इतिहासमै रोमाञ्चक घटना आज शुक्र सूर्यगमन

२४ जेष्ठ २०६९, बुधबार ०९:१० मा प्रकाशित

 

काठमाडौं, २४ जेठ । आज शुक्र सूर्यगमन देखिएको छ । विज्ञहरुले यसलाई खगोलीय इतिहासमै रोमाञ्चक घटना भएको बताएका छन् । नेपालमा बिहान ५ बजेर ८ मिनेटमा सुरु भएको शुक्र सूर्य गमन ५ घन्टा २८ मिनेटसम्म देखिने छ ।

गमन सूर्य र पृथ्वीको बीचमा शुक्र ग्रह परेपछि देखिने दृष्य हो ।  यसअघि ८ वर्ष पहिला देखिएको दृष्य अव  १ सय ५ वर्षपछि मात्र देखिने खगोल विदहरुले बताएका छन् ।  पृथ्वीबाट हेर्दा शुक्र सूर्यमा सानो कालो टिका हिडिरहेको जस्तो देखिन्छ । तर यसलाई नाङगो आँखाले हेर्दा आँखा बिग्रने डर हुने भएकाले टोलिस्कोप तथा विशेष चस्माबाट मात्रै हेर्नुपर्ने विशेषज्ञहरुको भनाइ छ । गमनका कारण विश्वमा विभिन्न देशहरुमा विपत्ति आउन सक्ने ज्योतिषीहरुको अड्कल भएपनि वैज्ञानिकहरुले भने त्यस्तो केही पनि नहुने बताइरहेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । साउन १५ गते आज नेपाली समाजमा खिर खाएर मनाइँदै छ । वर्षा ऋतुका बेला असार १५ गते दही,

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको