कालापानी छोड्न माग गर्दै ज्ञापनपत्र

२७ असार २०६९, बुधबार २१:०६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २७ असार । ‘ग्रेटर नेपाल अभियान’मा सरिक रहंदै आएका फणिन्द्र नेपालको अध्यक्षतामा गठित एकीकृत नेपाल राष्ट्रवादी मोर्चाले नेपालको कालापानीबाट भारतीय सेना हटाइयोस् भन्ने माग गर्दै नेपालका प्रधानसेनापति र भारतीय राजदूतावासमार्फत भारतीय स्थल सेनाध्यक्षलाई ज्ञापनपत्र बुझाएको दाबी गरेको छ । प्रत्यक्ष रुपमा ज्ञापनपत्र बुझाउन भारतीय राजदूतावास पुग्दा मंगलबार प्रहरीले अनुमति नदिएपछि ज्ञापनपत्रको प्रति हुलाकमार्फत बुधबार पठाइएको मोर्चाका अध्यक्ष नेपालले बताए ।
सन् १८१६ मार्च ४ मा गरिएको नेपाल–बेलायतबीचको सुगौली सन्धि इतिहासको कालो अध्याय भएको र यसले नेपाली स्वाभिमानको धज्जी उडाएकाले त्यसलाई सच्याएपछि मात्र दुवै मुलुकको हित हुने उल्लेख गरिएको तीनबुंदे ज्ञापनपत्रमा कैयौं सपूतले जीवनको आहुति दिएर बनाएको दुई मुलुकबीचको ऐतिहासिक सांध–सिमाना नेपालको नियन्त्रणबाहिर रहेको जनाइएको छ । त्यस्तै, महाकाली नदीभन्दा पूर्वको ३ सय १० किलोमिटर भू–भागमा फैलिएको कालापानी नेपालको अक्षुण्ण भू–भागमा स्वतन्त्र मुलुक नेपालको सहमतिबेगर विदेशी सेना बसिरहेकोे तथा सीमावर्ती क्षेत्रमा भारतीय सेनाले नेपाली नागरिकको हत्या, हिंसा र अमानवीय काम गरेकोले यसको उचित सम्बोधन दुवै मुलुकका रक्षा मन्त्रालयले गर्नुपर्ने माग गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । नेकपा एमालेको बरिष्ठ नेता माधव नेपाल पक्ष सरकारमा सहभागी हुने भएको छ । माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डले स्थायी कमिटी

काठमाडौं । नेपालमा २४ घन्टाको अवधिमा ३ हजार ८ सय ९९ जना कोरोना भाइरस संक्रमित थपिएका छन् भने २० जनाको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो