दोलखाका सबै निजी अस्पताल मापदण्ड विपरीत

६ माघ २०७४, शनिबार ०८:४८ मा प्रकाशित

दोलखा, ६ माघ । दोलखामा सञ्चालित सबै निजी अस्पताल मापदण्ड विपरीत रहेका पाइएको छ । दोलखा जिल्लामा सञ्चालित कुनै पनि निजी अस्पतालले सरकारी मापदण्डअनुसारको भवन, जनशक्ति तथा प्रविधि निर्देशिका पालना गरेका छैनन् । जिल्लामा तीनवटा निजी अस्पताल, केही पोलिक्लिनिक, केही डेण्टल अस्पताल र मेडिकल सञ्चालनमा रहेपनि ती सबै मापदण्ड विपरीत भएको सरोकारवाला निकायले नै बताएका छन् ।

भीमेश्वर नगरपालिका वडा नं ३ र ६ मा पर्ने दोलखा सदरमुकाम चरिकोटमा दुईवटा निजी अस्पताल रहेका छन् भने वडा नम्बर २ मा पर्ने दोलखा बजारमा एउटा निजी अस्पताल रहेको छ । त्यसैगरी, बैतेश्वर गाउँपालिकाको मैनापोखरीमा गैरसरकारी संस्थाले सञ्चालन गरेको एकवटा निजी अस्पताल रहेको छ । सदरमुकाम चरिकोट र विभिन्न गाउँपालिकामा पोलिक्लिनिकसमेत सञ्चालनमा छन् । सदरमुकाम चरिकोटमा ५५ श्ययाको च्छो रोल्पा जनरल अस्पताल र १५ श्ययाको दोलखा सामुदायिक अस्पताल रहेको छ । दोलखा बजारमा ५५ श्यया बनाउने तयारीमा रहेको गौरीशंकर सामुदायिक अस्पताल रहेको छ । त्यसैगरी, मैनापोखरीमा २५ श्ययाको बनाउने तयारीमा रहेको हिमालय केयर हेण्डले सञ्चालन गरेको सामुदायिक अस्पताल रहेको छ । यी अस्पतालले सरकारी मापदण्ड पूरा गर्न कागजमा सबै कुरा उल्लेख गरेको भए पनि काम गर्न भने एक÷दुई जना एमबिबिएस डाक्टर, केही स्टाफ नर्स, एचए (स्वास्थ्य सहायक), अनमीलगायत मात्र राखेर अस्पताल सञ्चालन गर्दा दोलखाका नागरिक स्वास्थ्य चेकजाँचको उच्च जोखिममा देखिन थालेका छन् । अस्पतालको परिसर र भवन पनि सरकारी निर्देशिका अनुसार नभएको र भूकम्प प्रतिरोधीसमेत नरहेको अस्पताल सञ्चालक नै स्वीकार गर्छन् । सरकारले लागू गरेको स्वास्थ्य संस्था स्थापना, सञ्चालन तथा स्तरोन्नति मापदण्डसम्बन्धी निर्देशिका–२०७० को दफा १९ को १ मा २५ श्ययासम्मको अस्पताललाई एमबिबिएस चारजना, बिएन नर्सिङ एकजना, स्टाफ नर्स पाँचजना र विशेषज्ञ डाक्टर नभए पनि एमडिजिपी एकजना अनिवार्य गरेको छ । त्यसैगरी, निर्देशिकाले ५० श्ययासम्मको अस्पताललाई फिजिसियन एकजना, सर्जन एक जना, बालरोग विशेषज्ञ एकजना, स्त्रीरोग विशेषज्ञ एकजना, एनेस्थेसियाका एक जना, एमबिबिएस छ जना, बिएन नर्सिङ दुईजना र स्टाफ नर्स १० जना अनिवार्य गरेको छ । यस्तै, ७५ श्ययासम्मको अस्पताललाई फिजिसियन दुईजना, सर्जन एक जना, हाडजोर्नी विशेषज्ञ एकजना, बालरोग विशेषज्ञ एकजना, स्त्रीरोग विशेषज्ञ दुई जना, प्याथोलोजिष्ट एकजना, रेडियोलोजिष्ट दुईजना, एनेस्थेसिया विशेषज्ञ एक जना, डेण्टलका एकजना, एमडिजिपी एकजना, एमबिबिएस सातजना, बिएन नर्सिङ तीनजना र स्टाफ नर्स १५ जना अनिवार्य गरेको छ । सरकारले २५ श्ययासम्मको अस्पतालको स्थापना अनुमति र नवीकरण गर्ने अधिकार जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयलाई दिएको छ भने त्योभन्दा माथिको क्षमता भएको अस्पतालको अनुमति र नवीकरण गर्ने अधिकार क्षेत्रीय स्वास्थ्य निर्देशनालयलाई दिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर कोभिड–१९ का आठ हजार ८५० सङ्क्रमित भेटिएका छन् । स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले आज गरेको नियमित

मोरङ: कोरोना सङ्क्रमणबाट यहाँका दुई शिक्षण अस्पतालमा आज बिहान चार र गएको १२ घण्टाको अवधिमा पाँच गरी नौजनाको मृत्यु भएको

काठमाडौँ । कोरोना संक्रमण परीक्षणका लागि आज प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको स्वाब संकलन गरिएको छ । आज बालुवाटारमा प्रधानमन्त्री, उनका

काठमाडौँ । पछिल्लो २४ घण्टामा ९०७० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार २० हजार