कम्पले बदलिदिएको दृष्टिकोण :: बबिता बस्नेत

१ जेष्ठ २०७२, शुक्रबार ०२:०७ मा प्रकाशित

व्यावसायिक जीवनको दौडधुपमा वर्षौंदेखि धेरै कुरा छुटेर गए । नजिकका नातेदारहरूका विवाह, ब्रतबन्ध, पास्नी, पूजा, घरपैँचो या यस्तै अन्य सामाजिक–सांस्कृतिक कार्यहरूमा प्रायः जान सकिएन । दुःखका बेला साथ दिनुपर्छ भन्ने मान्यताले निर्देशित भएर काठमाडौँमा भएका आफन्तका मृत्युमा सकेसम्म तेह्र दिनभित्र एकपटक अनिवार्य रूपमा जाने गरे पनि पारिवारिक अन्य धेरै कार्यहरूमा सहभागी भइएन । अहिले विगतलाई फर्किएर हेर्दा कहिले कता, कहिले केमा, सधैँ डेडलाइन, सधैँ हतार, व्यावसायिक दुनियाँको भागदौडले टाढाको संसार नजिकझैँ र आफ्नै सेरोफेरोचाहिँ निकै टाढाजस्तो भइसकेछ ।
वैशाख १२ गतेको भुइँचालोले पृथ्वी मात्र हल्लाएन जिन्दगीलाई एकपल्ट रिभ्यु गर्न मन लाग्ने गरी मनलाई पनि हल्लाएर गयो । भूकम्पपछिको पहिलो पारिवारिक समारोहका रूपमा यही वैशाख २५ गते शुक्रबार मेरी कान्छी फुपू (बाबा दिज्यु) को कान्छो छोराको विवाह थियो मोरङको उर्लाबारीमा । दिज्युले भन्नुभो, ‘मलाई थाहा छ तिमी व्यस्त छ्यौ, सकेसम्म मिलाएर आऊ है ।’ जुन कुरा उहाँले गत वर्ष आफ्नो जेठो छोरा र छोरीको विवाहका बेला पनि भन्नुभएको थियो । ठूलो बुबा, माइलो बुबा, काका, उहाँहरूका छोराछोरी, फुपू दिज्युहरू सबैले बोलाउँदा कहिल्यै कतै जान नसकेपछि प्रायः सबैले सुरुमै भन्न थालेका थिए, तिमी व्यस्त छौ, मिलेसम्म आऊ । यसपटक पनि विवाहको निम्ता म जान्छु भनेर गरिएको थियो जस्तो लाग्दैन, तर फोन राख्नेबित्तिकै मनमा लाग्यो– म यो विवाहमा जान्छु, एकै ठाउँमा धेरै नातेदारसँग भेट हुन्छ, म जान्छु ।
बुद्ध एयरको टिकट लिएँ, बिहान पहिलो फ्लाइटमा विराटनगर जाने र अन्तिम फ्लाइटमा काठमाडौं फर्कने । बिहान पौने आठ बजेको फ्लाइट थियो, जसका लागि पौने सात बजे एयरपोर्ट पुग्नुपथ्र्यो । म सामान्यतयाः मर्निङ पर्सन होइन, तर पाँच बजे नै उठेँ, छोटो शारीरिक अभ्यासपछि ठीकठाक परेँ र समयमै एयरपोर्ट पुगेँ । फ्लाइट अनटाइम रहेछ, साढे आठ बजे विराटनगर पुगेँ । प्लेनमा अखबार पढ्दा भूकम्पमा मर्नेका १३ दिनका दिन फोटोसहितका संवेदनाहरू देखेर लाग्यो, मरेको भए आज १३ दिन हुने रहेछ । प्लेनमा सबैजना एक–अर्कालाई वर्षौंदेखि चिनिरहेकोझैँ गरी भूकम्पकै अनुभव सुनाइरहेका थिए । आफू सुरक्षित रहनका लागि जिन्दगीभरको पसिनाबाट बनाएको त्यही घर आज सबैका लागि असुरक्षित बनिरहेको थियो ।
