आज राष्ट्रिय धान दिवस तथा रोपाई महोत्सव

१५ असार २०६९, शुक्रबार ०९:४६ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १५ असार । आज असार १५, नवौं राष्ट्रिय धान दिवस तथा रोपाई महोत्सव २०६९, विभिन्न कार्यक्रम गरी देशभरमा मनाइदैछ । “धान, खाद्य सुरक्षाको लागि वरदान” भन्ने नारा यसवर्षको धान दिवसको लागि तय गरिएको छ । कृषि विकास मन्त्रत्रालय, कृषि विकास विभाग, नेपाल कृषि अनुन्धान परिषद्को आयोजना तथा नागरिक उड्डययन मन्त्रालयको सहकार्यमा २०६१ देखि नेपालमा राष्ट्रिय धान दिवस मनाउन थालिएको हो । दिवस र महोत्सवको अवसरमा कृषि क्षेत्रसँग सरोकार राख्ने सरकारी तथा गैरसरकारी निकायले खाद्य सुरक्षाको लागि धानको महत्व तथा धान खेतीमा भित्रिएका प्रविधिको बारेमा आज अन्तरक्रिया गर्दैछन् । प्रमुख खाद्य बालीको रुपमा रहेको धानको उत्पादन अन्य बालीको तुलनामा क्षेत्रफल र उत्पादन झण्डै दोब्बर रहेको छ । नेपालमा हरेकवर्ष करिब ९० अर्ब रुपैया बराबरको धान उत्पादन हुने गरेको छ भने अर्थतन्त्र सुधार, खाद्य सुरक्षा, पशु आहारा लगायतको पूर्तिमा पनि धानको महत्व धेरै छ । नेपालमा हालसम्म धानका ६० भन्दा धेरै जातको विकास भइसकेका छन् । असार १५ को अवसर पारेर आज दही, चिउरा खाने परम्परा पनि छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

झापा । पूर्वी नाका काँकडभिट्टा भएर कृषिजन्य वस्तुको निर्यातभन्दा आयात वढी भएको छ । चालु आर्थिक वर्षको ११ महिनामा सो

विश्वमा नेपालीको पहिचान गहुँगोरो वर्णका रुपमा परिचित छ । कुनै समय नेपालीलाई खासै सौन्दर्यका सामान चाहिँदैन भनिन्थ्यो । तर भन्सार

काठमाडौँ । बैंक तथा वित्तीय संस्थामा सबैभन्दा कम निक्षेप राख्ने जिल्लाका रुपमा रुकुमपूर्व देखिएको छ । आर्थिक विकासमा पछाडि परेको

काठमाडौँ । नेपाल राष्ट्र बैंकले हरेक महिना सार्वजनिक गर्ने तथ्याङ्कमा विदेशी मुद्राको सञ्चिती घट्दै गएको स्पष्ट देख्न सकिन्छ । त्यसको