सबैले चिन्नैपर्ने यी को हुन् ?– देवप्रकाश त्रिपाठी

२८ आश्विन २०७३, शुक्रबार २३:४२ मा प्रकाशित

नागरिकताको प्रमाणपत्र नेपाली र त्यही प्रमाणपत्रका आधारमा उनी बेलाबखत देशको प्रधानमन्त्रीसम्म बन्ने गर्दछन्, तर व्यवहार, क्रियाकलाप र कार्यपरिणामले उनी नेपालप्रेमी नेपाली भएको कुनै सङ्केत गर्दैन, को हुन् ?

♦ उनी संसदीय प्रजातन्त्रका कट्टर विरोधी र आलोचक हुन्, उनको विचारमा संसदीय व्यवस्था भनेको बोकाको टाउको देखाएर कुकुरको मासु बिक्री गर्ने ठाउँ हो । त्यसैले संसदीय प्रजातन्त्र विस्थापित गरी नयाँ जनवाद स्थापना गर्न उनले हिंसात्मक सङ्घर्ष गरे, तर तिनै व्यक्ति संसदीय पद्धति र प्रक्रिया अवलम्बन गरी प्रधानमन्त्री बन्न राजी हुन्छन् र व्यवस्थाको पक्षमा शपथसमेत खान्छन्, यी व्यक्ति के हुन् ?

♦ यिनी धर्मनिरपेक्षताका पक्षधर हुन्, उनको विचारमा धर्म भनेको अफिम हो र पूजाआजा वा आराधना गर्नु रुढिवाद हो । तर सन्त, महन्थ र धर्मगुरुहरूसँग यिनी रमाउँछन्, देवी–देवताको दर्शन गर्न र भैँसीसम्मको पूजा गर्न पनि अग्रसर हुन्छन्, यी को हुन् ?

♦ उनी सर्वहारावादी हुन्, निजी सम्पत्ति संरक्षण गर्ने राजनीतिक तथा आर्थिक प्रणालीका विरुद्ध यी ‘दृढतापूर्वक’ उभिएका छन् । निजी सम्पत्ति सङ्ग्रह गर्न प्रोत्साहित गर्ने नेता र नीति तथा सम्पत्ति सङ्ग्रहकर्ता उनका विचारमा वर्गीय दुस्मन हुन् । जति ठूला पुँजीपति छन् ती त्यति नै ठूला दुस्मन् हुन् भन्ने उनको वैचारिक निष्कर्ष छ, तर उनी नेपालका नवधनाढ्य हुन्, राजनीतिलाई नै व्यवसाय बनाएर रातारात अर्बपति बनेका छन् । पुँजी सङ्ग्रहप्रतिको उनको लगाव माछाप्रति बनेल (बँदेल) को भन्दा ज्यादा देखिन्छ । सर्वहारावादको सैद्धान्तिक जलपभित्र सर्वआहारावादको अवलम्बन गर्ने यिनी को हुन् ?

♦ यिनी खाँटी वामपन्थी क्रान्तिकारी हुन् र देशभरिका वामपन्थीलाई एकताबद्ध गर्दै अघि बढ्ने उनको ‘विशाल’ चाहना छ । सबै वामपन्थी कम्युनिस्टहरू एकढिक्का हुँदा वर्ग दुस्मन कमजोर हुने र देशमा दक्षिणपन्थीहरूले कहिल्यै टाउको उठाउन नसक्ने उनको विश्वास छ र विश्वासअनुरूपकै अभिव्यक्ति पनि उनी दिइरहन्छन् । तर, कम्युनिस्टभन्दा गैरकम्युनिस्टहरूसँगको सहकार्यमा उनी रमाउँछन्, अर्को कम्युनिस्ट घटकका नेताले घोडा चढ्यो भनेर यिनी अर्काको घरको धुरी चढ्न पुग्छन्, को हुन् ?