विराटनगर एयरपोर्टमा गाडीका लागि यता त्यता हेर्दै गर्दा कसैले ‘आन्टी टाढै ?’ भन्यो । वैदेशिक रोजगार व्यवसायी इन्द्र थापा रहेछन्, मेरी दिदीका भतिजा । इटहरीसम्म जान लागेका उनले मेरो गाडीले छोडिदिन्छ गाडी नलिनु भने । अचम्म लाग्यो, सधैँभरि सार्वजनिक काममै हिँडियो, सहयोग पनि त्यस्तै प्रकारका पाइन्थ्यो । यसपटक नितान्त व्यक्तिगत काममा जाँदा सहयोगीका रूपमा व्यक्तिगत नातेदार भेटिए ।
मैले स्कुलका ६ र ७ कक्षा उर्लाबारीमै पढेकी हुँ । त्यसक्रममा धेरैपल्ट ती बाटाहरू ओहोरदोहोर गरिएको थियो । त्यसपछि पनि व्यावसायिक कामको सिलसिलामा त्यो बाटो हिँडियो, तर अरू बेलाभन्दा यसपटकको हिँडाइ र बाहिर देखिएका दृश्यहरू फरक भएझैँ लाग्यो । गाडीबाट वरिपरि हेर्दै गर्दा बेलबारी काटेपछि देब्रेपट्टि लहरै सिमेन्ट प्लास्टर गरिएका विभिन्न आकारका चिहानहरू देखिए, जुन पहिला पनि थिए । कानेपोखरी हुँदै पथरीसम्म फैलिएका ती चिहानहरू हेर्दा मनमा लाग्यो– कुनै बेला यी चिहानमा भएकाहरूको यो पृथ्वीमा अस्तित्व थियो । परिवार र समाजमा आफ्नै प्रकारको स्थान थियो होला । सबैका आफ्नै प्रकारका दुःखसुख थिए होला । जिन्दगीमा अब सुख होला, खुसी आउला भनी सङ्घर्ष र आस गर्दागर्दै कतिले यो संसार छोडेर गए होला । यसरी मनमा कुरा खेल्दै गर्दा गाडीचालक फोनमा कसैसँग पैसाको बार्गेनिङ गर्दै थिए । तिनले फोन राखिसकेपछि मैले भनेँ– दाइ, एक–दुई सयमा के बार्गेनिङ गर्नुहुन्छ ? अस्ति काठ्माडौंमा जस्तै भुइँचालो आएको भए तपाईंलाई जीवनको महत्व थाहा हुन्थ्यो । हेर्नुस् कति मान्छे त तपाईंले जस्तै बार्गेनिङ गर्दागर्दै मरे होला । उनले बीचैमा भने– बिरामी हो, इटहरीबाट धरान पु-याउनुपर्ने । आपत् नपरी कसले गाडी रिजर्भ गर्न खोज्छ र ? त्यस्तालाई त झन् सहयोग गर्नुपर्छ, मिलाएर लगिदिनुस् न । पहिला भए जसले जेसुकै कुरा गरोस् के मतलब गरिन्थ्यो होला र ?
उर्लाबारी पुगेर आफन्तहरूसँग भेटेपछि बाँचिएको थियो र पो सबैसँग भेटियो त जस्तो लाग्यो । केही समय त्यहाँ बसेर जन्तीका लागि विराटनगर जाँदा बाटोभरि कुराको केन्द्रबिन्दु भुइँचालो नै थियो । राम भण्डारी भिनाजुले भन्नुभो– भुइँचालोले होइन हामी आफैँले बनाएका संरचनाले हानि गर्ने रहेछ, अब घर बनाउनेहरूले धेरै कुरा सोच्नुपर्छ । विराटनगर पुगेपछि अन्य आफन्त र नातेदारहरूसँग भेट भयो । कति भदाभदैलाई त मैले देखेकी पनि रहेनछु । युवा उमेरका उनीहरूलाई देखेर लाग्यो, ओहो समय कति चाँडै बितेछ ।
