न्यूयोर्कमा आदिवासी जनजाती उत्थान राष्ट्रिय प्रतिष्ठानका उपाध्यक्षसंग अन्तरक्रिया सम्पन्न

३ जेष्ठ २०६९, बुधबार १८:५८ मा प्रकाशित

मान बहादुर रानामगर, न्यूयोर्क । न्यूयोर्कमा गत मे १३ तारिखको दिन आदिवासी जनजाती महासंघ उत्थान राष्ट्रिय प्रतिष्ठानका उपाध्यक्ष झक बहादुर मगरको विशेष आतिथ्यमा एक अन्तरक्रियात्मक कार्यक्रमको आयोजना सम्पन्न भयो । नेपाल आदिवासी जनजाती महासंघ अमेरिका (फिपना) को आयोजनामा सम्पन्न भएको उक्त अन्तरक्रियात्मक कार्यक्रम फिपनाका कार्यबाहक अध्यक्ष बिनोद पोमोको अध्यक्षतामा सम्पन्न भएको थियो । कार्यक्रममा विभिन्न संघ संस्थाका प्रतिनिधिहरुको उल्लेख्य उपस्थिति रहेको थियो ।

कार्यक्रममा बोल्दै उपाध्यक्ष मगरले बन्न लागेको संबिधानमा आदिवासी जन-जातिहरुको अधिकार सुनिश्चितता पार्न विगतका दिनहरुमा नेपालमा जनचेतना र जागरणको कार्यक्रमहरु संचालन गरिएको र अबको यो अन्तिम घडीमा जनचेतना र आन्दोलनलाईसंगै लैजानु पर्ने अबस्था आएको दर्शाए । साथै उनले नेपालमा भईरहेको आदिवासी जन-जातिहरुको आन्दोलन प्रति समर्थन जनाउदै अमेरिकामा बसोबास गर्ने सम्पूर्ण आदिवासीहरुले पनि नैतिक, भौतिक र बौद्धिक रुपमा प्रेस बिज्ञप्ति, ज्ञापन पत्र तथा लेख रचनाहरु बात दबाब सिर्जना गर्नु सुझाए । सोहि कार्यक्रममा उनले नेपालमा भैरहेको आन्दोलनलाई प्रभावकारी बनाउन आर्थिक सहयोगको समेत गर्न आव्हान आव्हान गरेका थिए । उनले नेपाल भन्दा भौगोलिक रुपमा सानो रजनसंख्या समेत कम भएको थुप्रै संघिय संरचना भएका देशहरु बिकास र उन्नति शिखर चढिसकेको उदाहरण प्रस्तुत गर्दै नेपालमा संघियताको माग गर्दा देश टुक्रन्छ भनि बिरोधि कार्यक्रम गर्नु निराधार र अबैज्ञानिक रहेको जिकिर गरे ।
एक अर्को प्रसंगमा प्रतिष्ठानको सिमित बजेटले सम्पूर्ण जनजातिहरुको संघ सस्था र एन जी ओ हरुको कार्यक्रमहरु हेरी सानो सानो रकम मात्र वितरण गर्न सकिने अबस्था रहेको र त्यसमा पनि देश भरिको आदिवासी जन-जाति बिधार्थीहरु लाई छात्र बृति पनि दिनु पर्ने भएकोले प्रतिष्ठानको स्थिति कुप्री बुढीको जस्तो बसी खानु न उठी खानु रहेको यथार्थ चित्रण गरे । कार्यक्रम आदिवासी जनजाती महासंघ, अमेरिका फिपनाका महासचिव दिपेश लिम्बुले संचालन गरेका थिए भने कार्यक्रममा संस्थाका कोषाध्यक्ष टिका गुरुङले स्वागत मन्तव्य राखेका थिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, अस्ट्रिया:  बेलायतमा बिहीवार ६ मे २०२१ मा  सम्पन्न स्थानीय निर्वाचनमा हन्सलोस्थित काउन्सिलमा बिष्णु बहादुर गुरुङ्ग मेयर, र

नेपाली समाजिक र साँस्कृतिक संस्था ‘नेसास’ अष्ट्रियाको यहिँ २४ अप्रिल २०२१, शनिबारको दिन सम्पन्न भएको अधिबेशनबाट सर्वसहमतीमा २०२१-२०२३ को लागी

गैरआवासीय नेपाली संघ भाषा, साहित्य, संस्कृति तथा सम्पदा समितिको साप्ताहिक कार्यक्रम प्रवासी प्रवाहको चवालिसौ शृङ्खलामा नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका कुलपति गंगाप्रसाद