च्छोरोल्पा हिमताल फुट्न सक्ने भन्दै साइरन जडान कार्य फेरि शुरु

२८ जेष्ठ २०६९, आईतवार १७:५२ मा प्रकाशित

रामेछाप, २८ जेठ । दोलखाको गौरीशंकर हिमालनजिकै रहेको च्छोरोल्पा हिमताल फुटेमा त्यसले पु¥याउने असर र जनधनको बचाउको लागि सरकारले फेरि साईरन जडान कार्य शुरु गर्ने भएको छ । युएनडिपीको सहयोगमा दोलखाको च्छोरोल्पा हिमतालदेखि रामेछापको रजगाउँसम्म साविकमा राखिएका सबै १९ ओटा साईरन अहिले काम नलाग्ने अबस्थामा पुगेपछि फेरि साईरनको व्यवस्थित गर्न लागिएको हो । नेदरल्याण्ड सरकारको सहयोगमा यसअघि राखिएका प्राय सवै साईरनका सामाग्री हराइसकेका थिए । अहिले करीव २२ ओटा साईरन जडान गर्ने योजना रहेको छ । नेपालमा रहेका उच्च जोखिममा पर्ने हिमतालमध्य सबैभन्दा अघि रहेको च्छोरोल्पा हिमताल तत्काल फुटिहाल्ने संभावना नरहे पनि बढ्दो तापक्रमसगै फुट्ने सम्भावना रहेको लामो समयदेखी हिम नदी तथा हिमताल अध्ययन गरीरहनु भएका विशेषज्ञ दामोदर लम्सालले बताउनुहुन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

दक्षिणी धादिङको ताल्तीस्थित हुरेमा सोमबार एक पुरुषले श्रीमतीको हत्या गरेर आफूले समेत आत्महत्या गरेका छन् । बेनिघाटरोराङ गाउँपालिका–२ ताल्तीस्थित हुरेका

पाल्पा । सिद्धार्थ राजमार्ग अन्तरगत सिद्धबाबा नजिकै गुडिरहेको जिपमा खसेको ढुङ्गाले च्यापेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । मृत्यु हुनेमा

मेलम्ची खोलामा आएको निरन्तरको बाढीले सोमबार राति मेलम्ची–११ का सात घर बगाएको छ । गत असार १ गतेको बाढीले कटान

जनकपुरधाम । महोत्तरीको लोहरपट्टी नगरपालिका ७ भ्रमरपुराकी २६ वर्षीया सुजिता ठाकुर हत्या मुद्दामा उनका बुबासहित थप तीनजनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको