पिण्ड खाने उमेरकाले पनि ठग्न बांकी राखेनन्

२९ असार २०६९, शुक्रबार ०७:५५ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २९ असार । संक्रमणकालीन राजनीतिक अन्योलताकासंगै हुर्कीरहेको सामाजिक तथा आर्थिक अधोगतिका कारण नेपाली समाजमा सजिलै पैसा कमाउने ‘खेती’ उर्बर रुपमा फस्टाएको पाइन्छ । यसका लागि ठगी धन्दालाई प्रमुख हतियार बनाउनेहरुको संख्या दिनानुदिन बढ्दो छ । हुंदा–हुंदा उमेरका हिसाबले जीवनको उत्तराद्र्धमा पुगिसकेका वृद्ध व्यक्तिसमेत युवाहरुलाई अनेक प्रलोभन दिएर ठग्न उद्यत् देखिनथालेका छन् । यसैको पछिल्लो उदाहरण बनेका छन् भक्तपुर घर बताउने ६५ वर्षीय बुद्धाचार्य शाक्य । गैरसरकारी संस्थामार्फत् जागिर लगाई दिने भन्दै धनकुटाका सयभन्दा बढीलाई ठगेर शाक्य फरार भएको घटना प्रकाशमा आएको छ । शाक्यले वल्र्ड इन्टरनेसनल सोसियल सभिर्स नामको संस्था खडा गरी सो फर्जी संस्थामार्फत् जागिर लगाइदिने भन्दै प्रतिव्यक्ति ५ सयदेखि ५ हजार ५ सय रुपैयांसम्मका दरले करिब नौ लाख रकम संकलन गरेर गत बुधबार फरार भएको प्रहरीले जनाएको छ । अधिकृत, फिल्ड कर्मचारी र सुपरभाइजर पदका लागि दरखास्त आह्वान गरी संकलित रकम लिएर शाक्य गत बुधबार फरार भएपछि पिडीतहरुले बिहीबार उनको खोजतलासका लागि प्रहरीमा निवेदन दिएका छन् ।
कार्यालय सञ्चालन गर्ने भन्दै धनकुटा–७ मा शाक्यले उक्त संस्थाका लागि जनशक्ति आवश्यक परेको भन्दै स्थानीय पुष्कर जोशी लगायतको माध्यमबाट रकम संकलन गरेका थिए । जोशी लगायतका पीडितले प्रहरीमा उजुरी दिएका हुन् । अधिकांश युवालाई जागिरको प्रलोभनबाट रकम ठगी गरेको प्रहरी नायव उपरीक्षक शरदकुमार तामाङले जानकारी दिए । शाक्य पेशेवार ठग रहेको प्रहरीले अनुमान गरेको छ । धनकुटा–७ हुलाकटोलस्थित ओमप्रकाश राईको घरमा डेरा लिई बसेका शाक्यले घरमुली लगायत आसपासका पसल तथा सर्वसाधारणबाट समेत २० हजार बढी रकम ठगी गरेका छन् । घरमुली राईको समेत ९ हजार घरभाडा तिर्न बंकी रहेको बतान्छ । गत माघ पहिलो सातादेखि धनकुटाको सदरमुकाममा दुई छोराछोरी र पत्नीका साथ बस्दै आएका शाक्य धर्मकर्ममा आस्था राख्ने स्वभाव देखाउंथे । आफूले खोल्न लागेको संस्थाबाट प्राप्त मुनाफा मुलघाटस्थित विश्रान्ति वृद्धाश्रम र आर्थिक विपन्न भएका बालबालिकाका लागि खर्च गर्ने भन्दै सहजै ठगी गर्न उनी सफल रहेको पीडितहरुको कथन छ ।
शाक्यपरिवारका सबै सदस्य नै ठगी धन्दामा संलग्न रहेको अनुमान पनि प्रहरीले गरेको छ भने यसअघि इलामको पशुपतिनगर र झापाका विभिन्न स्थानबाट समेत यसैगरी ठगी गरेर उनी फरार भएको पछिल्लो अनुसन्धानबाट पुष्टि भएको बताइएको छ ।
दिनहुं नयां–नयां ठगीका प्रकरण सार्वजनिक भइरहेको परिवेशमा बेरोजगार युवाहरुले जो पायो त्यसैको मिठा आश्वासनलाई पत्याएर रकम खर्च गर्न नहुने पाठ यस घटनाले पनि सिकाएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं। सभामुख अग्नि सापकोटाविरुद्ध परेको मुद्दामा सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासले बुधबार सुनुवाइ गरेन ।प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबरा नेतृत्वको संवैधानिक इजलासमा

जिल्लाको दिपायल सिलगढी नगरपालिका–७ तथा पूर्वीचौकी गाउँपालिका–१ को सीमाक्षेत्र बुढोबाँज भन्ने ठाउँमा बेवारिसे अवस्थामा एक महिलाको शव फेला परेको छ

काठमाडौं । चैत्र शुक्ल नवमीका दिन मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान् रामचन्द्रको सम्झनामा मनाइने ‘रामनवमी’ पर्व आज देशभरि श्रद्धा र भक्तिपूर्वक पूजा

काठमाडौं- प्रत्येक वर्ष चैत्र शुक्ल अष्टमीका दिन मनाइने चैते दशैँ पर्व आज नेपालीले घर घरमा नवदुर्गा भगवतीको पूजा आराधना गरी