रानाथारु समुदायको अनिश्चितकालिन आमहड्ताल स्थगित, थरुहटको आन्दोलन जारी

५ जेष्ठ २०६९, शुक्रबार ०९:०९ मा प्रकाशित

काठमाडौ, ५ जेठ । रानाथारु समुदायले आह्वान गरेको  अनिश्चितकालिन आमहड्ताल स्थगित भएको छ ।  सुदूरपश्चिमका दुई जिल्ला कैलाली र कञ्चनपुरलाई ‘रानाथारु स्वायत्त प्रदेश’घोषणा गर्नुपर्ने माग गर्दै समुदायले जेठ २ गतेबाट आन्दोलनका कार्यक्रम गर्दै आएको थियो ।  वैसाख १५ गतेदेखि लगातार रुपमा बन्द हड्ताल भएकाले  जनजीवनमा नराम्रोसँग असर परेको भन्दै  समितिले आज बिहान ६ वजेबाट आमहड्ताल फिर्ता लिएको हो । बन्दका कारण अत्यावश्यक बस्तुसँगै पेट्रोलियम पदार्थको अभावमा एम्बुलेन्ससमेत चल्न नसक्ने अवस्था भएपछि बन्द फिर्ता लिएको संयुक्त संघर्ष समिति कञ्चनपुरका सचिव कृपाराम रानाले बताउनुभयो यद्यपी माग सम्बोधन नगरे नयाँ ढंगले आन्दोलन अघि बढाइने पनि रानाको भनाइ छ  । यसैबीच पूर्व घोषित कार्यक्रम अनुसार रानाथारु संयुक्त संघर्ष समितिले आज कञ्चनपुर सदरमुकाम महेन्द्रनगरमा जनप्रदर्शन गर्ने भएको छ । कैलाली र कञ्चनपुरका रानाथारु समुदायको सहभागितामा ११ वजे जनप्रदर्शन गरिने र दिउँसो १ वजे स्थानीय स्मारकमा आमभेला आयोजना गरिने सचिव रानाले बताउनुभयो । स्वायत्त प्रदेशका रानाथारु जातिलाई स्थानीय, प्रान्तीय र केन्द्रीय सरकारमा सामाजिक, राजनीतिक, सांस्कृतिक एवम् आर्थिक अग्राधिकार आरक्षणको ग्यारेण्टी गरी आत्मनिर्णयको अधिकारको सुनिश्चितता गर्न पनि समाजले माग गरेको छ ।
यता थरुहट सयूक्त संघर्ष समितिले आब्हान गरेको अनिश्चित कालिन आमहडताल भने जारी छ । आन्दोलनकारीले दाङको देउखुरीमा ६ वटा सवारी साधनमा तोडफोड गर्नुका साथै एक मोटरसाईकलमा आगजनी गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको

काठमाडौं । पूर्वसभामुख कृष्णबहादुर महराले उच्च अदालतबाट पनि सफाइ पाएका छन् । जवर्जस्ती करणी उद्योग मुद्दामा अदालतले सफाइ दिएको हो