हाम्रा हजुरबुबाहरू आठजना, अठभैयाका नामले परिचित हजुरबुबाहरूका सन्तान हामी धेरै छौँ । त्यसैले कुनै पारिवारिक कार्यमा ठूलै जमघट हुने गर्छ । सबैसँग भेट हुँदा वातावरण आफैँमा रमाइलो भयो । बेलुका बेहुली अन्माएर उर्लाबारी लाने र म एयरपोर्ट जाने समय झन्डै उस्तैउस्तै प-यो । फ्लाइट फेरि पनि समयमै रहेछ, साँझ पौने सात बजे त घरै आइपुगेँ । दिनभरि यता र त्यताको हिँडाइले थकाइ लाग्नुपर्ने हो, तर आफ्नो खुसीले गरेकाले होला शायद खासै थकाइको अनुभव भएन । जिन्दगीको एक दिन अलि फरक तरिकाले बाँचेको महसुस भयो ।
भुइँचालो गएपछि सबैभन्दा पहिला कसले आफ्नोबारेमा चासो राख्यो ? आफूले कसलाई सम्झियो ? जस्ता कुराले मेरो मनलाई यसपालि नराम्ररी हल्लाएको थियो । काठमाडौंमा भूकम्पको समाचार आएपछि के भयो कसो भयो भनेर सोध्ने धेरैजसो आफन्त नै थिए । मरेको भए मलामीको खाँचो हुँदैनथ्यो होला, तर घाइते भएको भए अस्पतालमा कुर्ने आफन्तबाहेक अर्को हुने थिएन । आफ्नो मात्र कुरा होइन अरूलाई पर्दा पनि त हामी त्यसै गर्छौं । जीवनका अनेक वास्तविकताहरूसँगै मर्दापर्दा आफ्नै हो चाहिने भन्ने कुरालाई मैलेजस्तै शायद धेरैले आत्मसात् गरे होलान् ।
आफन्तहरूलाई जगाउने समय पनि रहेछ यो । कहाँकहाँका नेपाल देशको नाम मात्रै सुनेका मानिसले आफ्नो गाँस काटेर, जीवनशैलीमा सम्झौता गरेर राहत पठाइरहेका छन्, हामी यही देशका नागरिक, हाम्रोचाहिँ कुनै दायित्व छैन ? आफन्तहरूबीच पनि वकालत गर्न छोडिएन । सकेको सहयोग गर्न खुसीखुसीले राजी हुनेहरूको जमात ठूलै बन्यो । मैले भनेँ, ‘भगवान्ले हामीलाई बचाएको तिमीहरू आफ्ना लागि मात्र गर भनेर होइन, अरूलाई पनि गर भनेर हो । कसैलाई सहयोग गर्ने भनेको आपत्विपत्मा नै त हो ।’

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

आरोन थापा मेरो सबैभन्दा सानो साथी जो एल केजीमा पढछन्, उनले आज बिहान मलाई नेपालबाट भोइस मेसेज पठाए, ”म आज

राष्ट्रिय गौरवको आयोजना मेलम्ची खानेपानी आयोजनाको सुरुङ पुनः पानी पठाएर परीक्षण कहिले गर्ने भनी टुङ्गो लागेको छैन । सुरुङमा मर्मतको

हङकङ । बेलायत सरकारले हङकङ निवासी लाखौं बेलायती नागरिक (विदेश)लाई भिसा उपलब्ध गराउने घोषणा गरेको छ । हङकङ छाड्न चाहने

काठमाडौँ । संवैधानिक इजलासमा प्रतिनिधिसभा विघटनविरुद्ध परेका मुद्दाहरुमा अहिले बहस भइरहेको छ । निवेदकको तर्फबाट बहस गरेका लोकेन्द्र बहादुर ओलीले