यसरी बढ्दै छ लोकतन्त्रमा अपराध

२१ असार २०६९, बिहीबार ११:५० मा प्रकाशित


काठमाडौं, २१ असार । लोकतन्त्र प्राप्तिसंगै नेपालमा राजनीतिक आवरणका अपराधजन्य घटना बढ्दै गएका छन् । नेपाल प्रहरीले तयार गरेको गोप्य प्रतिवेदनमा उल्लिखित तथ्याङ्कअनुसार पहिले सामान्य र फाटफुट मात्रामा हुने अपराधका घटना लोकतान्त्र प्राप्तिपछि एक्कासि बढेर गएको छ । अपहरण, चन्दाआतङ्क, तस्करी, लागूऔषधजस्ता आपराधिक घटनाहरू लोकतन्त्र बहालीपछि बढेका छन् । प्रहरी प्रधान कार्यालय स्रोतका अनुसार यस्ता अपराधमा संलग्न अपराधीहरू राजनीतिक नेतृत्वको दबाबका कारण सजिलै छुट्ने गरेका छन् । गम्भीर प्रकृतिको देखियो र छाड्दा प्रहरी सङ्गठनको बद्नाम हुने भयो भने मात्र प्रहरीले लामो समयसम्म नियन्त्रणमा लिएर कानुनी कारबाही अघि बढाउने गरेको नत्र बीचैबाट छाडिदिने गरेको छ ।
स्रोतका अनुसार आपराधिक क्रियाकलापमा संलग्न व्यक्तिहरूलाई छुटाउनका लागि सबैजसो राजनीतिक दलका नेताहरूले दबाब दिने गरेका छन् । एक वरिष्ठ प्रहरी अधिकृतले भने, ‘चार–पांच वर्षयता अपराधमा संलग्न व्यक्तिहरूलाई माओवादी नेतृत्वको दबाबमा नियन्त्रणमा लिएको केही समयपछि नै छाड्नुपरेको छ ।’
एकीकृत माओवादी अध्यक्ष प्रचण्ड, एमाले अध्यक्ष झलनाथ खनाल, मधेशवादी मोर्चाका नेतालगायतले फोन गरेर विगतका वर्षहरूमा जस्तो आक्रामक नबनी फलानो मेरो मान्छे हो त्यसलाई छाडिदिनुभए हुन्थ्यो भन्दै प्रहरीका अधिकृतहरूलाई भन्ने गरेका छन् । प्रहरी प्रधान कार्यालय अपराध नियन्त्रण महाशाखा स्रोतका अनुसार राजनीतिक नेतृत्वको दबाबका कारण केही अपराधीलाई त समातेको केही समयमै छोड्नुपर्छ । अपराधी छुटाउनका लागि सबैभन्दा बढी माओवादी अध्यक्ष प्रचण्ड, गृहमन्त्री विजयकुमार गच्छदार, एमाले उपाध्यक्ष वामदेव गौतम, काङ्ग्रेस नेता शेरबहादुर देउवा, एमाले नेता केपी ओलीलगायतले फोन गरेर दबाब दिने गरेका छन् । काङ्ग्रेस सभापति सुशील कोइरालाले भने अपराधीहरूलाई छाड्नुप¥यो नभने पनि उनका सहयोगीहरूले बेलाबेलामा भन्ने गरेको एक प्रहरी अधिकृतले बताए । प्रहरी प्रवक्ता विनोद सिंहले पनि राजनीतिक अवरणमा अपराध गर्ने गरेको जानकारी दिए । ‘राजनीतिक पार्टीको सदस्यता लिएका व्यक्तिहरू खुला रूपमा आपराधिक कार्यहरूमा संलग्न रहेको पाइन्छ,’ उनले भने, ‘राजनीतिक नेतृत्वको आडमा अपराध गर्ने र नेताहरूकै शरण पर्ने गरेका छन्, तर, प्रहरीले तिनीहरूलाई पनि बांकी राखेको छैन ।’ प्रवक्ता सिंहका अनुसार लोकतन्त्रको प्राप्तिअघि अहिलेको जस्तो अपराधका घटना हुंदैनथे । उनले भने, ‘अहिले नियोजित रूपमा पनि अपराधको घटना घटिरहेको देखिन्छ । अहिले अपराध गरेर लुक्नलाई सजिलो भएकोले पनि अपराधीहरू मौलाइरहेका छन् ।’
