आजदेखि १३ औं राष्ट्रिय सरसफाइ सप्ताह सुरु

२३ जेष्ठ २०६९, मंगलवार ०८:५५ मा प्रकाशित

काठमाडौ, २३ जेठ । सरकारले आजदेखि यही जेठ २९ गतेसम्म मुलुकभर विभिन्न कार्यक्रम गरी ‘१३ औं राष्ट्रिय सरसफाइ सप्ताह’ मनाउदैछ । राष्ट्रिय सरसफाइ समन्वय समितिका लागि खानेपानी तथा ढल निकास विभागका अनुसार सरसफाइसम्बन्धी फोटो प्रदर्शनी, सप्ताहभरि काठमाडौँमा उपलब्ध घुम्ती शौचालयमार्फत् सरसफाइ सन्देश प्रवाह गर्ने र २९ गते सरसफाइसम्बन्धी सांस्कृतिक कार्यक्रम गरी सप्ताहको समापन गरिनेछ । शहरी विकास मन्त्रालयका सचिव ताना गौतमले सरसफाइका सम्बन्धमा जनचेतना जगाउनु पर्नेमा जोड दिँदै खुला शौचालयबाट खुला दिसामुक्त क्षेत्रमा परिणत गर्नुपर्ने अवस्था चुनौतीपूर्ण रहेको बताउनुभयो । सन् २०१० को अध्ययन अनुसार सरसफाइमा ध्यान पुग्न नसकेका कारण वर्षेनी ३ हजार बालबालिकाको मृत्यु हुने गरेको छ भने १० अर्बभन्दा बढी रकम क्षति हुने गरेको छ । खानेपानी तथा ढल निकास विभागका महानिर्देशक सुमनप्रसाद शर्माले नीति निर्माण तहमै सरसफाइको महत्व बुझाउन नसकिएको बताउनुभयो । सरसफाइका क्रियाकलापलाई प्रवद्र्धन गर्दै सम्पूर्ण घरधुरीमा सरसफाइको आधारभूत स्तरसम्मको सुविधा(चर्पी) उपलब्ध गराउन नेपाल सरकारले सन् २०१७ सम्मको लक्ष्य तय गरी गुरुयोजना तयार पारेको छ भने यो योजना गत २०६८ असोजदेखि कार्यान्वयनमा ल्याइसकेको छ । कास्की र चितवन जिल्ला, पोखरा उपमहानगरपालिका तथा धरान, रत्ननगर, भरतपुर र लेखनाथ नगरपालिका एवम् ३ सय ८७ वटा गाउँ विकास समिति र ११ सयभन्दा बढी विद्यालय खुला दिसामुक्त घोषणा गरिएका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । आज देशका धेरैजसो स्थानमा बिहानैदेखि वर्षा भइरहेको जल तथा मौसम विज्ञान विभागले जनाएको छ। देशका विभिन्न क्षेत्रमा आज

काठमाडौं। सभामुख अग्नि सापकोटाविरुद्ध परेको मुद्दामा सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासले बुधबार सुनुवाइ गरेन ।प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्र शमशेर जबरा नेतृत्वको संवैधानिक इजलासमा

जिल्लाको दिपायल सिलगढी नगरपालिका–७ तथा पूर्वीचौकी गाउँपालिका–१ को सीमाक्षेत्र बुढोबाँज भन्ने ठाउँमा बेवारिसे अवस्थामा एक महिलाको शव फेला परेको छ

काठमाडौं । चैत्र शुक्ल नवमीका दिन मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान् रामचन्द्रको सम्झनामा मनाइने ‘रामनवमी’ पर्व आज देशभरि श्रद्धा र भक्तिपूर्वक पूजा