राना थारु समुदाय फेरी आन्दोलनमा

८ जेष्ठ २०६९, सोमबार ०८:५७ मा प्रकाशित

कन्चनपुर, ८ जेठ । अखण्ड सुदूरपश्चिमको पक्ष र विपक्षमा लगातार भईरहेको बन्दले जनजिवन प्रभावित भएको भन्दैं आन्दोलनको कार्यक्रम स्थगित गरेको रानाथारु संयुक्त संघर्ष समितिले फेरी आन्दोलनको घोषणा गरेको छ । रानाथारु समुदायले आफूहरु बसोबास गर्ने भूगोल भित्रको कैलाली र कञ्चनपुरलाई ‘रानाथारु स्वायत्त प्रदेश’ घोषणा गरिनुपर्ने माग गर्दै आन्दोलनको घोषणा गरेको हो । आन्दोलनका कार्यक्रमअन्र्तगत आज र भोली दुई दिन कैलाली र कञ्चनपुर बन्द, १० गते कैलालीको धनगढीमा बृहत जनप्रदर्शन र ११ गतेदेखि अनिश्चितकालीन कैलाली र कञ्चनपुर बन्द गरिने संघर्ष समितिका सचिव कृपाराम रानाले जानकारी दिनुभयो । समितीले रानाथारु जातिलाई अविलम्ब सूचीकृत गरिनुपर्ने, रानाथारुको भूगोल कैलाली र कञ्चनपुरलाई ‘रानाथारु स्वायत्त प्रदेश’ घोषणा गर्नुपर्ने । सो स्वायत्त प्रदेशका रानाथारु जातिलाई स्थानीय, प्रान्तीय र केन्द्रीय सरकारमा सामाजिक, राजनीतिक, सांस्कृतिक एवम् आर्थिक अग्राधिकार आरक्षणको ग्यारेण्टी गरी आत्मनिर्णयको अधिकारको सुनिश्चितता गरिनु पर्ने माग गरेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । पछिल्लो २४ घण्टामा नेपालमा थप २,५६८ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

काठमाडौं- सरकारले दार्चुलाका जयसिंह धामी तुइनबाट महाकाली तर्ने क्रममा भारतीय सीमा सुरक्षाबलका जवानले तुइन काटेको भनिएको घटनाबारे छानबिन गर्न पाँच

नेकपा (एमाले) को आज बसेको स्थायी कमिटी बैठकले आगामी भदौ २७ र २८ गते काठमाडौँमा पार्टीको विधान महाधिवेशन आयोजना गर्ने

काठमाडौँ । पछिल्ला केही वर्षयता मनसुनजन्यसहित विपद्का घटना बढ्दो छ । एक दशकको तथ्याङ्क हेर्दा विसं २०७२ सम्म विपद्का दुई