आज राष्ट्रिय धान दिवस तथा रोपाई महोत्सव

१५ असार २०६९, शुक्रबार ०९:४६ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १५ असार । आज असार १५, नवौं राष्ट्रिय धान दिवस तथा रोपाई महोत्सव २०६९, विभिन्न कार्यक्रम गरी देशभरमा मनाइदैछ । “धान, खाद्य सुरक्षाको लागि वरदान” भन्ने नारा यसवर्षको धान दिवसको लागि तय गरिएको छ । कृषि विकास मन्त्रत्रालय, कृषि विकास विभाग, नेपाल कृषि अनुन्धान परिषद्को आयोजना तथा नागरिक उड्डययन मन्त्रालयको सहकार्यमा २०६१ देखि नेपालमा राष्ट्रिय धान दिवस मनाउन थालिएको हो । दिवस र महोत्सवको अवसरमा कृषि क्षेत्रसँग सरोकार राख्ने सरकारी तथा गैरसरकारी निकायले खाद्य सुरक्षाको लागि धानको महत्व तथा धान खेतीमा भित्रिएका प्रविधिको बारेमा आज अन्तरक्रिया गर्दैछन् । प्रमुख खाद्य बालीको रुपमा रहेको धानको उत्पादन अन्य बालीको तुलनामा क्षेत्रफल र उत्पादन झण्डै दोब्बर रहेको छ । नेपालमा हरेकवर्ष करिब ९० अर्ब रुपैया बराबरको धान उत्पादन हुने गरेको छ भने अर्थतन्त्र सुधार, खाद्य सुरक्षा, पशु आहारा लगायतको पूर्तिमा पनि धानको महत्व धेरै छ । नेपालमा हालसम्म धानका ६० भन्दा धेरै जातको विकास भइसकेका छन् । असार १५ को अवसर पारेर आज दही, चिउरा खाने परम्परा पनि छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

ताप्लेजुङको स्थानीय तहमा हुने विकास निर्माणका काममा महिलाको सहभागिता बढदै गएको छ । प्रायःजसो घरको काममा मात्रै सीमित रहने यस

कैलाली । भारतको उत्तर प्रदेशसँग सीमा जोडिएको कैलालीको गौरीफन्टा सीमा नाकामा भोलिसम्मका लागि आवागमन बन्द गरिएको छ । उत्तर प्रदेशका

काठमाडौं । नेपाल आयल निगमले पुनः पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य वृद्धि गरेको छ । इण्डियन आयल कर्पोरेशनबाट शुक्रबार प्राप्त मूल्य सूचीअनुसार

काभ्रेपलाञ्चोक । जिल्लाको पुराना तीन नगर बनेपा, धुलिखेल र पनौती ‘काभ्रे’ स्मार्ट सिटीका नामले परिचित हुन संरचना निर्माण प्रक्रियालाई तीव्रता