♦ यिनी खुङ्खार क्रान्तिकारी भएको दाबी गर्छन्, गफ सुन्दा यिनी चे ग्वे भाराका सहोदर मीतज्यू जस्ता लाग्छन् । क्रान्तिका गीत गाउँछन्, रामेश र मञ्जुलका गीतमा समेत संशोधनवाद यथास्थितिवाद र प्रतिक्रान्तिका गन्ध आयो भन्दै जीवन शर्माका गीत मात्र सुन्ने आदत बनेको बताउँछन्, तर मौका पाउँदा ‘कि लाउ माया मैतिर’ भन्दै रेखा थापासँग साल्सा शैलीमा लोकनृत्य गर्छन्, को हुन् ?
♦ यिनी माओका अनुयायी हुन्, माओ त्से तुङको भूमिप्रति उनको अगाध श्रद्धा छ, उस्तै पर्दा उनी अर्घ दिन पनि अग्रसर भइदिन्छन् । माओले लङमार्चका क्रममा तय गरेका गन्तव्य र त्यसक्रममा माओका पाइला परेका स्थान यिनका निम्ति त्यति पवित्र भूमि हो जति सतीदेवीका अङ्ग पतन भएर झरेका स्थान हिन्दू धर्मावलम्बीहरूका निम्ति पवित्र बन्न पुगेको छ । तर, वास्तविक जीवनमा यिनी उत्तरतर्फ फर्किएर हेर्न चाहँदैनन्, एकपटक प्रधानमन्त्री बनेका बेला उत्तरतर्फ पाइला हाल्दा भोग्नुपरेको पीडा उनले भुल्न सकेका छैनन् । अगुल्टोले हानेको कुकुर बिजुली देख्दा पनि तर्सन्छ भनेझैँ उत्तरका मित्रसँग हात मात्र मिलाउँदा पनि सान, मान र सत्ता गुम्ने त्रासपूर्ण मनोदशाबाट उनी ग्रस्त छन् । आफू उत्तरतर्फ पाइला नचाल्ने मात्र होइन उत्तरबाट आउन चाहेका पाहुनालाई समेत ‘बाटैबाट फर्काउन’ यिनी हिचकिचाउँदैनन् । अहिलेसम्म विश्वभरिका साम्यवादीहरूको आस्थाको केन्द्रभूमि बनेको आफ्नै छिमेकी मुुलुकसँग ‘लङमार्चको प्रशंसा’ गर्दै ‘लामो दूरीको सम्बन्ध’ बनाउने यी को हुन् ?

♦ वि.सं. २०५२ सालमा जनवादी राज्यसत्ता स्थापनाको नारा लगाउँदै हिंसात्मक सङ्घर्षमा उत्रिँदा यिनले सरकारसमक्ष चालीस सूत्रीय माग प्रस्तुत गरेका थिए । चालीसमध्ये नौवटा छिमेकी मित्रराष्ट्र भारतविरुद्ध लक्षित थिए । भारतविरोधलाई राष्ट्रवादको आधार बनाउने यिनले सन् २००२ मा भारतका तात्कालिक प्रधानमन्त्री अटलबिहारी वाजपेयीसमक्ष लिखित निवेदन दिएर आफूहरू (माओवादी) भारतको हितविपरीत कहिल्यै कुनै प्रकारले क्रियाशील नहुने वाचाबन्धन गरे । तर, यसरी वाजपेयीसमक्ष आत्मसमर्पण गरेको करिब दुई वर्षपछि यिनले पश्चिम तराईका कतिपय स्थानमा भारतसँग युद्ध लड्ने भन्दै सुरुङ खन्ने काम गरे । यता नेपालमा भारतसँग युद्ध गर्ने झ्याली पिटिँदै थियो, उता नयाँदिल्लीमा भारतीय उच्च अधिकारीहरूलाई साक्षी राखेर यिनले बाह्रबुँदे सम्झौता गरे । भारतीय सद्भाव र सहयोगमा सिंहदरबारसम्मको यात्रा तय गरेका (वि.सं. २०६५ मा) उनले सत्ताच्यूत हुनेबित्तिकै ‘राष्ट्रियताको निम्ति राष्ट्रिय आन्दोलन गर्ने’ घोषणा गरे र जिल्ला–जिल्लाको भ्रमणमा निस्किए । दोस्रोपटक प्रधानमन्त्री बन्नुअघिसम्म उनी भारतीय हस्तक्षेप भएको उद्घोषसहित चिच्याउँदै थिए र ‘राष्ट्रियताको रक्षाका लागि एकजुट भएर साइकल चढ्न’ जनतालाई आह्वान गर्दै थिए । तर, रातारात उनी भारतका ‘सच्चा हितैषी’मा रूपान्तरित भए र भारतसँग मित्रवत् सम्बन्ध बनाउन आफूबाहेक कसैले नसक्ने दाबी गर्न थाले । छेपारोलाई समेत लज्जाबोध हुने गरी रङ बदल्न सक्ने यी को हुन् ?

♦ सङ्घर्ष र क्रान्तिकारिताको जगमा उनको व्यक्तित्व उचालिएको छ । समाजमा जुवातास खेल्ने, मदिरा सेवन गर्ने र भ्रष्टाचारमा सामेल हुनेहरूलाई भाटे कारबाही गरेर उनले आफूलाई अग्ल्याएका हुन् । तर, लडाकुका नाममा राज्यद्वारा उपलब्ध गराइएको रकममा भ्रष्टाचार भएको विषयमा अनुसन्धान तथा छानबिन नहोस् भन्ने उनी चाहन्छन् । सम्पत्ति शुद्धीकरण र भ्रष्टाचारबारे छानबिनको प्रसङ्ग उठ्नासाथ यिनी आतङ्कित हुन्छन् र बर्बराउन थाल्छन् । भ्रष्टाचारविरुद्ध नारा लगाउँदै नेपालको इतिहासमा सबैभन्दा ठूलो रकम भ्रष्टाचार गर्न सक्ने यी व्यक्ति को हुन् ?

