नेपाली सेनाले पुर्यायो मनाङमा मोटर

२२ असार २०६९, शुक्रबार १५:१८ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २२ असार । १९ वर्षको मिहिनेतपछि हिमालपारिको जिल्ला मनाङमा पहिलोपटक मोटर पुगेको छ । मनाङ जोड्ने बेसीसहर–चामे सडकको निर्माणकार्यको ट्रयाक खोल्ने काम सकिएकाले मनाङको धारापानी गाविसमा पहिलोपटक मोटर पुगेको हो । लमजुङको सदरमुकाम बेसीसहरदेखि मनाङको सदरमुकाम चामेसम्म कुल ६५ किलोमिटर रहेकोमा ३७ किलोमिटरको दूरीमा रहेको मनाङ धारापानी गाविसको खोत्रे निगालाघारी भन्ने स्थानसम्म मोटर पुगेको सडक निर्माणको जिम्मा पाएको नेपाली सेनाको कार्यदल गणका मेजर इन्दिवर गुरुङले जानकारी दिएका छन् । यसअघि मनाङको सदरमुकाम चामेदेखि बेसीसहरतर्फ धारापानीसम्म करिब २४ किलोमिटर बाटोको ट्रयाक खन्ने काम भइरहंदा बेसीसहरदेखि जगतडांडासम्मको करिब २९ किलोमिटरमा मोटर चलेको थियो ।
नेपाली सेनाको ग.१च २५३ नम्बरको जिप पहिलोपटक मनाङको निगालोघारीसम्म पुगेको हो । अबको केही दिनमा मनाङको सदरमुकाम चामेसम्म नै मोटर पुग्ने सेनाले जनाएको छ । १९ वर्षअघि ०५१ सालमा सडक विभागले सुरु गरेको यो सडक ०५७ सालबाट नेपाली सेनाले निर्माण गर्दै आएको छ । लमजुङ र मनाङ जोड्ने सिमानामा निकै ठूला एवम् कहालीलाग्दा चट्टान तथा पहाडहरू रहेकाले सडक निर्माण हुन लामो समय लागेको कार्यदल गणले जनाएको छ । सडक विभागले १७ वर्षअघि गरेको प्रारम्भिक सर्भेमा मनाङलाई सडक सञ्जालले जोड्न एक अर्ब ३७ करोड रुपैयां लाग्ने अनुमान गरेकोमा हालसम्म ७६ करोड रुपैयां मात्र खर्च भएको सेनाले जनाएको छ ।
मनाङ तालगाउंका आशबहादुर गुरुङले बेसीसहर–चामे सडक निर्माण सुरु भएको झन्डै १९ वर्षपछि मनाङवासीहरूको मोटर चढ्ने सपना पूरा गरिदिएकोमा नेपालका राजनीतिक दलका नेताहरूलाई सेनासंग विकासको पाठ सिक्न अनुरोध गरेका छन् । सरकारले चार वर्षअघिदेखि प्रत्येक आर्थिक वर्ष सुरु हुंदा यसै वर्षभित्र मनाङमा मोटर पु¥याउने भन्ने गरिए पनि त्यो यस आर्थिक वर्षमा नेपाली सेनाले पूरा गरिदिएको मनाङका अर्का समाजसेवी मानबहादुर गुरुङ बताउंछन् । दशवर्षे द्वन्द्व, पटकपटक स्थानीयवासीको आन्दोलन तथा विविध कारणले सडक निर्माणले गति लिन सकेको थिएन । विगतको द्वन्द्वको समयमा मात्र होइन लोकतन्त्रपछिका चार वर्षमा सडक कताबाट लैजाने भन्ने विषयमा स्थानीयवासीको आन्दोलनको कारण डेढ वर्षभन्दा बढी समय सडक निर्माणकार्य बन्द भएपछि नेपाली सेनाले स्थानीयहरूसंग सहकार्य गरी सडकको काम अघि बढाएको थियो । सेनाले च्याम्चे, ङ्यादी खोला, ताल, म्यार्दी, धारापानी खोत्रो, तिमाङलगायतका चट्टाने भीरहरू फोरेर मनाङसम्म मोटर बाटोको ट्रयाक खोलेपछि मनाङवासीमा खुसियाली भित्रिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । कांग्रेस नेता डा.शेखर कोइराला निकट नेताहरूको भेला सुरु भएको छ । केही बेरअघि बत्तीसपुतलीस्थित अनुपम फुडल्यान्डमा कोइराला पक्षीय

काठमाडौं । निर्वाचन आयोगले आगामी प्रदेश तथा प्रतिनिधि सभा निर्वाचनमा विद्युतिय मतदान यन्त्र (इभीएम) प्रयोग गर्ने भए साउन मसान्तसम्म व्यवस्था

काठमाडौँ । त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल (टिआइए) भएर थप दुई अन्तर्राष्ट्रिय एयरलाइन्सले नियमित उडान गर्ने भएका छन् । थाइल्याण्डको थाई स्माइल

काठमाडौँ । चालु आर्थिक वर्ष सकिन अब १६ दिन बाँकी छ । सरकारले चालु आवमा रु तीन खर्ब ७८ अर्ब नौ