अगामि संविधानसभाको निर्वाचनमा जनजातिहरु एकै ठाँउमा उभिने

१७ जेष्ठ २०६९, बुधबार १७:५९ मा प्रकाशित


काठमाडौ, १७ जेठ । आदिवासी जनजातिका अगुवाहरुले आगामी मङ्सिरमा घोषणा गरिएको संविधानसभाको निर्वाचनमा आफूहरु एउटै राष्ट्रिय राजनीतिक शक्तिकारुपमा रुपान्तरित हुने बताएका छन् ।    आदिवासी जनजाति संयुक्त सङ्घर्ष समितिले आज राजधानीमा गरेको छलफलमा चार वर्षे संविधानसभाबाट जातीय पहिचानसहितको सङ्घीय संविधान जारी नगरी संविधानसभा नै विघटन भएपछिको अवस्थामा अबको निर्वाचनमा जातीय पहिचानसहितको सङ्घीयताका लागि एउटै राजनीतिक शक्ति बन्ने उनीहरुले बताएका हुन् । आफूहरुको मागलाई खासगरी नेपाली काँग्रेस र नेकपा (एमाले) ले सम्बोधन गर्न नसकेको आरोप छलफलमा सहभागीहरुले लगाएका छन् । गत १४ जेठमा संविधानसभा विघटन भएपछि समितिको दुई दिनसम्म जारी रहेको छलफलमा उनीहरुले काँग्रेस र एमाले नै जातीय पहिचानसहितको सङ्घीयताको विरोधी रहेको निष्कर्ष निकाल्दै सम्पूर्ण आदिवासी जनजातिलाई एउटै राजनीतिक शक्तिमा आबद्ध हुन आह्वानसमेत गरेका छन् ।
नेपाल आदिवासी जनजाति महासङ्घका महासचिव आङकाजी शेर्पाले भन्नुभयो हामी अब आफूहरुको माग पुरा गर्न तथा आगामी संविधानसभामा आदिवासी जनजातिको पक्षमा दुई तिहाइ मत ल्याउने गरी लाग्ने बताउनुभयो । समितिका सदस्य तथा किराँत राई यायोक्खाकी उपाध्यक्ष दुर्गा राईले प्रमुख पाटीभित्रै मोर्चाबन्दी गरेर जाने वा नयाँ पार्टी खोल्ने भनेर आफूहरुबीच छलफल भइरहेको बताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईबीच भेटवार्ता

बागलुङ । वर्षाका बेला बागलुङवासीले धारोमा पानी आउछ कि आउँदैन भनेर आकाशतर्फ फर्केर निक्यौल गर्ने गर्छन् । वर्षातको समयमा बागलुङमा

काठमाडौँ । सरकार केही दिनमै नागरिकतासम्बन्धी विधेयक संसद्मा पेस गर्ने तयारीमा रहेका बेला प्रमुख प्रतिपक्षी एमालेले त्यसलाई अस्वीकार गर्ने जनाएको

काठमाडौँ । नेपाली कांग्रेसका नेता शेखर कोइराला पक्षको बैठक आज (शुक्रबार) पनि बस्ने भएको छ । बिहीबार राजधानीको बत्तीसपुतली फुडल्याण्डमा