पुल र पोषणका लागि विश्व बैंकको सहयोग

२९ असार २०६९, शुक्रबार १८:४३ मा प्रकाशित

काठमाडौ, २९ असार । विश्व बैंकले पुल र पोषण कार्यक्रम कार्यान्वयनका लागि रु आठ अर्ब ८८ करोड उपलब्ध गराउने भएको छ । बैंकबाट प्राप्त हुने उक्त रकममध्ये रु पाँच अर्ब ३३ करोड पुल निर्माण तथा मर्मतसम्भार कार्यक्रम तथा रु तीन अर्ब ५५ करोड सुनौला हजार दिन पोषण परियोजनामा खर्च गरिने छ ।  बैंकले पोषण परियोजना कार्यान्वयनका लागि प्रदान गरेको रकम अनुदान सहायता हो भने बाँकी रकम ऋण सहयोग हो । आज अर्थ मन्त्रालयमा आयोजित कार्यक्रममा ऋण तथा अनुदान सहायतासम्बन्धी दुई बेग्लाबेग्लै सम्झौतामा अर्थ मन्त्रालयका सहसचिव लालशङ्कर घिमिरे र बैंकका कायममुकायम निर्देशक विज्ञान प्रधानले हस्ताक्षर गर्नुभयो । बैंकबाट लिइएको ऋण राष्ट्रिय राजमार्गमा १ सय २१ वटा नयाँ पुल निर्माण तथा ८९ वटा तत्काल मर्मत गर्नुपर्ने पुलमा उपयोग गरिने छ । त्यसैगरी २ सय ४२ वटा अन्य पुल र ९५ वटा साना पुलको मर्मतसम्भारमा खर्च गरिने भौतिक योजना, निर्माण तथा यातायात व्यवस्था मन्त्रालयका सचिव तुलसी सिटौलाले राससलाई बताउनुभयो । आगामी पाँच वर्षभित्र पुल परियोजना सम्पन्न गर्ने लक्ष्य रहेको बताउँदै उहाँले त्यसबाट आर्थिक तथा सामाजिक सेवाका क्षेत्रमा मुलुकको उल्लेख्य प्रगति हुनाका साथै रोजगारीका थप अवसर सिर्जना हुनेमा आफू विश्वस्त रहेको उल्लेख गर्नुभयो । त्यस्तै  ग्रामीण भेगका प्रजनन उमेरका महिला तथा बालबालिकालाई लक्ष्य गरी एक हजार दिनसम्म पोषण तथा त्यसको महत्व र कुपोषणका कारण आइपर्ने जटिल स्वास्थ्यस्थितिबारे चेतनामूलक कार्यक्रम सञ्चालन गरिने अर्थ मन्त्रालयले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । नेपाल आयल निगमले पुनः पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि गरेको छ । इण्डियन आयल कर्पोरेशनबाट शुक्रबार प्राप्त मूल्य सूचीअनुसार

काभ्रेपलाञ्चोक । जिल्लाको पुराना तीन नगर बनेपा, धुलिखेल र पनौती ‘काभ्रे’ स्मार्ट सिटीका नामले परिचित हुन संरचना निर्माण प्रक्रियालाई तीव्रता

काठमाडौं । चालु आर्थिक वर्षको आठ महिनाको अवधिमा रु छ खर्ब ४२ अर्ब १४ करोड बराबरको विप्रेषण मुलुक भित्रिएको छ

मनकामना केबुलकार आजदेखि नियमित सञ्चालनमा आएको छ । स्तरोन्नतिको पहिलो चरणको कामका लागि यही चैत २५ देखि २९ गतेसम्म बन्द