इच्छा मृत्युको चाहना :: मणि लोहनी

२८ जेष्ठ २०७२, बिहीबार ०२:५५ मा प्रकाशित

मृत्यु मानिसको वशभन्दा बाहिरको कुरा । मन लागेर मर्न कहाँ सकिन्छ र ? ज्यादाभन्दा ज्यादा जिन्दगीसँग आत्तिएको मानिसले आत्महत्यासम्म गर्न सक्छ । तर, त्यो पनि अपराध हो । इच्छामृत्यु आफैँमा एउटा फरक र भिन्न चाह हो । मर्ने चाहना उब्जनु आफैंमा सुखद कुरा नहुन सक्छ, तर दुःखको दलदलमा बसेर बाँचिरहनुभन्दा कति सन्दर्भ र अवस्थामा मर्नु उत्तम हुन सक्छ । र, त्यस्तो अवस्थामा इच्छामृत्युको व्यवस्था हुनुपर्छ भनेर विश्वभर बेलाबेलामा कुरा उठिरहेको छ ।
वैशाख १२ को महाविनाशकारी भूकम्पपछि निरन्तर पालमा सुतिरहेका एक पूर्वन्यायाधीशले आत्महत्या गरे । उनले आफ्नो सुसाइड नोटमा लेखे, ‘यो आत्महत्या होइन इच्छामरण हो ।’ उनको आत्महत्यालाई उनकै चाहनाझैँ इच्छामरण मानियो । तर, त्यो आत्महत्या नै थियो । आत्महत्या र इच्छामृत्यु फरक–फरक कुरा हो ।
मानिसमा मर्ने चाहको विकास हुनु भनेको त्यो सामान्य अवस्था होइन । यिनै असामान्य अवस्थाको अनुभूति समेटिएको कथासङ्ग्रह हो ‘फ्रिडम टु डाई’ । डा. निर्मल ज्ञवालीको यस कथासङ्ग्रहको शीर्षकथा अद्भूत छ ।
पढ्दै गर्दा म पटक–पटक झस्किएँ । यस कथामा मान्छे स्वस्फुर्त मृत्युवरण गर्न जान्छन् फर्म भरेर । मृत्युको सम्बन्धमा मान्छे स्वतन्त्र हुनुपर्छ भन्ने ज्ञवालीको आग्रह छ । गम्भीर भएर पनि के गर्ने ? मृत्यु त आउँछ आउँछ, अनि टप्प टिपेर लिई जान्छ । एउटी पात्र दुई महिनापछि स्वेच्छिक मृत्युवरणका लागि फर्म भरेर जान्छिन् । उनी दुई कदम अगाडि बढ्दा–नबढ्नै मृत्युको डोली चढिन् भने को जिम्मेवार ? अर्काे पात्रले पाँच महिनापछि मृत्युवरणका लागि फर्म भरेका हुन्छन् । ती पात्रले पाँच सेकेन्डमा मृत्युको सिरानी चुमे भने नि !
केही दार्शनिकबाहेक स्वेच्छिक मृत्यु हामी कोसँग छ ? कथामा गहनता खोज्नेले उठाउने प्रश्न हुन सक्छ । मृत्युलाई भयानक होइन सिमलको भुवाको रूपमा लिन सकियो भने के होला ? यस्तै केही कुराहरू सञ्चार गर्छ फ्रिडम टु डाईले । कथाका संवादहरू भिन्न र फरक लाग्छ ।
भिन्न र फरक सन्दर्भ यस सङ्ग्रहभित्र पढ्न सकिन्छ । कथाहरू रोचक र अनुभूतिजन्य छन् । डा. निर्मल ज्ञवालीको यस सङ्ग्रहभित्र डायस्पोरिक गन्ध पाइन्छ । आफ्नो भूगोल परको अनुभूति भेटिन्छ । बुकहिल पब्लिकेसन्सबाट प्रकाशित प्रस्तुत सङ्ग्रहभित्र २३ वटा कथा समावेश छन् ।
यो कथासङ्ग्रहमा फ्रिडम टु डाई, ड्रिमर, मामा, तेसी फ्यायोल्याङ, सुसाइड, यात्री, क्यान्टिनकी बहिनी, ओपेरा डायरी, पल्लवी, ह्वाट इज द पर्पज अफ लाइफ ?, परदेशी छोरो, मिटिङ, पेन्डुलम, प्रयास, ऊ, अज्ञानता परमानन्द, डेड पर्सन, रिचार्ज, मन्त्र, ट्रान्जिट, अधैर्य, साहित्य र प्रविधि, भर्चुअल रियालिटी शीर्षकका कथाहरू पढ्न पाइन्छ । कथा छोटा र विषयवस्तुको भारी बोक्नु नपर्ने हुनाले पढिरहँदा रमाइलो लाग्छ । सहज भएकाले पनि बढी प्रिय छन् यी कथाहरू ।
