कोरियामा नेपाल चिनाउँदै नेपाली

६ जेष्ठ २०६९, शनिबार १९:११ मा प्रकाशित

मीन प्रकाश उप्रेती, दक्षिण कोरिया ।  दक्षिण कोरियाको ईन्छन सहर मानिसले भरिभराउ छ । सगरमाथा, बुद्ध र नेपाल झल्काउने तस्बिर र लेखनहरु जताततै देखिएका छन् ।नेपाली गीत र नृत्यले उक्त क्षेत्र गुन्जमान छ । त्यहाँ प्रवेश गर्ने जो कोहीलाई पनि नेपालीपनले छोएको परैबाट देख्न पाइन्थ्ययो । दक्षिणकोरियामा गत आइतबार भएको ईन्छन महोत्सव २०१२ को दृश्य हो यो । ईन्छन माहानगरपालिकाले आयोजना गरेको १५ राष्ट्र सम्मिलित अन्तराष्ट्रि ईन्छन् महोत्समामा नेपालीले जनस्थरबाटै सबै सामु नेपाललाई चिनाएको यो पहिलो पटक थियो ।
विदेशीको बाक्लो उपस्थिति रहेको उक्त महोत्सवमा सगरमाथाको तस्बिर देखाउँदै एकजाना इन्डोनेसियन उनका साथीलाई उनकै भाषामा सोध्दै थिए, थाहा छ हिमालय कति उचाइमा छ उता बुद्धको जन्म स्थान नेपालू लेखिएको पोस्टर देखाउदै एक कोरियन प्रश्न गर्दै थिए बुद्ध नेपालमा जन्मिएका रहेछन् नि मानौ उनी दुबिधामा थिए ।
जतिबेला राष्ट्रिय भेषभुषामा सजिएका नेपालीहरूले नेपाली कला संस्कृति झल्काउने मादल, खैजडी, बा‌सुरि, मुजुरा जस्ता बाद्यवादन बजाउदै सांस्कृतिक झाँकी सहित कला प्रर्दशन गरे त्यतिबेला जोकोहि विदेशी पनि नेपाल हेर्न लालहित देखिन्थे ।

महोत्सवमा नेपाल कोरिया सांस्कृतिक मन्चका अध्यक्ष रमेश श्रेष्ठको टोलीले नेपाली गीत, संगित तथा उत्कृष्ट नृत्य प्रस्तुत गरेका थिए । कार्यक्रममा थप ऊर्जा यतिबेला आएको थियो । जतिबेला एचआरडी कोरियामा कार्यरत राजु कार्कीको नेतृत्वमा नेपाली पहिरनमा सजिएर राष्ट्रिय झण्डा फहराउदै नेपाली सो क्षेत्रमा प्रवेश गरेका थिए ।
कार्यक्रमलाई सफल पार्न नेपाल कोरिया सांस्कृतिक मन्चले प्रमुख भूमिका निर्वाह गरेको छ । नेवाःपुचले प्रदर्शनी स्थल राखेर नेपाल पर्यटन प्रवर्धन तथा लुम्बिनी भ्रमण वर्ष प्रचार प्रसार गरेको छ ।
निर्धारित समय भन्दा ठिला कार्यक्रम स्थलमा पुगेका राजदूत कमान सिह लामाले कार्यक्रममा नेपाललीले देखाएको नेपाली पनको खुलेर प्रश‌सा गरेका थिए । उक्त कार्क्रमा कोरिन मन्त्री लगाएत उच्च पदश्त ब्याक्तिहरुको उपस्थिति रहेको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । नेपाली काँग्रेस केन्द्रीय तरुण विभागको डेनमार्क शाखा प्रमुखमा काभ्रेका प्रदिप तिवारी मनोनयन हुनु भएको छ । आठ वर्षदेखि

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, अस्ट्रिया:  बेलायतमा बिहीवार ६ मे २०२१ मा  सम्पन्न स्थानीय निर्वाचनमा हन्सलोस्थित काउन्सिलमा बिष्णु बहादुर गुरुङ्ग मेयर, र