माओवादीले कत्लेआम गरेको वाँदरमुढे घटना भएको सात वर्ष पूरा

२३ जेष्ठ २०६९, मंगलवार ०८:४४ मा प्रकाशित

काठमाडौ, २३ जेठ । चितवनको माडी बाँदरमुढे घटना घटेको आज ७ वर्ष पूरा भएको छ । विसं २०६२ साल जेष्ठ २३ गते अर्थात आजकै दिन माडीको कल्याणपुरस्थित बाँदरमुढे खोलामा तत्कालिन नेकपा माओवादीले एम्बुस विष्फोट गराउँदा ३८ नागरिकको ज्यान गएको थियो भने ७५ जना घाइते भएका थिए । माडीको अयोध्यापुरी– ९ बगईबाट यात्रु लिएर सदरमुकाम भरतपुरतर्फ आउँदै गरेको ना २ ख ३२४५ नम्बरको बस माओवादीले थापेको बिद्युतीय धरापमा परेको थियो । घटनाको स्मृतीमा घटनास्थल बांदरमुढे खोलामा आज आठौ वार्षिकी तथा शोकसभा आयोजना गरिएको छ । पीडित परिवारको सक्रिएतामा घटनास्थल बाँदरमुढे खोलामा निर्माण गरिएको स्मारकमा आज मृतकका आफन्तले दीप प्रज्वलन गर्ने कार्यक्रम छ । आजको स्मृती सभालाई बरिष्ठ पत्रकार युबराज घिमिरे, कनकमणी दिक्षित तथा अधिकारकर्मी सुबोध प्याकुरेलले सम्बोधन गर्ने बताइएको छ । घटनाका पीडितहरुले आजको दिनलाई कालो दिनका रुपमा लिंदै आएका छन् । बांदरमुढे घटनाकै कारण माओवादीले अन्तराष्ट्रीय जगतमा समेत आलोचित बन्नु परेको थियो । घटना घटेपछि माओबादीले पटक–पटक सरकारको नेतृत्व गरे पनि आफूहरुको पीडामा मलम लगाउन नसकेको पीडितहरुको गुनासो छ ।
यसैबीच पीडितको सक्रियतामा बनेको बाँदरमुढे स्मारक जोखिममा परेको छ । कल्याणपुर गाबिसको सर्बदलीय संयन्त्रले निर्णय एउटा र काम अर्को गर्दा स्मारक जोखीममा परेको पीति परिवारको गुनासपो छ । बाँदरमुढे स्मारक नेपाली सेनाको आर्थीक सहयोगमा झण्डै ५ लाखको लागतमा निर्माण गरिएको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । निर्वाचन आयोगले राष्ट्रिय सभामा रिक्त एक सदस्यको निर्वाचन यही जेठ ६ गते निर्वाचन हुँदैछ । माओवादी केन्द्रले आफ्नो

वासिङ्टन । अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले आगामी जुनको अन्तिमसम्ममा संसारका विभिन्न मुलुकलाई कोरोना विरूद्धको ८ करोड डोज खोप दिने घोषणा

नयाँदिल्ली । भारतमा कोभिड महामारीको सङ्कट झेलिरहेका पश्चिमी राज्यहरूमा शक्तिशाली समुद्री तुफानको प्रकोपका कारण कम्तीमा २० जनाको ज्यान गएको र

दाङ । दाङको बबई गाउँपालिकाको ट्वाङखोला घाटमा सोमबार दिउँसो स्थानीय पत्रकार लक्ष्मण बस्नेतका बुबा टोपबहादुरको दाहसंस्कार हुँदै थियो । उपचारको