शल्यक्रिया विना कलेजोको कडापन जाँच्ने मेसिन नेपालमा पनि ल्याइयो

४ असार २०६९, सोमबार १७:३८ मा प्रकाशित

काठमाडौ, ४ असार । शल्यक्रिया विना कलेजोको कडापन परीक्षण गर्न सकिने प्रविधि “फाइब्रो स्क्यान”  सेवा नेपालमा पनि भित्रिएको छ । नेशनल रेफरेन्स ल्याबरेटोरिज नयाँ बानेश्वरले सो नयाँ सेवा नेपालमा सुरु गरेको हो । यो प्रविधिले हेपाटाइटिस बी र सी तथा मदिरा सेवनका कारण कलेजो कति बिग्रिएको जानकारी लिन सकिने जनाइएको छ । साथै मदिरा सेवनकै कारण कलेजोमा कडापन हुन्छ । कडापनको मात्राबारे सो प्रविधिद्वारा जानकारी हुने ल्याबरेटोरिजले जानकारी दिएको छ । डा. सुधाम्सु केसीका अनुसार कलेजोको परीक्षणकर्तालाई कति पनि पीडा नदिइकन पाँचदेखि दस मिनेटको अवधिमा परीक्षण गरी रिपोर्ट पनि दिन सकिनेछ । कलेजोको कडापन भएमा हातखुट्टा सुनिने, पेटमा पानी जमेर फुल्ने, मुखबाट रगत बान्ता हुने जस्ता लक्षण देखिने चिकित्सकले जनाएका छन् । कलेजोको कडापन तथा बोसोको मात्र परीक्षणका लागि भारत जानुपर्ने अवस्था थियो । सेन्टर फर लिबर डिजिज फ्रान्सबाट यो उपकरण नेपाल ल्याइएको ल्याबरेटोरीले जानकारी दिएको छ । कलेजोको अल्ट्रासाउण्डबाट निक्र्याैल गर्न नसकिएका समस्यालाई प्रविधिबाट पत्ता लगाउन सकिने छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री पार्वत गुरुङले नेपालमा ‘फाइभजी’ सेवा चाँडै नै परीक्षण गर्ने तयारी भइरहेको बताउनुभएको छ ।

काठमाडौँ । विदेशी वायुसेवा कम्पनीहरुले नेपाली आकाशमा उडान गर्दा अब दूरसञ्चार सेवा उपयोग गर्न पाउने भएका छन् । नेपाल दूरसञ्चार

नेपालको आफ्नै भू–उपग्रह (स्याटेलाइट) राख्न आवश्यक अध्ययनका लागि पाँच कम्पनी छनोट (सर्टलिस्ट) मा परेका छन् । स्याटेलाइटको अध्ययन गर्न नौ

जापानी अर्बपति युसाकु मेजावाले चन्द्रमा भ्रमण गर्नका लागि आठ जना सर्वसाधारणको खोजी गरिरहेका छन् । मेजावाले आफ्नो ट्वीटर अकाउन्ट मार्फत