संवैधानिक रिक्तताले पनि निम्त्याउंदैछ सङ्कट

४ श्रावण २०६९, बिहीबार १७:१३ मा प्रकाशित


काठमाडौं, ४ साउन । संवैधानिक रिक्तताका कारण मुलुकमा राजनीतिक सङ्कट उत्पन्न भइरहेका बेला गम्भीर प्रकृतिका थप समस्या उत्पन्न हुने सम्भावना बढेको छ । खासगरी संवैधानिक निकायहरूको नियुक्ति निकट भविष्यमै एउटा जटिल समस्या बन्ने देखिएको छ । प्रमुख आयुक्तलगायत एकजना पनि आयुक्त नरहेको अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोग कर्मचारीको भरमा चल्दै आएको छ । निर्वाचन आयोगका सबै पदाधिकारीको म्याद मङ्सिरमा सकिंदै छ । मङ्सिरपछि निर्वाचन आयोगमा पनि अख्तियारमा झैं कर्मचारी मात्रै रहनेछन् । गत मंगलबारदेखि राष्ट्रिय सूचना आयोगमा प्रमुख आयुक्तको म्याद उमेरहदका कारण सकिएको छ । यस्तै लोकसेवा आयोग पनि अध्यक्षविहीन छ ।
अन्य संवैधानिक निकायसंगै सर्वोच्च अदालत पनि अब चांडै नै खाली हुने क्रममा छ । सर्वोच्चमा जम्मा २५ जना न्यायाधीशको दरबन्दीमा अहिले १४ जना छन् । भदौमा यो सङ्ख्या घटेर १३ हुनेछ भने मङ्सिरमा एकैपल्ट पांचजना न्यायाधीशले अवकाश पाउंदै छन् । माघमा अन्य दुईजना घटेर सर्वोच्चमा न्यायाधीशको सङ्ख्या जम्मा ६ जना रहनेछ । यी कुनै पनि उच्च पदमा अहिले नियुक्ति गर्न सक्ने अवस्था छैन । संवैधानिक नियुक्तिहरू संवैधानिक परिषद्बाट हुने प्रावधान छ र संवैधानिक परिषद्ले निकट भविष्यमै पूर्णता पाउन सक्ने अवस्था देखिंदैन । संवैधानिक समितिमा प्रधानमन्त्री, प्रधानन्यायाधीश, सभामुख, विपक्षी दलका नेता र सरकारले तोकेका तीनजना मन्त्रीहरू रहने प्रावधान छ । साथै यी सबै नियुक्तिमा संसदीय सुनुवाइको व्यवस्था छ । संसद् नै नरहेको अवस्थामा संसदीय सुनुवाइ हुन असम्भव छ ।
यसरी संवैधानिक नियुक्तिहरूमा एउटा ठूलो खाडल पर्दासमेत यो मुलुकको नेतृत्वले अलिकति पनि गम्भीरतापूर्वक लिएको देखिंदैन । २५ जना न्यायाधीशले काम गर्नु पर्ने ठाउंमा ६ जना मात्रै हुंदा के होला ? मङ्सिरमा हुने भनेर प्रधानमन्त्रीबाट घोषित निर्वाचन सार्ने कुरा जोडतोडले उठाइंदै छ तर मङ्सिरदेखि निर्वाचन आयोग पदाधिकारीविहीन हुंदैछ । यस्तो अवस्थामा यो रिक्ततालाई कसरी सम्बोधन गर्ने ? यो खाडललाई पुर्ने उपाय के हुन सक्छ ? कानुनविद् डा. रामकृष्ण तिम्सिनाका अनुसार संसदीय सुनुवाइको व्यवस्था हटाउनुपर्छ यसका लागि राजनीतिक सहमति आवश्यक हुन्छ । उहा“ले भन्नुभयो, ‘संवैधानिक नियुक्तिका लागि राजनीतिक सहमति नभएको अवस्थामा यी सबै निकाय हुनु र नहुनुको खासै अर्थ रहंदैन । पदाधिकारी नै नभएपछि निकाय मात्रै भएर के गर्ने ?’
यस्तै कानुनविद् डा. भीमार्जुन आचार्यले राजनीतिक दलहरूले चाहे राष्ट्रपतिले बाधा–अड्चन फुकाउन सक्ने व्यवस्था बतां“दै तर वर्षौंदेखि यो देशको नेतृत्वले मुलुकलाई गति दिन चाहेकोजस्तो आफूलाई नलागेको बताउनुभयो । उहांले भन्नुभयो, ‘संसद् त अहिले पो छैन त, तर अख्तियार त वर्षौंदेखि पदाधिकारीविहीन छ ।’ समयमै न्यायाधीशलगायत अन्य अधिकारीहरूको नियुक्ति नगरिनुले सरकारमा रहनेहरूको नियतमाथि नै शङ्का गर्न सकिने बताउंदै आचार्यले भन्नुभयो, ‘संसदीय सुनुवाइकै कारणले नियुक्ति रोकिने अवस्था भने आउ“दैन ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

रामेछाप । रामेछापको सुनापातीमा यात्रु बाहक बस लुभुखोलामा दुर्घटनामा परेको छ ।  दुर्घटनामा  कम्तिमा ९ जनाको मृत्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ । उद्धारकार्य जारी रहेकाले

काठमाडौं।उपत्यकाको सुरक्षा केन्द्र सरकार मातहत राख्ने विषयमा दलहरू विभाजित भएका छन् । सिंहदरवारस्थित राज्य व्यवस्था तथा सुशासन समितिको सभाकक्षा सोमबार भएको

रोम।इटालीले झण्डै ७० वर्षयताकै सबैभन्दा खराब खडेरीको सामना गरिरहेको छ । खडेरीपछि सरकारले पो नदी वरपरका धेरै क्षेत्रमा आपतकालीन अवस्था

काठमाडौं । रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले युक्रेनको लिसेचान्स्क सहर कब्जा गरेपछि आफ्ना रक्षामन्त्रीलाई युक्रेनमा आक्रमण जारी राख्न आदेश दिएका छन्।