हिन्दुराष्ट्रसहित राजसंस्था स्थापना हुन्छ–हुन्छ राजाराम श्रेष्ठ, राप्रपा नेपालका सहमहामन्त्री एवम् प्रचारप्रसार विभाग प्रमुख

२७ जेष्ठ २०६९, शनिबार १८:०२ मा प्रकाशित

पछिल्ला दिनमा राप्रपा नेपाल पनि विभिन्न विरोध, ¥याली र आमसभामा उत्रिएको छ, केका लागि तपाईंहरु सडकमा आउनुभएको हो ?
– नेपाली जनताकोत राजसंस्था खारेजीको घोषणा गर्दै संघीय गणतन्त्रमा प्रवेश गरेको दाबी गर्ने राजनीतिक दलहरुले मुलुकलाई झन्–झन् अवनति र विखण्डनकै संघारमा पु¥याए । यो अवस्थाबाट बचाउँदै पुनः देशलाई एकसुत्रमा आवद्ध गर्न राजसंस्था अपरिहार्य रहेको समयले दर्शाइसकेको छ । उठ्दैनउठेको माग अचानक प्रस्तावका रुपमा ल्याएर हिन्दुअधिराज्यको मर्ममाथि घात गर्नेजस्ता दलहरुको गलत निर्णय सच्याउनका लागि पनि हामी जनता जगाउने अभियानमा उत्रिएका हौं ।

तपाईंका अध्यक्ष कमल थापाले त राजसंस्था ब्युंतिसकेको अनौठो अभिव्यक्ति दिएका छन् नि, कसरी ब्युंतियो राजसंस्था बताउन सक्नुहुन्छ ?
– यो अभिव्यक्तिलाई अनौठो मान्नुपर्ने कुनै कारण छैन । स्पष्ट भएको कुरा हो कि अन्तरिम संविधानले निर्दिष्ट गरेअनुरुपका कुनै पनि कुरा देशले आज प्राप्त गर्न सकेन । राष्ट्रियता झन्–झन् कमजोर भएर गएको अवस्था छ भने मुलुकमा सर्वसत्तावाद हाबी हुने परिस्थिति सघन बनेको छ । जुन उद्देश्य बोकेर अन्तरिम संविधान–०६३ आयो, जुन उद्देश्यले संविधानसभाको निर्वाचन भयो, त्यो उद्देश्य प्राप्त नभइकन त्यो निकाय नै समाप्त भएपछि त्योभन्दा पूर्वको अवस्थामा नपुगे देश कहां पुग्छ त ? संविधानविहीन अवस्थामा त देश रहन सक्दैन नि । यसअनुसार ०६३ को अन्तरिम संविधानभन्दा अघिको अवस्था भनेको राजसंस्थासहितको अवस्था हो । तसर्थ, राजसंस्था संवैधानिक र राजनीतिक रुपले पुनः स्थापित भएको आजको अवस्था हो । यसलाई स्पष्टसंग जनतामाझ राख्दैछौं हामी । नेपाली जनताले घोषणा गर्न मात्र बांकी छ अब यो ।

राजतन्त्र अपरिहार्यचाहिं कसरी भयो ?
– यसमा के दुविधा छ र ? नेपालको भौगोलिक परिवेश, सांस्कृतिक परिवेश र परम्पराअनुसार यहां कुनै न कुनै रुपको राजसंस्था अपरिहार्य छ भनेर हामीले भन्दै आएका हौं । राजासहितको प्रजातन्त्र नेपालमा आवश्यक छ भनेर हामीले हचुवाको भरमा विनाआधार बोलेका होइनौं । यसमा राप्रपा नेपालको कुनै राजनीतिक स्वार्थ पनि छैन । राष्ट्रिय स्वार्थलाई केन्द्रबिन्दु बनाएर बोलेका हौं । राष्ट्रिय एकताको प्रतीकको भूमिका निर्वाह गर्न सक्ने अभिभावकीय भूमिका निर्वाह गर्न सक्ने राजसंस्था यसैले अपरिहार्य छ । गएको जेठ १४ भित्र संविधान बनाउन नसके प्राप्त उपलब्धि गुम्नेछ भनी कथित ठूला राजनीतिक दलहरुले भन्दै आएका थिए । त्यो ‘प्राप्त उपलब्धि गुम्ने’ भनेको संविधान नबने गणतन्त्र रहंदैन भनेको हो । उनीहरुको सोही अभिव्यक्ति अनुसार पनि अब नेपालमा गणतन्त्र बच्न सकेन र स्वतः राजसंस्था स्थापित भयो भन्ने हाम्रो धारणा छ ।

कुनै न कुनै तवरको राजसंस्था भन्नुभयो, यसमा कुन–कुन तवर पर्छन् ?
– राष्ट्रिय एकताको प्रतीकको रुपमा रहने, अभिभावकीय भूमिका निर्वाह गर्न सक्ने र सनातन धर्मसापेक्ष हिन्दु राष्ट्रअनुरुपको राजसंस्थातर्फ म इङ्गित गर्दैछु । राजसंस्थालाई पाखा लगाइसकेपछि अहिले जुन जातीय विखण्डनको कुरा उठेको छ, सबैले आ–आफ्नो जातीको राज्य मान्ने प्रवृत्ति जो देखापरेको छ यसले पनि एकताको प्रतीकको रुपमा रहने राजसंस्था आवश्यक भएको हो । नेपाली जनतालाई जात, धर्म, भाषाको नाममा लडाएर वैदेशिक शक्तिले आफ्नो स्वार्थ सिद्ध गर्ने जो उपक्रम चलेको छ, यसलाई रोक्न सबैको आस्था र एकताको केन्द्रका रुपमा राजसंस्था चाहिएको छ । राजसंस्थालाई पाखा लगाउनेवित्तिकै सबै समस्या हल हुन्छ भनी हिजो दाबी गर्ने दलीय नेतृत्वले जनतासमक्ष उभिने नैतिकता नै गुमाइसकेको छ । राजसंस्थालाई पाखा लगाएपछि मुलुकमा समस्या समाप्त हुंदैगए कि नयां–नयां थपिंदै गए ? जनताले अब बोल्ने र मुल्यांकन गर्नुपर्ने भएको छ ।

तपाईंहरुलाई जातीयतामा आधारित संघीयता चित्त नबुझेको कि संघीयता नै चित्त नबुझेको ? कि गणतन्त्रपछिको समग्र परिवर्तनप्रति नै असहमति हो ?
– साइनवोर्डमा मात्र परिवर्तन र उपलब्धि लेखेर हुंदैन, त्यो त जनताले अनुभूत गर्न पाउनुपर्छ । संविधान बन्न नसक्नुको एउटा मूख्य कारण संघीयता पनि हो भन्ने त सबैले बुझिसकेका छन् । संघीयता नेपाली जनताले खोजेका होइनन् भन्ने त स्पष्ट भइसकेको छ । संघीयता आयातित विचार भएकोले यहां फाप्न पनि सक्दैन । नेपाललाई संघीयता आवश्यक छैन ।

के आवश्यक छ त ?
– पूर्ण स्वतन्त्रतासहितको स्थानीय स्वायत्त शासन नेपालको परिवेशमा सबभन्दा उपयुक्त हुन सक्छ ।

कांग्रेस–एमालेका नेताहरुले त लोकतान्त्रिक गणतन्त्र अब कहिल्यै नढल्ने उद्घोष गरे नि, तपाईंहरुको कुरा अब निरर्थक हुंदैन र ?
– गणन्त्रलाईं सांच्चिकै संस्थागत गर्ने हो भने सकारात्मक परिवर्तनका संकेत देखापनुपर्ने हो, तर त्यो लक्षण नै देखिएन । राजसंस्थालाई पाखा लगाएर गणतन्त्र घोषणा गरेको दिनदेखि जनताले के पाए त ?

तपाईंहरुको घोषणा घोषणामै सिमित नहोला भन्ने आधार के ?
– हामी बोली र व्यवहारलाई एकरुपता दिएर अघि बढ्नुमा विश्वास राख्ने शक्ति हौं । कथनी र करणीमा भिन्नता हुंदैन हाम्रो । हामी देश र जनता, राष्ट्रियता र प्रजातन्त्रका लागि मन, बचन र कर्मले प्रतिवद्ध छौं । जनताले राप्रपा नेपाललाई स्पष्ट विचार बोकेका पार्टीका रुपमा यसै ग्रहण गर्न थालेका होइनन् । प्रजातान्त्रिक राष्ट्रवादी शक्तिका रुपमा राप्रपा नेपाल यसै उभिएको होइन ।

राजसंसथा पुनस्र्थापनाको कुरा उठ्नु–उठाइनु भनेको भ्यागुताको धार्नी पु¥याउनु भनेजस्तै हो भन्छन् नि अन्य दलका नेताहरु त ?
– उनीहरु त के–के भन्छन् के–के । दुई वर्षमा संविधान र नयां नेपालको जग हाल्छौं भनी हुंकार गर्ने उनीहरु नै थिए । तर के–के गरे त ? तिनका बोली के इश्वरको बोली हो र तिनले भनेको मात्रै हुने ? राजनीतिक घटनाक्रम र परिस्थितिको विकासका आधारमा स्वस्थ विश्लेषण गर्नेले त्यस्ता हावादारी र अरुलाई होच्याउने कुरा गर्दैनन् ।

