गणतन्त्र दिवसको कार्यक्रम सरकार बहिरका दलहरुद्धारा बहिस्कार

१५ जेष्ठ २०६९, सोमबार ०९:४९ मा प्रकाशित

काठमाडौ, १५ जेठ । आज पाँचौ गणतन्त्र दिवस विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइरहेको छ ।   २०६५ सालमा आजकै दिन संविधान सभाको पहिलो बैठकबाट नेपाललाई लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक मुलुकको सुचीमा राखिएको सम्झनामा  दिवस मनाउन थालिएको हो । १० वर्षे माओवादी सशस्त्र युद्ध र १९ दिने जनआन्दोलको सफलतापछि नै २ सय ४० वर्षे इतिहास बोकेको राजतन्त्रको अन्त्य भइ नेपालमा गणतन्त्र आएको हो । दिवसको अवसरमा राष्ट्रपति डा रामबरण यादवले मुलुकको जटिल अवस्थामा दिवसले आपसी भाइचारा र सामाजिक सद्भावकायम सकोस भनेर सुभकामना दिनुभएको छ । देश  विदेशमा रहेका नेपालीहरु एकवद्ध भएर देश र नागरिकको हितमा लाग्नुपर्ने सन्देशमा भनिएको छ । दिवसकै अवसरमा आज राजधानीको टुडीखेलमा हुने विशेष कार्यक्रममा  प्रधानमन्त्री डा बाबुराम भट्टराई र राष्ट्रपति डा रामवरण यादवले अवलोकन गर्नु हुने भएको छ । सरकारले पनि यस अघि नै जेठ १४, १५ र १६ गते गणतन्त्र दिवस मनाउने घोषणा गरि सकेको छ । दिवसरका अवसरमा आज सार्वजनिक विदा पनि दिइएको छ । तर गणतन्त्र ल्याउने संविधानसभा नै गएरातिस्वत विघटन भएपछि भने नागरिक निरास भएका छन् । संविधान निर्माणको कार्यभार पुरा गरेर गणतन्त्रको सस्थागत रुपमै  विकास गर्नपर्न वेलामा देशमा संवैधानिक संकट आएकाले अव के होला भन्ने अन्योलता थपिएको छ ।
यसैवीच गणतन्त्र दिवस मुल आयोजक समितिले सैनिक मन्चमा आयोजना गरेको गणतन्त्र दिवसको कार्यक्रम सरकारबाट बाहिर रहेका एमाले, काग्रेस सहित अन्य दलहरुले बहिस्कार गरेका छन् । ति पार्टीहरुले औपचारिक रुपमा बहिस्कार नभने पनि समारोहमा अनुपस्थित रहेर आफ्नो असहमति जाहेर गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

केदार मगर, खोटाङ । साकेला गाउँपालिका–५ मात्तिमविर्तालाई केन्द्रविन्दु बनाएर आइतबार गएको भूकम्पले हालसम्म जिल्लाभर दुई विद्यालय भवन, एक प्रहरी चौकी

म्याग्दी । म्याग्दीका पौढ महिलाहरूले बुढ्यौलीमा माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) उत्तीर्ण गरेर पढाइलाई उमेरले नछेक्ने भनाइलाई चरितार्थ गर्नुभएको छ ।

नवलपुर । पूर्वपश्चिम राजमार्गअन्तर्गत नवलपरासी (बर्दघाट–सुस्तापूर्व)को दाउन्नेमा यात्रुबाहक बसमा आगलागी हुँदा ३३ यात्रु घाइते भएका छन् । आज बिहान साढे

काठमाडौं । जापानका पूर्वप्रधानमन्त्री सिन्जो आबेमाथि शुक्रबार बिहान नारा सहरमा आक्रमण भएको छ । सभालाई सम्बोधन गर्ने क्रममा उनीमाथि गोली प्रहार