विदेशमा घडीको काँटाअनुसार चल्नुपर्छ । एउटा कुरा नै बारम्बार सम्झाइराख्नु पर्ने बाध्यता हुन्छ, यस्तो बेला पनि केही सन्तान अलिक दिक्क मान्ने हुन्छन् । कतिले त आत्मसात गर्छन् कि यस्तै हो भर्खर विदेश आएका बुढाबुढी मान्छे, पढेलेखेका छैनन्, एकपटक भनेको बुझ्दैनन् भनेर । र, कतिपय कुराहरू भरसक सम्झाउनेतिर नै लाग्छन् । तर यस्तो ब्यवहार गर्ने आफ्ना सन्तानहरू पनि उनीहरूको बानी–ब्यवहार र चरित्रमा भरपर्छ कुनै सन्की हुन्छन्, कुनै सहनशील र आमा–बाबुलाई आदर गर्ने स्वभावका हुन्छन् । यसैले सन्तानको आफ्नो बानीबाट पनि आफ्ना बुवा–आमालाई गर्ने ब्यवहारमा भरपर्छ । उसो त सबैले छुद्र ब्यवहार नै गर्छन् भन्ने पनि छैन ।

नेपालमा धेरैजसो लोग्नेमान्छेहरू एक ग्लास पानी पनि सारेर नखाने प्रवृत्तिका हुन्छन् र सासु तथा आमाहरूपनि छोरी–बुहारीकै हात पर्खेर बस्ने प्रवृत्तिका हुन्छन् । यस प्रकारको प्रवृत्तिले पनि पारिवारिक अनमेल हुन जान्छ, विदेशमा । आफ्नो घरमा जस्तो अरुले दिएर खाने, अरुको बाटो हेर्ने चलन नभएर पनि होला आफ्नो देशबाट विदेश पस्दा पनि यस्तै ब्यवहार खोज्दा पनि दुवैतर्फीमा अप्ठ्यारोपन आउन सक्छ ।

अर्को कुरा रह्यो आफ्ना सन्तानबाट विदेशमा आमा–बाबुले प्रताडित हुनुपर्ने अवस्था । वहाँहरू पनि प्रायजसो आफ्नै एकोहोरो सोंचाईमा अडिग हुन खोज्नु अर्को असमझदारीको कारण हो । विशेष गरेर बुवाभन्दा पनि आमाहरू आफ्नै ढाँचा र आफ्नै रहनसहनमा चल्ने किसिमका हुन्छन् । कतिपय कुरामा आफ्नो घरको र विदेशको रीतिथिति मिल्दैन तर पनि वहाँहरू आफ्नै जिद्दीमा चल्न खोज्दा पनि परिवारमा असहजपन आउँछ र एकापसमा बेमेल हुने परिस्थिति आउँछ । त्यसैले नआउनु आएपछि आफुलाई अलिकति त फरक ढाँचामा ढाल्न सक्नुपर्छ ताकि परिवारमा सबैलाई सहज होस् । त्यस्तै, अर्को मुख्य कारण विदेशमा छोरा–बुहारी वा छोरी–ज्वाइँसँग मनमुटाव हुने कारण नेपालमा धेरैजसो लोग्नेमान्छेहरू एक ग्लास पानी पनि सारेर नखाने प्रवृत्तिका हुन्छन् र सासु तथा आमाहरूपनि छोरी–बुहारीकै हात पर्खेर बस्ने प्रवृत्तिका हुन्छन् । यस प्रकारको प्रवृत्तिले पनि पारिवारिक अनमेल हुन जान्छ, विदेशमा । आफ्नो घरमा जस्तो अरुले दिएर खाने, अरुको बाटो हेर्ने चलन नभएर पनि होला आफ्नो देशबाट विदेश पस्दा पनि यस्तै ब्यवहार खोज्दा पनि दुवैतर्फीमा अप्ठ्यारोपन आउन सक्छ । तर जब पछि बुझ्दै गएपछि केही त परिवर्तन आउँछ पनि, तर कसैले भने आफ्नो बानी छाड्दैनन् र समस्या जहाँको तहीँ हुन्छ ।

हो, यस्ता झिनामसिना कुराहरूले नै दुई सम्बन्धबीच बिदेशमा फाटो आउन सक्छ । तर यो पनि मेरो केवल अनुमान मात्र हो । मान्छे जहाँ गए पनि आफ्नो बानी छाड्न सक्दैन भन्छन् । त्यसैले आ–आफ्ना बानी हामी सबैले लिएर आएकै हुन्छौँ, जहाँ गए पनि । यस्ता ब्यवहार बिदेशमा मात्र नभएर स्वदेशमा पनि हर परिवारको निम्ति नुन–तरकारीझैं सर्वत्र अनिवार्य भएकै हुन्छ । यस्तो कुरा बाहिर आउनुमा पनि कुरौटे महिलाहरूले फुक्दै हिँड्ने बानीले फैलिएको हुन सक्छ । मैले पनि यहाँ (अष्ट्रेलिया) आएर एक–दुई इन्डियन महिला पार्कमा चक्कर लाउँदै फोनमा घन्टौं सासुको र बुहारीको कुरा कसैलाई फुकिरहेको सुनेँ तर अमेरिकामा यस्तो सुन्ने मौका पाइनँ, सायद संगत नभएर पनि होला ।

