परालको अभावका कारण पशु व्यावसाय संकटमा

३० बैशाख २०६९, शनिबार १८:०० मा प्रकाशित

रौतहट, ३० बैशाख । गाईभैसीलाई खुवाउने परालको अभाव भएपनि व्यावसायिक रुपमा पशुपालन गर्दै आएका रौतहटका  अधिका“श किसानहरु सङ्कटमा परेका छन् । रौतहटको चन्द्रनिगाहपुरका किसानहरुले व्यावसायिक रुपमा पशुपालन गर्दै आएपनि गाईबस्तुलाई खुवाउने घास नहुदा सदावहार घासको रुपमा रहेको परालको समेत अभाव भएपछि पशुपालनमा समस्या हुन थालेको हो । असारमा रोपिएको धान मङ्सिरमा कटान गरी धान झारेपनि आउने घासलाइ पराल भनिन्छ । जिल्लाको उतरी  भेगका किसानहरूले पशुपालेर त्यसको दूध बिक्री गरी जीवन निर्वाह गर्दै आएपनि पशुपालन तर्फ किसानहरु आकर्षित भएपनि पशुहरुलाई खुवाउने घासको समस्याले किसानहरु चिन्तित भएको किसान हर्क बहादुर कार्कीले बताउनुभयो । रौतहटकाको उतरी भेगका जनताले पशुपालन गर्दा जिल्लाको ग्रमिणभेगका विश्रामपुर, हर्षाहा, वालचपुर लगायतका स्थानमा परालमा निर्भर रहनु पर्छ । वर्षमा चार महिना अर्थात असार, साउन, भदौ र असोजमा किसानले मकैबारीबाट घा“स, परालको खोस्टा, हरियो मकैको सुकेको ढोड खुवाउ“दै पशुपालन गर्दे आएका छन् । हि“उद लागेपछि खेतबारीमा घा“सको उत्पादन घट्ने भएकाले अधिका“श किसानले पराल खरिद गरी पशुपालन गर्दे आएपनि अहिले परालको अभाव हुदा पशुपालन व्यवसाय नै  सकटमा पर्ने थालेको स्थानिय मिन प्रसाद मैनालीले वताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । चालु आर्थिक वर्षमा नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९८ प्रतिशत हुने केन्द्रीय तथ्यांक विभागको प्रारम्भिक अनुमान छ । चालु आर्थिक

नक्कली मूल्य अभिवृद्धि कर (भ्याट) बिल प्रयोग गरी राजस्व छलेका अभियोगमा राजस्व अनुसन्धान विभागले १३ फर्मसहित १६ जनाविरुद्ध मुद्दा दायर

कृष्णपुर नगरपालिका–६ बालुवाफाँटामा स्वदेशी कच्चा पदार्थमा आधारित रासायनिक मल काराखाना सञ्चालन गरिने भएको छ । निजी क्षेत्रको रु १३ करोड

म्याग्दी । मुस्ताङलाई राष्ट्रिय राजमार्गसँग जोड्ने बेनी-जोमसोम सडक दैनिक नौ घण्टा बन्द हुन थालेको छ । विस्फोटक पदार्थको प्रयोग गरेर