‘अपराधीहरूलाई छुटाउन पहिले निर्देशनात्मक आदेश आउंथ्यो, अहिले अनुरोध आउंछ,’ प्रवक्ता सिंहले भने, तर दबाबको भरमा कुनै पनि अपराधीलाई छोडिएको छैन । भएका कानुनलाई पनि प्रभावकारी रूपमा कार्यान्वयन गर्न नसक्दा धेरै अपराधीहरू सजिलै उम्किएको पनि उनको भनाइ थियो । विगतका तुलनामा प्रहरी सङ्गठन अपराध नियन्त्रण गर्न सक्षम देखिए पनि अझै धेरै अपराधी बाहिरै रहेका र तिनीहरू पनि केही समयपछि नियन्त्रणमा आउने प्रवक्ता सिंहको भनाइ थियो । केही अपराधका घटनामा प्रहरी अधिकारीहरूकै संलग्नता देखिएको जानकारी गराउंदै सिंहले भने, ‘तर, हामीले त्यस्ता प्रहरी अधिकारीलाई पनि कानुनी कारबाही गरेका छौं ।’
अपराध महाशाखाका अनुसार चन्दाआतङ्क, ठगी, तस्करी, लागूऔषध, कर्तव्यजँन, डांका, सार्वजनिक अपराध, जबर्जस्ती करणी, मानव बेचविखनजस्ता घटना लोकतन्त्र प्राप्तिपछि राम्रैसंग मौलाएको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ । तर, धेरैजसो केसमा मुद्दा नै नलगाई छोड्नुपरेकोले त्यस्ताको विवरण राख्ने गरिएको छ । तथ्याङ्कअनुसार ठगी, लागूऔषध, अपहरणजस्ता मुद्दाहरू ०६४ सालयता दुईदेखि तीन सयको हाराहारीमा वृद्धि हुंदै गएको छ । तथ्याङ्कअनुसार गत आर्थिक वर्षमा एघार सय ७३ वटा मात्र लागूऔषधका मुद्दा थिए तर चालू आर्थिक वर्षको जेठ महिनामै यो सङ्ख्या बढेर १५ सय ६५ पुगेको छ । तर, चोरीका घटनामा भने एकाएक कमी आएको छ । सामान्य चोरीका घटनाबाहेक अरू देखिंदैन । जबर्जस्ती करणी उद्योगमा गत वर्षभन्दा २० प्रतिशतको दरले वृद्धि भएको छ । सार्वजनिक अपराध तथा चन्दा सङ्कलनका घटना पनि ह्वातै बढेका छन् । त्यस्तै कर्तव्यज्यान, ज्यान मार्ने उद्योग, हातहतियार खरखजानाजस्ता अपराधमा पनि विगतका तुलनामा निकै वृद्धि भएको छ । प्रहरीका एक अधिकारीले भने, ‘अपराधका धेरै घटनाहरू प्रहरीले तथ्याङ्कमा नै समावेश गर्ने गरेको छैन ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । भारतले नेपाललाई १.७ लाख टन युरिया र डायमोनियम फोस्फेट (डीएपी) मल सहयोग गर्ने भएको छ । टाइम्स अफ

यातायात व्यवस्था विभागले जेठ ४ गतेबाट लागू हुने गरी सार्वजनिक यातायातको भाडा वृद्धि गरेको छ। विभागले मङ्गलबार सूचना जारी गर्दै

नेपालमा ४७ लाख मानिसमा उच्च रक्तचापको समस्या रहेको अनुमान छ । विश्व उच्च रक्तचाप दिवसका अवसरमा स्वास्थ्य सेवा विभागले यहाँ

बलेवा । बागलुङको बडिगाड गाउँपालिका–१ का ५३० घरमा एउटै आयोजनाको भर परेर पानी खानुपर्छ । त्यो पनि १२ किमी परको