तपाईंको दाबीलाई विश्वास गर्ने आधारचाहिं के हो त ?
– हामीले जनतालाई ढांट्ने–छल्ने काम गरेका छैनौं । जे हो त्यो बोलेका छौं, ज बोलेका छौं त्यसैलाई व्यवहारमा उतारेका छौं । जनतालाई गुमराहमा नपारी समयको मागअनुरुपको राजनीतिक विचारका साथ जनताको घर–आंगनमा ओर्लिएका छौं हामी । अनि हामीप्रति विश्वास बढ्नु के अस्वाभाविक भयो र ? जनताको सर्वोच्चतालाई स्वीकार गरेर मन, बचन र कर्मले जनताको सम्मान र सेवा गर्नेलाई विश्वास नगरे कसलाई गर्ने त ? संविधान दिने संस्थाकै हत्या गरेर जनतालाई गुमराहमा पार्ने असफल दलहरुको विकल्पमा अब राप्रपा नेपाल मात्रै छ ।

राजसंस्था भन्नेवित्तिकै जनताको हृदयमा एउटा निरंकुश शक्ति हो भन्ने भान पर्छ, यस्तोमा फेरि राजासहितको गणतन्त्र भनेको कस्तो कुरा हो ?
– निरंकुश राजतन्त्रको पक्षमा नेपाली जनता छैनन्, राप्रपा नेपाल पनि छैन । तर राजसंस्था भन्नेवित्तिकै निरंकुश हुन्छ भन्ने भ्रमचाहिं पाल्नु हुंदैन । प्रजातन्त्रको जननी बेलायतमा राजासहितको प्रजातन्त्र छ, जाानमा राजासहितको प्रजातन्त्र छ, विश्वका समृद्ध २० मध्ये १३ वटा देशमा राजासहितको प्रजातन्त्र छ । त्यसैले राजा रहेका देशमा प्रजातन्त्र नरहने भन्न होइन ।

भारतीय राजदूत र पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रबीच हालै भेटघाट भएको चर्चा चलेको छ, यथार्थ के हो र यदि त्यो सही हो भने किन भयो होला यस्तो भेटघाट ?
– कुन प्रसंगमा कसको कोसंग भेटघाट हुन्छ भन्ने सब कुरा सबैलाई थाहा हुने कुरा पनि भएन । यसबारे यति मात्र भनौं होला ।

पूवृराजा ज्ञानेन्द्र के गर्दैछन् आजकाल थाहा छ तपाईंलाई ?
– हामीले बाहिरबाट सर्सरी अनुमान लगाउंदा देशमा शक्ति तथा नेपाल र नेपालीको उन्नतीको कामना गरेर उहां दिन बिताइरहनु भएको हुनुपर्छ भन्ने लाग्छ । अरु भूमिका राज्यले उहांलाई के दिएको छ र ?

– राजसंस्थाको माग गर्नेभन्दा नगर्नेको संख्या अत्याधिक छ भन्ने तपाईंलाई लाग्दैन ? यस्तोमा राप्रपा नेपालको राजनीतिक भविष्य के होला ?
– त्यस्तो लाग्दैन मात्रै होइन कि यो कुरा सत्य होइन । यदि निश्पक्ष ढंगले जनमत बटुल्ने ब्यवस्था गर्ने हो भने वास्तविक बाहिर आइहाल्छ । राजसंस्था, हिन्दुत्व, जात र भाषाको आधारमा संघीयता हुनुहुंदैन भन्ने कुरामा अडान लिंदै आएको राप्रपा नेपाल ‘माछा आए भित्र हात सांप आए बाहिर हात’ गर्ने अवसरवादी पार्टी होइन । यही अडान र स्पष्टताका कारण आज राप्रपा नेपालप्रति जनआकर्षण र जनसमर्थन बढिरहेको छ । हाम्रो पार्टीको भवष्य सुनौलो छ । हामे इष्र्या गर्नेहरुले मात्र हाम्रो अस्तित्वबारे नकारात्मक कुरा गर्छ । भोलीको नेपालको नेतृत्व राप्रपा नेपालकै कांधमा आउने छ, त्यो दिन टाढा छैन, हेर्दै जानुहोला ।

त्यसोभए देशमा फेरि राजसंस्था आउने नै भयो त ?
– आउने र नआउनेभन्दा पनि यसरी बुझौं कि हिजो राजसंस्था रहंदाको अवस्था र आज गणतन्त्र भनिएको परिवेशलाई दांजेर हेरौं, जनताले के पाए के गुमाए पनि हेरौं र राष्ट्रमा सद्भाव किन खल्बलिंदैछ बुझौं अनि एकताको आधारसुत्र–संस्था के हुनसक्छ, त्यो पनि हेरौं ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ, १९ बैशाख । विश्वमा कोरोना माहामारीका कारण नेपाल लकडाउन भएको १ महिना भन्दा बढी भइसक्यो । यो एक महिनाको

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, १० असार । सबै मानिसहरु आफ्नो कर्ममा सफल हुन्छन् भन्ने छैन । तर निरन्तरको लगाव, कामप्रतिको

पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि सन् २०१७ बाट हरेक वर्ष हिमालय ट्राभल मार्ट आयोजना हुँदै आएको छ । यसवर्ष पनि जुन ६

निरोज कुमार थापा, काठमाडौँ, ६ बैशाख ।  नेपालमा होमस्टेको इतिहाँस लामो छैन। यो अभियानले गति लिएको एक दशक पनि भएको