यहाँ म आफ्नै अनुभव पोख्छु । लगभग अमेरिकाको कोलोराडोमा १२ वर्ष बसेँ । मैले धेरै आमा–बुवाहरू आफ्ना सन्तानसँग निक्कै समय बिताएको पाएँ । तर अहँ… कहिल्यै कसैको मुखबाट यस्तो गुनासो सुन्न परेन । हुन त जहाँ होस् परिवारमा सानातिना कुराहरूको कारणले मनमुटाव त हुन्छ नै तर यसरी विदेशमा आएर आफ्ना सन्तानबाट प्रताडित भएको गुनासो सुन्ने मौका मिलेन । तर अहिले म अष्ट्रेलियामा छु, यहाँ चाहिँ केहीका मुखबाट यस्तो कुरा सुनेँ ।

मेरा दुईजना साथीहरू पनि यहाँ उसरी नै आएका रहेछन् तर उनीहरू भने पढेलेखेका नेपालमा पनि सरकारी जागिर खाएकाहरू । उनीहरूका भनाई अनुसार यहाँ धेरै त्यस्ता पीडित आमाहरू छन् जो छोरा–बुहारीकोमा आएकाहरू यस्तै समस्याको कारण गुनासो पोख्छन् भनेको सुनेँ र ती साथीहरूले त महिलाहरूको एउटा समूह बनाएर नाँच्ने–गाउने र अन्य एक्टिभिटिजहरू पार्कको भेटघाटमा गर्ने गरेका रहेछन् । उनीहरूका अनुसार पार्कमा भेला भए सासु–आमाहरू आफ्ना सन्तानका विषयमा एकार्कामा गुनासो पोखेर कुरा गरे उनीहरूको समय व्यतित हुँदोरहेछ । यसरी अन्य कृयाकलापमा संलग्न गराउँदा त्यस्ता कुरा काट्ने समय नहोस् भनेर हामीले यस्तो गर्ने गरेका छौँ भन्थे उनीहरू ।

तर त्यस्ता प्रवृत्तिका अभिभावकहरू सायद अलिक अशिक्षितहरू नै हुन सक्छन्, कारण उनीहरू अनजान हुन्छन् । सोंच पनि उनीहरूको पुरानै हुन्छ । घरमा जस्तो बुहारीले स्याहार गर्नुपर्ने, बुहारीले पकाएर खुवाउनुपर्ने अनि बुहारीले सबैको मान–मर्यादा राख्नुपर्ने यस्तो ब्यवहार चाहन्छन्, जुन विदेशको बसाइमा असम्भव छ । जहाँ आफुलाई समयको पावन्दीमा राखेर अर्काको काम गर्न हर समय तयार हुनुपर्छ, अनि कहाँबाट परिवारको सेवा सुशुश्रामा लाग्ने ? यस्ता यस्ता परिस्थितिले पनि विदेशमा बस्ने सन्तानहरूको बद्नाम भएको हुन सक्छ । तर सबै उस्तै हुँदैनन्, कोही–कोही हुन पनि सक्छन् विदेशको भूमि टेक्नासाथ आफुलाई विदेशी रहनसहनमा अनुवाद गरेर आफ्नो संस्कार, रितिथिति, नाता, सम्बन्ध र कर्तब्य बिर्सने पनि ।

उहिल्यै श्रवण कुमारले आमा–बाबालाई काँधमा झुन्ड्याएर–बोकेर तिर्थयात्रा गरेका थिए भने अहिलेका सन्तानले पनि आमा–बाबुलाई विदेश घुमाउन सक्नु या पाउनु आधुनिक श्रवण कुमार बन्नु हो । तर जुन समय होस्, जहाँ होस् जसले पनि समय र परिस्थिति अनुसार चल्न सक्नुपर्छ । अनि सन्तानले पनि आफ्ना आमा–बाबुप्रतिको सोंच–व्यवहारमा परिवर्तित हुनु हुँदैन ।

