राना थारु समुदाय फेरी आन्दोलनमा

८ जेष्ठ २०६९, सोमबार ०८:५७ मा प्रकाशित

कन्चनपुर, ८ जेठ । अखण्ड सुदूरपश्चिमको पक्ष र विपक्षमा लगातार भईरहेको बन्दले जनजिवन प्रभावित भएको भन्दैं आन्दोलनको कार्यक्रम स्थगित गरेको रानाथारु संयुक्त संघर्ष समितिले फेरी आन्दोलनको घोषणा गरेको छ । रानाथारु समुदायले आफूहरु बसोबास गर्ने भूगोल भित्रको कैलाली र कञ्चनपुरलाई ‘रानाथारु स्वायत्त प्रदेश’ घोषणा गरिनुपर्ने माग गर्दै आन्दोलनको घोषणा गरेको हो । आन्दोलनका कार्यक्रमअन्र्तगत आज र भोली दुई दिन कैलाली र कञ्चनपुर बन्द, १० गते कैलालीको धनगढीमा बृहत जनप्रदर्शन र ११ गतेदेखि अनिश्चितकालीन कैलाली र कञ्चनपुर बन्द गरिने संघर्ष समितिका सचिव कृपाराम रानाले जानकारी दिनुभयो । समितीले रानाथारु जातिलाई अविलम्ब सूचीकृत गरिनुपर्ने, रानाथारुको भूगोल कैलाली र कञ्चनपुरलाई ‘रानाथारु स्वायत्त प्रदेश’ घोषणा गर्नुपर्ने । सो स्वायत्त प्रदेशका रानाथारु जातिलाई स्थानीय, प्रान्तीय र केन्द्रीय सरकारमा सामाजिक, राजनीतिक, सांस्कृतिक एवम् आर्थिक अग्राधिकार आरक्षणको ग्यारेण्टी गरी आत्मनिर्णयको अधिकारको सुनिश्चितता गरिनु पर्ने माग गरेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । देशभर आंशिकदेखि सामान्य बदली रही तीन प्रदेशमा भारी वर्षा हुने भएको छ । जल तथा मौसम विज्ञान विभागका

काठमाडौँ । काठमाडौँको बालाजुमा रहेको जुत्ता कारखानामा आगलागी भएको छ ।काठमाडौँ महानगरपालिका–१६ बालाजु बाइपास नजिकको एक घरमा केहीबेर अगाडि आगलागी

काठमाडौँ । राष्ट्रिय सूचना आयोगले सूचना नदिने ३३ कार्यालय प्रमुखलाई कारबाही गरेको छ । आयोगले सूचनाको हकसम्बन्धी ऐन, २०६५ को

नुवाकोट । शनिबार विहान भुकम्पको धक्का महसुस भएको छ । आज बिहान ५ बजेर २६ मिनेट जाँदा  भुकम्पको धक्का महसुस