ड्रिमर सामान्य तर हाम्रा लागि नयाँ परिवेशको कथा हो । मामा शीर्षकको कथा हाम्रो समाजको कथा हो । हाम्रो मुखबोलीको घटनालाई नयाँ तरिकाले प्रस्तुत गरिएको छ । सबै कथाहरू सामान्य छन् । परदेशी छोरो कथाले मनलाई भावुक बनाउँछ । आँसु झरिहाल्न सक्छ वा थाहा नपाईकन आँसु बगेर गालासम्म आइसकेकोे हुन्छ । अज्ञानता परमानन्द कथाले साँचो कुरा भनेको छ तैपनि मन दुख्दो रै’छ । कालो मान्छेलाई काले भन्दा, क्षणिक रिस नदेखाउला, तर उसलाई गम्भीर असर गरेको हुन्छ गोराहरूको समाजमा । मलाई त्यस्तो लाग्छ । नहुन पनि सक्छ । नेपाल अविकसित, फोहोर, धुलोधुवाँ मात्रै छैन । यो कथालाई बुनेको तरिका रोचक छ । मन प-यो ।
निर्मलका कथाका पात्रहरूमा स्वदेश मोह अनुभूत गर्न सकिन्छ । जसलाई ढोग मान्न मन लाग्छ । हरेक पात्रलाई स्वदेश मोह देखाउने, अनि सबै आफूहरू जो विदेशमा छन् विदेश मोहमा रमाउने । पात्रहरू पटक्कै विदेशमा बस्न चाहँदैनन्– कथा पढिरहँदा यस्तो लाग्छ ।
सबै कथा पढिसक्दा लाग्छ, लेखक विचारका धनी छन् । तर, कथामा कतै पनि पाठकले विचारको भारी बोक्नुपर्दैन । विचारको भारी लेखक आफू पनि बोक्दैनन् । कति सजिलै लेख्न सकेको ! विम्बहरू कति सरल ! निर्मललाई शीर्षक पनि गतिलो चाहिँदो रहेनछ ।
सुरुमै मृत्युको प्रसङ्ग कोट्याएर संसार घुमाउने निर्मल अनौठा छन् । उनका कथाहरू मानिसका सम्बन्ध र सोचका कथाहरू हुन् । यो आफ्नो भूगोल परको अनुभूतिले भरिएको सङ्ग्रह हो । यसभित्र न धेरै प्रेमका कथाहरू छन्, न कथामा यौनका प्रसङ्गहरू नै छन् । यी जीवनवादी अनुभूतिजन्य कथाहरू हुन् ।
डा. निर्मललाई म चिन्दिनँ । फ्रिडम टु डाई पढेपछि मैले यिनको बारेमा चासो राखेँ । यिनी चिकित्सक रहेछन् । अस्ट्रेलियामा बस्दा रहेछन् । एक आइटी एक्सपर्ट पनि रहेछन् । र, ब्लगर पनि रहेछन् । तर, मैलेचाहिँ पढेको रहेनछु । पहिलोचोटि नै यिनको कथा पढ्न पुगेँ र बहुत प्रभावित भएँ । फरक र भिन्न लेखन शैलीले मलाई गहिरोसँग खिचेको छ । फेरि मृत्यु प्रसङ्ग आफैँमा प्रिय विषय हो मेरो ।
अस्टे«लियालाई कर्मथलो बनाएर फरक भूगोलका कथा लेखिरहेका डा. निर्मल मलाई निकै मन परेको छ । ‘सुसाइड’, ‘डेढ पर्सन’, ‘ह्वाट इज द पर्पज अफ लाइफ’ आदि कथाले वैदेशिक पृष्ठभूमिको यथार्थता व्यक्त गर्दछ ।
निर्मलका पात्रहरूले बोल्ने संवाद प्रिय छ । मन छुनेछ । कथाका विषय, पात्रको चरित्र र उनीहरूले बोल्ने संवाद यी निर्मलको कथाकारिताको शक्तिशाली पक्ष हो । उनका कथाहरूमा शुद्धाशुद्धिका केही समस्या देखिएका छन् । कुनै–कुनै कथामा ज्यादा देशभक्ति झल्किएको छ । यीबाहेक निर्मलको लेखनमा खोट लगाउनुपर्ने कुरा केही छैनन् । सरल भाषामा जीवन दर्शनका कुरा गर्न खप्पिस यी अपरिचित कथाकारको म प्रशंसक बनेको छु ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

नेपाल फ्रान्स कुटनीतिक सम्बन्ध स्थापनाको ७०औ वर्षगाँठको उपलक्ष्यमा प्रकाशित स्मारिका “कर्म” को नेपालस्थित फ्रान्सेली राजदूत फ्रन्स्वा जाभिए लेजेर पेरिसस्थित नेपाली

नेपाली पत्रकारहरुको अन्तर्राष्ट्रिय सञ्जाल (इञ्जा)ले स्रष्टा राजेन्द्र पराजुलीको संस्मरणात्मक कृति ‘कोटेश्वरको केटो’ लाई उत्कृष्ट साहित्यिक कृति पुरस्कार प्रदान गर्ने घोषणा

वरिष्ठ पत्रकार एवं पूर्वमन्त्री होमनाथ दाहाललाई विसं २०७६ को महेन्द्रनारायण निधि राष्ट्रिय पुरस्कार प्रदान गरिने भएको छ । दाहाल विगत

सिओल । नेपाल मुक्तक प्रतिष्ठान कोरिया शाखाले मुक्तक दिवसको अवसर पारेर संयुक्त मुक्तक सङ्ग्रह ‘झिल्को’को विमोचन, बृहत् मुक्तक वाचन, दुई