ठग्नेहरुका दिन गए इजरायलमा नर्स पठाएर

३१ बैशाख २०६९, आईतवार १५:५५ मा प्रकाशित

इजरायल रोजगारीका नाममा धेरै मेनपावर कम्पनीहरुले नेपाली कामदारको सर्वनाश गरिदिएपछि इजरायल सरकारले झण्डै दुई वर्षभन्दा बढी बन्देज लगाएर पुनः खुला गरेको छ । तर विगतमा ठगेर खान पकिल्एका दलालहरुले अहिले पनि पुरानै प्रवृत्ति दोहोर्याइरहेका छन् । अहिले पनि इजरायल पठाउने बहानामा ठग्न धरै मेनपावर र तिनका दलालहरु गाँउ, चोक र शहरका गल्ली–गल्लीमा सक्रिय छन् कति मेनपावरहरुले ५ देखि ८ लाख रुपैयाँसम्म उठाइरहेका छन् ।

त्यस्तै, इजरायलमा नर्स पठाएर लाखौं रुपैयाँ कमिसन खाने मेनपावर र दलालहरूको गतिविधि पनि ह्वात्तै बढेको छ । जसका कारण नेपाली नर्सहरु रोजगारी गुमाउने अवस्था सृजना भएपछि सरकारले त्यस्ता धन्दामा अब अंकुश लगाउने नीति अख्तियार गरेको छ । सरकारले रोजगारीका लागि इजरायल जाने नर्सका लागि केयरटेकर सम्बन्धी तालिम अनिवार्य गरेको छ, जसले गर्दा कमिसनको दौडमा हुत्तिने धरै मेनपावरको कालोधन्दा सखाप हुने स्थिति आएको छ । कामदारलाई ठगीमुक्त र पारदर्शी बनाउन श्रम तथा यातायात व्यवस्था मन्त्रालयले यस्तो व्यवस्था गरेको हो । इजरायल कामदार पठाउने केयरटेकर सम्बन्धी कार्यविधि संशोधनमा सो व्यवस्था अनिवार्य रुपमा लागु गर्ने तथा अनुगमनका लागि समिति निर्माण गर्ने प्रावधान राखिएको छ । मन्त्रालयका सहसचिब विनोद केसी संयोजकत्वको समितिले नसिर्ङ उत्तीर्ण गरेका महिलाले इजरायलमा रोजगारीका लागि जान केयरटेकर सम्बन्धी तालिम अनिवार्य रुपमा लिनुपर्ने व्यवस्था गरेको हो ।

इजरायलमा केयरटेकरमा कामदार पठाउने कार्यविधि संशोधनको मस्यौदा तयार भईसकेको मन्त्रालयले जनाएको छ । मस्यौदा श्रम तथा यातायात व्यवस्थामन्त्रीले स्वीकृत गरेपछि कार्यविधि लागु हुने छ । नर्सिङ उत्तीर्ण गरी रोजगारीका लागि इजरायल जानेका लागि प्रक्रिया सहज बनाउन मन्त्रालयले यस्तो व्यवस्था गरेको बताइएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

लण्डन । बेलायतमा लामो समयदेखि बस्दै आउनुभएकी कवयित्री प्रतिभा केसी यस वर्ष अनेसास सुप्रमा इप्रमा पुरस्कारबाट सम्मानित हुनुभएको छ ।

लन्डन । नेपाल पत्रकार महासङ्घ (एफएनजे) युके शाखाले एक समारोहबीच पत्रकार श्रीभक्त खनाललाई यस वर्षको ‘एफएनजे युके वर्ष पत्रकारिता पुरस्कार’

काठमाडौँ । नेपाली काँग्रेस केन्द्रीय तरुण विभागको डेनमार्क शाखा प्रमुखमा काभ्रेका प्रदिप तिवारी मनोनयन हुनु भएको छ । आठ वर्षदेखि

अमेरिकाको टेक्सास राज्यस्थित युलेस सिटी काउन्सिल मेम्बरमा नेपाली मूलका टीका पौडेल विजयी हुनुभएको छ । स्थानीय समयानुसार शनिबार राति सम्पन्न