अब रह्यो भिषाको कुरा । बबिताजीले तेल भिषाको कुरा लेख्नु भयो । मैले भने थाङ्ने भिषा भनेर सुनेकी थिएँ । चाहे जुनसुकै भिषा होस्, आफ्ना छोराछोरीलाई सक्षम बनाएर अर्थात उनीहरूको आफ्नो परिश्रमले विदेश पढ्ने अवसर पाएर गएका हुन्छन् । त्यो सबै परिवारमा सम्भव हुन्न पनि । जो गए उनीहरूका अभिभावकले विदेश जाने अवसर पाए । तर अमेरिकामा भने सबैले पाउँछन् भन्ने ग्यारेण्टी पनि छैन र छोराछोरी भेट्न जानुमा यी तेल भिषा र थाङ्ने भिषा मात्र कारण पनि हुन्नन् । जब विद्यार्थीले ग्र्याजुएशन गर्छन्, त्यो समय पनि आफ्ना अभिभावकलाई बोलाउन पाउँछन् । अनि उक्त ठाउँकै स्थायी बसोबास पाएकाहरूले पनि आफ्ना अभिभावक बोलाउन पाउँछन् । तर भिषा पाउनु–नपाउनु उनीहरूको भाग्य चिट्ठा पनि हुन सक्छ । त्यसैले आफ्नो आमा–बाबु विदेश बोलाउने माध्यम तेल भिषा र थाङ्ने भिषा मात्र छैनन् अन्य बाटाहरू पनि छन् ।

चाहे तेल भिषा होस् या थाङ्ने भिषा, आफ्ना अभिभावकलाई बोलाएर बिदेश घुमाउन सक्नु पनि छोराछोरीको भाग्यको कुरा हो । उहिल्यै श्रवण कुमारले आमा–बाबालाई काँधमा झुन्ड्याएर–बोकेर तिर्थयात्रा गरेका थिए भने अहिलेका सन्तानले पनि आमा–बाबुलाई विदेश घुमाउन सक्नु या पाउनु आधुनिक श्रवण कुमार बन्नु हो । तर जुन समय होस्, जहाँ होस् जसले पनि समय र परिस्थिति अनुसार चल्न सक्नुपर्छ । अनि सन्तानले पनि आफ्ना आमा–बाबुप्रतिको सोंच–व्यवहारमा परिवर्तित हुनु हुँदैन । आमाबाबु पनि सन्तानप्रतिको अगाध मायाले डोर्याएर विदेशसम्म तानिएका हुन्छन् र सन्तानले पनि आफ्ना बाबु–आमालाई स्वार्थले मात्र बोलाएका हुँदैनन् । कसैले पनि अनर्थ लाउनु र सुन्नु स्वाभाविक हो, तर जे सुनिएका छन् त्यस्ता ब्यवहार नहोला भन्न पनि सकिन्न र सुनिएका त्यस्ता अभद्र ब्यवहार साँच्चै हो नै भन्ने किटान गर्न पनि सकिन्न ।

समग्रमा भन्नु पर्दा तेल भिषा–थाङ्ने भिषा नेपालमा बस्नेले उपनाम दिए पनि अहिलेको आधुनिक समय त्यसमाथि विदेशमा…, सुत्केरी भएँ भनेर को तेल लाउँदै कुनामा बस्ने ? नानी जन्मिएको तीन दिनदेखि हाजिर बजाउन थाल्छन्, नत्र मुखमा माड पस्न मुस्किल पर्छ । र, विदेशमा जन्मिएका नानीहरूले कहाँ थाङ्ना पाउनु ? आमाले सुति साडी लाओस् न बच्चाले भेट्नु ? आधुनिक आमा त्यहि पनि विदेशमा भरसक सजिलोको लागि एउटा लिँडे हाफपेन्ट लाएर दौडिन्छन् । त्यसैले यो अड्कल काटेर चिना नबनाई तेल भिषा र थाङ्ने भिषा नामकरण गरिदिने पण्डितहरूले पनि एकपटक विदेश पसेर, देखेर, भोगेर, चाखेर गएदेखि सायद आफुलाई पण्डितको सूचीबाट हटाउने थिए कि ?

(साहित्यकार आचार्य प्रभा प्रवाशी नेपाली मामला जानकार हुनहुन्छ)

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, भिएना, अस्ट्रिया: थोरै घाम लाग्ने युरोपमा घाम लागेको दिन मन फुरुंग हुन्छ।  केहि दिन अघि घाम लागेको

भक्त वाग्ले तत्कालीन नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एकिकरण हुंदाका दुई पार्टीहरु नेकपा एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्र मध्ये व्यवस्थित,अनुशासित र विधिमा

काभ्रेपलाञ्चोक । पुरातत्व विभागले पाँचखाल नगरपालिकास्थित पुरातत्वस्थलमा ‘जियोफिजिकल सर्वे’ (भू–भौतिकी सर्वेक्षण) गर्न काभ्रेपलाञ्चोकको सरोकारवाला निकायसँग सहयोगको अपिल गरेको छ ।