छोटो अवधिका लागि संविधानसभा ब्युंताउन सकिन्छ ः कोइराला

१७ असार २०६९, आईतवार १३:३४ मा प्रकाशित


काठमाडौं, असार १७ – छोटो अवधिका लागि संविधानसभा ब्युंताउन सकिने अभिव्यक्ति कांग्रेस सभापति सुशील कोइरालाले दिनुभएपछि नेपाली राजनीतिमा अर्को तरंग पैदा भएको छ । संविधानका विषयमा आवश्यक राजनीतिक सहमति गरेर केही समयका लागि संविधानसभा ब्युंताएर संविधान जारी गर्न सकिने अभिव्यक्ति हिजो सभापति कोइरालाले दिनुभएको थियो । कतिपय कुरा संविधान संसोधन नगरी सम्भव नभएकोले छोटो अवधिका लागि संविधानसभा ब्युंताउन सकिन्छ तर अरुले हल्ला गरेजस्तो लामो अवधिका लागि भने संविधानसभा पुनस्र्थापन गर्न सकिन्न÷मिल्दैन भन्ने कोइरालाको कथन छ ।
सभापति कोइरालाले प्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईको उद्देश्य निर्वाचन गराउने नभएर सत्ता लम्ब्याउने प्रयास मात्रै भएको बताउनुभयो । ‘कानुनी र व्यावहारिक रुपमा असम्भव छ भन्ने थाहा हुँदाहुँदै पनि चाडबाडको बेला पारेर निर्वाचनको घोषणा गर्नु नै निर्वाचन नगराउने उद्देश्य हो’ भन्दै कोइरालाले प्रधानमन्त्रीका पछिल्ला अभिव्यक्ति सहमतिको वातावरण बनाउनेभन्दा कसरी सत्ता लम्ब्याउन सकिन्छ भन्ने दिशमा मात्रै केन्द्रित रहेको दाबी गर्नुभयो ।
अबको राष्ट्रिय सहमतिको सरकारको नेतृत्व कांग्रेसले गर्ने कोइरालाको भनाइ छ । तर राष्ट्रिय सहमतिको वातावरण निर्माण नहुंदासम्म कांग्रेसले प्रधानमन्त्रीको उम्मेद्वार तय नगर्ने उहांको स्पष्टोक्ति थियो । सहमतिको आधार निर्माण भएपछि केन्द्रीय समितिको बैठक बसेर कांग्रेसले प्रधानमन्त्रीको उम्मेद्वार तोक्ने कोइरालाको भनाइ छ । कतिपयले पछिल्ला दिनमा कोइराला स्वयम् प्रधानमन्त्री बन्न लालायित रहनुभएको अनुमान लगाउंदै आएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गएराति आएको हुरीबतासले धनमालको क्षति भएको छ । प्रारम्भिक सूचनानुसार जिल्लामा ५० घरको छाना उडाएको जानकारी रेडक्रसले जनाएको छ ।

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप ९०० जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । फेला परेकोमा काठमाडौँ उपत्यकामा

खोटाङ । जन्तेढुङ्गा गाउँपालिका–५ चिसापानीका ३७ वर्षीय विज्ञान कोइरालालाई बेपत्ता भएको १९ वर्षपछि घर फर्काइएको छ । नेपालगञ्जमा भेटिनुभएका विज्ञानलाई

काठमाडौँ । कर्णाली प्रदेश सरकारमा मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीको पक्षमा मतदान गर्ने नेकपा एमाले (नेपाल-खनाल पक्ष) का चार जना सांसदहरूलाई कारबाही