♦ साम्यवाद, जनवाद, जनवादी क्रान्ति र माओवादी पार्टीका लागि ज्यान अर्पण गर्न तत्पर भएको बताउने उनकै हटहुटीमा लागेर हजारौँ निर्दोष नेपाली युवा शहीद बन्न लामबद्ध भए । आफ्ना मुख्य नेता नै ‘विर सहिद’ बन्न तत्पर रहेको कुराले युवा लडाकु आफ्नो जीवन अर्पण गर्न तत्पर भएका थिए र युद्धका क्रममा तीमध्ये कतिले हाँसीहाँसी प्राण उत्सर्ग पनि गरे, जसलाई अहिले ‘शहीद’को सम्मान दिइएको छ । यसरी निर्दोष युवालाई शहीद बन्न उक्साउँदै ‘आत्महत्याका निम्ति लामबद्ध गराउने’ व्यक्ति सबैभन्दा बढी डरपोक छन् र मर्नदेखि सर्पभन्दा धेरै डराउँछन्, मामुली शरीर रक्षाकै निम्ति जोसुकैसँग अवाञ्छित सम्झौता गर्न अग्रसर हुन्छन्, यी को हुन् ?

♦ यिनको विचारमा नेपाली काङ्गे्रस घोर दक्षिणपन्थी, यथास्थितिवादी, पुँजीवादी र वर्गीय दृष्टिले दुस्मन पार्टी हो । वर्ग दुस्मन ठहर गरेरै कथित जनयुद्धकालमा काङ्गे्रसका होनहार कार्यकर्ताहरू छानी–छानीकन गाउँ–गाउँमा काटिएका हुन् । तर, सहकार्यका निम्ति उनले कम्युनिस्ट नामको एउटा पार्टी छोडेर काङ्गे्रस रोजेका छन्, यी वास्तवमा के हुन् ?

♦ यिनले बोकेको भनिएको सिद्धान्तको ग्रन्थमा जातिवाद, नश्लवाद र क्षेत्रीयतावादको निसानासम्म भेटिँदैन, तर यिनी जातीयता र क्षत्रीतावादका प्रवक्ता हुन् । वामपन्थीहरूबीच एकता र सहकार्यका निम्ति जस्तोसुकै त्याग गर्न पनि तत्पर रहेको उनको दाबी छ, तर वामपन्थी एकताका पक्षधरहरूलाई सबैभन्दा ठूलो धक्का पु¥याउने व्यक्तिका रूपमा उनकै नाम लिइन्छ, यी को हुन् ?

♦ बेइमानहरूको संसारमा पनि न्यूनतम इमानदारीको गुञ्जाइस रहन्छ । इमानदारहरूका बीचमा त उनी ‘सिद्धहस्त’ बेइमान नै हुन्, बेइमानहरूका माझमा समेत उनलाई ‘इमानदार बेइमान’का रूपमा लिइँदैन, बेइमानीमा समेत धोखाधडी गर्ने क्षमता यिनले प्रमाणित गरेका छन् । राष्ट्रवादको नाममा राष्ट्रलाई धोखा, क्रान्तिकारिताको नाममा क्रान्तिलाई धोखा, गणतन्त्रको नाममा गिरिजालाई धोखा, जनताको नाममा जनतालाई धोखा, मित्रताका नाममा मित्रधोखा, वर्ग–सङ्घर्षको नाममा वर्गलाई धोखा, सहकार्यका नाममा सहकर्मीलाई धोखा र देशभक्तिका नाममा देशैलाई धोखा दिने यस्ता व्यक्ति को हुन् भन्ने प्रश्नको जवाफमा कुनै नाम लेखिनैपर्ने भए पाठकहरूबाट सुझावको अपेक्षा गरिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री तथा नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले ३२ सांसदलाई कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढाएपछि सर्वोच्च अदालत पुगेका छन्।

भारतमा कोरोना भाइरसको महामारी अति भयावह अवस्थामा पुगेको छ। पछिल्लो २४ घण्टामा मात्र भारतमा तीन लाख भन्दा बढि संक्रमित थपिएका

काठमाडौं । आज देशका धेरैजसो स्थानमा बिहानैदेखि वर्षा भइरहेको जल तथा मौसम विज्ञान विभागले जनाएको छ। देशका विभिन्न क्षेत्रमा आज

काठमाडौँ । सरकारले विभिन्न पाँच देशमा वैदेशिक अध्ययन स्वीकृति पत्र (नो अब्जेक्सन लेटर) दिन रोक लगाएको छ । मुलुकमा कोभिड-१९