इजिप्टको कारागारमा रहेका अल जजिराका पत्रकारहरू रिहा

२ फाल्गुन २०७१, शनिबार २२:२० मा प्रकाशित

रोम (बीबीसी), २ फाल्गुन । इजिप्टको कारागारमा रहेका अल जजिराका पत्रकारहरू मोहम्मद फाहमी र बाहर मोहम्मद शुक्रबार जमानतमा रिहा भएका छन्। उनीहरू एक वर्षभन्दा बढी समय थुनामा बिताए। यो महिना दोस्रो पटकको सुनवाइपछि बिहीबार अदालतले उनीहरूको रिहाइको आदेश दिएको थियो।

उनीहरूमाथि गलत सूचना फैलाएको र प्रतिबन्धित मुस्लिम ब्रदरहुडलाई सघाएको आरोप छ। अदालतले फाहमीलाई ३० हजार डलर धरौटी स्वरूप राख्न आदेश दिएको छ। इजिप्टमा जन्मेका उनीसँग क्यानाडाको राहदानी छ। इजिप्टेली मोहम्मदसँग दोहोरो नागरिकता छैन। उनी अहिले परिवारसँग घरमा रहेको श्रीमती जिहान राशेदले बताइन्। २३ फेब्रुअरीको अन्तिम सुनुवाईसम्म फाहमी दैनिक रूपले प्रहरी समक्ष उपस्थित हुनुपर्नेछ।

अस्टे्रलियाली पत्रकार पेटेर ग्रेस्टलाई रिहा गरिएको दुई सातापछि ती दुवैको पक्षमा पनि फैसला आएको हो। सैनिक सरकारद्वारा चलाएको यो मुद्दाको विश्वव्यापी आलोचना भएको थियो। गे्रस्टलाई अस्टे्रलिया समक्ष सुपुर्दगी गरिएको थियो। अदालतले ग्रेस्ट र फाहमीलाई सात वर्ष र मोहम्मदलाई हतियार राखेको थप तीन वर्ष सजाय सुनाएको थियो। अदालती सुनुवाईलाई नक्कली भन्दै उनीहरूले ती अभियोगहरूलाई अस्विकारेका थिए।

अदालतले १ जनवरीमा पुनः सुनुवाइको आदेश दिएपछि यो मुद्दाले नयाँ मोड लिएको थियो। सन् २०१३ को २९ डिसेम्बरमा राजधानी कायरोको मरियट होटलको छापामा ग्रेस्ट र फाहमी तथा घरबाट मोहम्मद पक्राउ परेका थिए। सन् २०१४ को २९ जनवरीमा ती तीन पत्रकारसहित २० जनामाथि गलत समाचार सम्प्रेषण गरेको, आतंकवादी संगठनसँग आबद्ध भएको र बिनाअनुमति काम काम गरेकोमा मुद्दा चलाउने निर्णय भएको थियो। पहिलो पटक २२ फेब्रुअरीमा तीनै जनालाई अदालतमा ल्याइएको थियो। उनीहरू तीनै जनालाई सोही वर्षको २३ जुनमा सजाय सुनाइएको थियो।

राष्ट्रपति अब्देल फत्तह अल सिसीले विदेशी बन्दीको सुपुर्दगी सम्बन्धी अदालती आदेशमा हस्ताक्षर गरेका थिए। २०१५ को १ जनवरीमा उच्च अदालतमा सुनुवाइ भए पनि ती तीन पत्रकारलाई जमानत दिइएन। त्यसपछि १ फेब्रुअरीमा ग्रेस्टलाई मुक्त गरियो। १२ फेब्रुअरीमा अदालतले फाहमी र मोहम्मदलाई पनि छाड्ने आदेश दियो। स्थगित पुनः सुनुवाइबीच ती दुई पनि जमानतमा रिहा भए। उनीहरूलाई अर्को सुनुवाइमा बिनासर्त रिहाइ नगरिएसम्म न्याय गरिएको नठहरिने अल जजिराले जनाएको छ। ती दुवैजना इजिप्ट र कतारबीचको भूराजनीतिक विवादको सिकार भएको अधिकारकर्मी बताउँछन्। मध्यपूर्वको सानो मुलुक कतारले अल जजिरालाई प्रायोजन गर्छ। धेरैले कतारलाई मुस्लिम ब्रदरहुडको समर्थक मान्छन्। रिपोटर्स विदाउट बोर्डसका अनुसार इजिप्टका १५ सहित विश्वभरका कारागारमा अहिले १६५ पत्रकार बन्दी छन्।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

होमपेन्ह् । कम्बोडियामा पछिल्लो २० दिनमा कोरोनाभाइरसका कारण मृत्यु हुनेको सङ्ख्या शून्यमा झरेको छ । स्वास्थ्य मन्त्रालयले सोमबार वक्तव्य जारी

काबुल । अत्यधिक हिमपातका कारण अफगानिस्तानमा कम्तीमा ४२ जनाको मृत्यु भएको छ । हिमपातमै परी अरु ७६ जना घाइते समेत

एजेन्सी । बुर्किना फासोका राष्ट्रपति रोच मार्क क्रिस्चियन काबोरेलाई विद्रोही सैनिकहरूले ‘हिरासतमा’ लिएका छन् । सुरक्षा अधिकारीहरूलाई उदृत गर्दै स्थानीय

जोहेनस्वर्ग।दक्षिण अफ्रिकाबाट उडेको एउटा मालवाहक विमानको नोज ह्विलमा (विमान अवतरण हुँदा प्रयोग हुने पांग्रा) मुनि लुकेर बसेका एक व्यक्तिलाई डच