११ वर्षपछि सकियाे चमेलियाकाे निर्माण

२७ माघ २०७४, शनिबार १६:४४ मा प्रकाशित

काठमाडाैं, २७ माघ । निर्माण सुरू भएकाे ११ वर्षपछि चमेलिया जलविद्युत् आयोजनाबाट उत्पादन सुरू भएकाे छ । प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले ३० मेगावाटको चमेलिया जलविद्युत् आयोजना उद्घाटन गर्दै बत्ती बाल्न पाउने पहिलो हक सुदूर पश्चिमका स्थानीयको भएको बताउनुभएकाे छ ।

शनिबार आयोजनाको विद्युत् राष्ट्रिय प्रणालीमा जोडिएको  हाे । चमेलियाबाट विद्युत् उत्पादन सुरु भएपछि स्थानीय क्षेत्रमा उद्योगधन्दा सञ्चालन भई रोजगारीको अवसर सिर्जना हुने प्रधानमन्त्री देवाउकाे भनाइ छ । ‘आयोजना निर्माणको शिलान्यास गर्दा म प्रधानमन्त्री थिएं,’ उहाँले भन्नुभयाे,‘आज आयोजना पूरा हुँदा पनि म देशको प्रधानमन्त्री भएर विद्युत् राष्ट्रिय प्रणालीमा जोडिएको अवसरको उद्घाटन गर्न पाउँदा खुशी लागेको छ ।’ आयोजना निर्माण भएपछि वर्षा यामको बाढी पहिरोको जोखिम कम भई स्थानीयको अवस्था सुधार हुने पनि देउवाले बताउनुभयाे ।

चमेलिया बेसिनमा अब आफु र आफ्नो पार्टी नेपाली काँग्रेसले निजी क्षेत्रलाई नयाँ आयोजना निर्माण गर्न प्रोत्साहन गर्ने उहाँको भनाई छ । अहिले ९० मेगावाटका आयोजना निर्माणाधीन चमेलियामा २ सय मेगावाट विद्युत् उत्पादन गर्न सकिने सम्भाव्यता रहेको जानकारी दिनुभयाे । सुदूर पश्चिममा कर्णाली, महाकाली,पश्चिम सेती,बूढीगंगालगायत आयोजनाबाट २० हजार मेगावाट विद्युत् उत्पादन गर्न सकिने सम्भावना रहेको उहाँको जिकिर छ । उपप्रधान तथा ऊर्जा मन्त्री कमल थापाले आयोजना प्रभावित तथा स्थानीय बासीलाई केही महिनाभित्रै विद्युतीकरणको प्रक्रिया अघी बढाउन नेपाल विद्युत् प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुमान घिसिङलाई निर्देशन दिनुभयाे । योजना अनुसार काम गरे विद्युत्को पहुँच नपुगेका जनतामा विद्युतीकरण गर्न सकिने पनि उहाँले बताउनुभयाे । निर्माण सुरु भएको ११ वर्षपछि चमेलियाको ३० मेगावाट विद्युत् शनिवारबाट राष्ट्रिय प्रणालीमा जोडिएको छ ।

 

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । निर्वाचन आयोगले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) को आधिकारिकतासम्बन्धी विवाद छिट्टै निरुपण गर्ने भएको छ । यसका लागि सम्बन्धीत

काठमाडौं । संयुक्त राष्ट्रसंघको विकास नीतिसम्बन्धी समितिले नेपाललाई अति कम विकसित राष्ट्रबाट स्तरोन्नति गर्न सिफारिस गरेको छ । फागुन १०

पाल्पा । पाल्पामा कोरोना विरुद्धको खोप लगाएका तीनजना स्वास्थ्यकर्मीमा कोरोना पोजेटिभ देखिएको छ । कोरोना विरुद्धको पहिलो खोप लगाएपछि स्वास्यमा

काठमाडौं । पुस शुक्ल पूर्णिमादेखि वैदिक सनातन हिन्दू धर्मावलम्बीले घरघरमा शुरु गरेको एक महिने स्वस्थानी ब्रत आज विधिपूर्वक समापन गरिँदै