अमेरीकामा एक नेपालीको हातमा राष्ट्रिय एवार्ड

११ असार २०६९, सोमबार २३:१५ मा प्रकाशित

नातिबाबु भट्ट, कोलोराडो, अमेरीका । नयाँ टेक्नोलोजी आविष्कार गरी व्यापार व्यवसायमा अमुल्य योगदान पुर्याए बापत अमेरिकामा एक नेपालीले राष्ट्रिय एवार्ड हातपार्न सफल भएका छन् ।

अथक परिश्रमबाट नेटवर्क सेक्यूरिटी सिष्टमको बिकास गरी त्यसको सफल परिक्षण पछि ‘आउट स्ट्न्डिक इप्लिमेन्ट टेक्नोलोजी’ एवार्ड नाम गरिएको उक्त एवार्ड कोलोराडो निवासी बासु भवानी दाहालले हात पार्न सफल भएका हुन ।

नयाँ प्रविधीले ग्रोसरी स्टोरहरुमा ग्राहाकले प्रयोग गर्ने कार्डको जानाकारी चुहावट रोकी चोरी नियन्त्रणमा गर्न, प्रयोग समय कम भई स्टोरहरुमा ग्रहाकको लाईन घटाउन समेत ठुलो सहयोग पुर्याएको बताईन्छ । यतीमात्र होईन नयाँ सिष्टम सुरु गरेपछी स्टोरहरुमा पर्ने धेरै समस्याहरु घटेको, समस्या परी हालेपनि समाधान गर्न धेरै सजिलो भएको बासुको दावी छ ।

अमेरीका स्थित एक राष्ट्रिय म्यागजिन सि एस न्यूजलेले बर्ष भरिको सर्भेक्षणबाट दाहालको प्रविधी उत्कृष्ट ठहर्याई उनलाई एवार्ड दिने निर्णय गरेको हो । अमेरीका भर लाखौंको संख्यामा रहेका 7-11, भलेरो, ब्रिटिस प्रेटोलीयम, कोनोको, भिसाकार्ड, भेरी फोन, माष्टरकार्ड जस्ता कम्पनीले प्रयोग गर्दै आएको प्रविधी भन्दा बासु दाहालले आविष्कार गरेको प्रविधी सुरक्षित र भरपर्दो भएको कारण उनलाई यो सम्मान प्रदान गरिएको सि एस न्यूजले जनाएको छ ।

सम्मान समारोहमा बासुले अमेरीका भरबाट आएका विभिन्न कम्पनीका प्रतिनिधीका अगाडी आफुले आविष्कार गरेको प्रविधी प्रस्तुत गर्दा सबै सहभागीहरुको समर्थनको ताली पाउनुको साथै सयौं अमेरीकी कम्पनीका प्रमुखहरुबाट स्याबासी पाएका थिए ।

एवार्ड प्राप्त गर्दाको क्षण सम्झदै बासु भन्छन्, “विशेष तरिकाबाट सिंगारिएको विशाल हलमा सयौं अमेरीकीहरुको अगाडी सम्मानित हुँदा शिर सगरमाथा जस्तो ठाडो र छाती समथर मैदान झैं फुकेको भान भएको थियो ।” तत्कालिन अवस्थामा आफु सपना हो वा विपना हो भनेर पटक पटक झस्केको उनी बताउछन् । सम्मान पछि धेरैले बधाई दिदै तिमी भारतिय हौ भनी सेधेका थिए । त्यस अवसरमा आफुले गर्वको साथ नेपालको नाम लिएको र नेपाललाई विश्वको सामु चिनाउने ठुलो अवशर पाएकोमा दाहाल गर्व गर्दछन् ।

सम्मान समारोहमा दाहाललाई सि एस न्यूजका इडिटरिङ्ग चिफ डन लम्बोले एवार्ड हस्तान्तरण गर्दै सम्मान गरेका थिए । सि एस न्यूजको एघारौं कन्फ्रेन्समा उनलाई सम्मान गरिएको हो । सि एस न्यूजले विगत एघार वर्ष देखी अमेरीका भर रहेका साना स्टोरमा स्योक्यूरिटी सिष्टममा प्रयोग गरिएका नयाँ प्रविधीहरुको मुल्याङ्कन गरी उत्कृष्ट ठहरिएको प्रविधीलाई एवार्ड प्रदान गर्दै आएको छ ।

के एण्ड जि कोनोको कम्पनीमा ईन्फरमेसन टेक्नोलोजी डेरेक्टरको रुपमा कार्यरत बासुलाई सुरुमा आफु आबद्ध कम्पनी सानो भएको कारण आफुले आविश्कार गरेको प्रविधीको के मुल्याङ्कन होला र जस्तो भान भएको थियो । नोमीनेसनमा मात्र आफ्नो नाम पर्दा उनले त्यसैलाई गर्व ठानेका थिए । अहिले आफुले आविष्कार गरेको सिष्टमको उच्च मुल्याङ्कन गर्दै लाखौं सञ्जाल भएका कम्पनीका अगाडी आफु सम्मानित हुनपाउदा त्यो खुसी व्यक्त गर्ने शब्द नै नभएको बासुको भनाई रहेको छ ।

चितवनको भण्डारामा जन्मेका बासु अध्यानको शिलशिलामा सन् १९९७ मा अमेरीका पसेका थिए । जन्मभूमी बसेर त्यती ठुलो प्रगती केही गर्न नसके पनि कर्मभुमीबाट विश्वको अगाडी गर्वका साथ मातृभूमीको नाम लिन पाउँदा ज्यादै खुसी लागेको उनले बताएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

लण्डन । बेलायतमा लामो समयदेखि बस्दै आउनुभएकी कवयित्री प्रतिभा केसी यस वर्ष अनेसास सुप्रमा इप्रमा पुरस्कारबाट सम्मानित हुनुभएको छ ।

लन्डन । नेपाल पत्रकार महासङ्घ (एफएनजे) युके शाखाले एक समारोहबीच पत्रकार श्रीभक्त खनाललाई यस वर्षको ‘एफएनजे युके वर्ष पत्रकारिता पुरस्कार’

काठमाडौँ । नेपाली काँग्रेस केन्द्रीय तरुण विभागको डेनमार्क शाखा प्रमुखमा काभ्रेका प्रदिप तिवारी मनोनयन हुनु भएको छ । आठ वर्षदेखि

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न