नेपाली चेली जोली अमात्यद्वारा संयुक्त राष्ट्रसंघ युवा सम्मेलनको अध्यक्षता

२० माघ २०७३, बिहीबार ०२:१२ मा प्रकाशित

विजय थापा, वाशिङ्टन डिसी, २० माघ । नेपाली चेली जोली अमात्य द्वारा सयुक्त राष्ट्रसंघ हिउँद यूवा सम्मेलनलाई युवा अध्यक्षको हैसियतले सम्बोधन गरेकी छिन् । हिउँद यूवा सम्मेलन फेब्रअरी १ देखि ३ दिन सम्म सम्मेलन चल्ने छ ।

बार्षिक रुपमा दुई पटक आयोजना हुने कार्यक्रम अन्तर्गत हिउँदे युवा सम्मेलनको लागि करिब १ हजार विभिन्न राष्ट्रहरुबाट युवा प्रतिनिधिहरुको सहभागिता रहेको छ । उक्त युवा सम्मेलनलाई अस्ट्रेलिया तथा डेनमार्कले अनुमोदन गरेका छन् ।

उद्घाटन कार्यक्रममा सयुक्त राष्ट्र संघका महा सचिवका प्रतिनिधि तथा मानार्थ सभाध्यक्ष सिमोना मिकुलेस्कूले उद्घाटन मन्तब्य राखिन । यस बर्षको यूवा सम्मेलनको प्रकरण “युवा गतिविधिमा :२०३० कार्यसूची सिद्ध “भन्ने रहेको छ । यूवा बाट कार्य सुरु हुने भनिएको उक्त १९ औ सत्र को मुख्य ध्येय दिगो विकासको लागि परस्पर निर्भता तथा विश्व ब्यापकता भन्ने रहेको छ । छलफल उक्त कार्यसूची अन्तर्गत विश्वले सामना गरि रहेको बिषय वस्तुहरु गरीबी, शिक्षा तथा दिगो उपयोग तथा उत्पादन सम्बन्धि गहन छलफल हुने छ ।

राष्ट्र संघको इतिहासमै अमात्य युवा अध्यक्ष पदमा नियुक्त हुने सबै भन्दा कनिष्ठ तथा पहिलो नेपाली बन्न सफल भएकी हुन् । नया बर्ष २०१७ सहित जोलीले विश्व भरका तमाम यूवा वर्गको प्रतिनिधित्व गर्दै दोश्रो पटक पुन : उनले राष्ट्रसंघ हिउँद यूवा सम्मेलनलाई सम्बोधन गरेकी हुन् । जगदीश मान अमात्य तथा कृष्ण अमात्य कि होनहार तथा प्रतिभाशाली जेष्ठ सुपुत्री हुन् ।

अनेक बाधा अड्चन लाई छिचोल्दै आफू यो अवस्था सम्म आफु पुगेकोमा हर्ष व्यक्त गर्दै यूवा सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्नु अगाडी कुराकानी गदै सर्बप्रथम म मेरो आमा बुवा तथा ३ करोड नेपालीलाई पनि सम्झना गर्दै सबैको आशिर्बाद लिन चाहन्छु भनिन ।

उनले सबैलाई यूवा सम्मेलनको सभा अध्यक्ष भएको नाताले उपस्थित ८५ वटा राष्ट्र बाट आएका प्रतिनिधि ,अन्य विशिष्ट व्यक्तिहरु तथा अतिथिहरुलाई स्वागत गरिन । उनले मन्तब्य कै क्रममा आफू नेपाल बाट भएको जानकारी गराईन । उनले अगाडी भनिन भगवान बुद्ध नेपालमा जन्मेको उल्लेख गरिन ।

मन्तब्य कै क्रममा हामीहरुमा एकता हुनु पर्छ र अनेकता हुनु हुदैन भनिन । विविधता भनेको शक्ति हो भन्दै स्वामित्व ग्रहण गर्नु पर्ने विचार राखिन । र मन्तब्य दिने क्रममा आफ्ना महत्वपूर्ण कुराहरु हिस्सा गर्न अनुरोध समेत गरिन ।

जोली सन् २०१३ देखि नै नेपालको प्रतिनिधित्व गर्दै गत बर्ष यूवा सम्मेलनकि युवा अध्यक्ष बनेकी हुन् । अमात्य झन्डै एक दशक देखि सयुक्त राष्ट्र संघ, विश्व बैंक, एक्सन एड नेपाल आदि ईत्यदिमा काम गरि सकेकी छिन् ।

नेपाल पाटनमा जन्मिएकी जोली काठमाडौँ सेन्ट मेरिज उच्च माध्यमिक मा पढेकी हुन् भने हाल अमेरिकाको न्युयोर्कलाई कर्म थलो बनाएकी छिन् ।

सन् २००७ मा महिलाको आवाज भन्ने पत्रिकामा उत्कृष्ट १० महिलाको पुरस्कार प्राप्त गर्ने भाग्यशाली युवा हुन् जुन समयमा उनि बिध्यालयमा अध्ययनरत थिईन । उनलाई ग्लोबल कनेक्सन फर वुमेन फाउन्डेसन भन्ने संस्थाले सन् २०१५ मा ‘योङ्ग ग्लोबल लिडर एचिभमेन्ट’ पदकले समेत उनलाई सम्मान गरेको थियो ।

उनले अमेरिकाको आएवा बिद्यालयमा बित्त तथा लेखा संकाय पश्च्यात बोस्टन स्थित हार्वर्डमा विश्व बिद्यालयमा पूर्वस्नातक (अन्डर ग्रजुएट ) तहमा अध्ययन गरेकी छिन् । कार्यक्रममा नेपाली प्रतिनिधि मण्डल, नेपाली समुदाय तथा बिशेष व्यक्तित्वहरुको उपस्थिति रहेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । कलाकार मदनकृष्ण श्रेष्ठलाई कोरोना संक्रमण देखिएको छ । श्रेष्ठसहित उनका परिवारका पाँच जनामा सोमबार कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको

काठमाडौं । प्रहरीले ७ जना नक्कली डाक्टरलाई पक्राउ गरेको छ । नक्कली प्रमाणपत्र पेश गरेर काम गरिरहेका ७ जना ‘नक्कली

कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट बच्न अनलाइन कक्षा चलाउन सूचना प्रविधि क्षेत्रको पूर्वाधार विकास गरिनुपर्नेमा जोड दिइएको छ । सुशील कोइराला मेमोरियल

काठमाडौं । कुम्भमेलामा भाग लिएर पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र वीर विक्रम शाह स्वदेश फर्किएका छन् । १० दिन लामो भारत भ्रमण सकेर