परालको अभावका कारण पशु व्यावसाय संकटमा

३० बैशाख २०६९, शनिबार १८:०० मा प्रकाशित

रौतहट, ३० बैशाख । गाईभैसीलाई खुवाउने परालको अभाव भएपनि व्यावसायिक रुपमा पशुपालन गर्दै आएका रौतहटका  अधिका“श किसानहरु सङ्कटमा परेका छन् । रौतहटको चन्द्रनिगाहपुरका किसानहरुले व्यावसायिक रुपमा पशुपालन गर्दै आएपनि गाईबस्तुलाई खुवाउने घास नहुदा सदावहार घासको रुपमा रहेको परालको समेत अभाव भएपछि पशुपालनमा समस्या हुन थालेको हो । असारमा रोपिएको धान मङ्सिरमा कटान गरी धान झारेपनि आउने घासलाइ पराल भनिन्छ । जिल्लाको उतरी  भेगका किसानहरूले पशुपालेर त्यसको दूध बिक्री गरी जीवन निर्वाह गर्दै आएपनि पशुपालन तर्फ किसानहरु आकर्षित भएपनि पशुहरुलाई खुवाउने घासको समस्याले किसानहरु चिन्तित भएको किसान हर्क बहादुर कार्कीले बताउनुभयो । रौतहटकाको उतरी भेगका जनताले पशुपालन गर्दा जिल्लाको ग्रमिणभेगका विश्रामपुर, हर्षाहा, वालचपुर लगायतका स्थानमा परालमा निर्भर रहनु पर्छ । वर्षमा चार महिना अर्थात असार, साउन, भदौ र असोजमा किसानले मकैबारीबाट घा“स, परालको खोस्टा, हरियो मकैको सुकेको ढोड खुवाउ“दै पशुपालन गर्दे आएका छन् । हि“उद लागेपछि खेतबारीमा घा“सको उत्पादन घट्ने भएकाले अधिका“श किसानले पराल खरिद गरी पशुपालन गर्दे आएपनि अहिले परालको अभाव हुदा पशुपालन व्यवसाय नै  सकटमा पर्ने थालेको स्थानिय मिन प्रसाद मैनालीले वताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । सुनचाँदी बजारमा आज छापावाल सुनको मूल्य प्रतितोला दुई सय ले बढेर रु ९७ हजार एक सय तोकिएको छ

काठमाडौँ । सुनचाँदी बजारमा आज छापावाल सुनको मूल्य प्रतितोला रु ९५ हजार ६०० तोकिएको छ । अघिल्लो दिन प्रतितोला रु

पर्सा । पालको मुख्य प्रवेशद्वार र देशकै प्रमुख व्यपारिक नाका वीरगञ्जलाई प्रयोग गरी भारत तथा तेस्रो मुलुकतर्फ हुने नेपाली वस्तुको

धितोपत्र बजारमा शेयर कारोबार मापक नेप्से परिसूचक आज पनि दोहोरो अङ्कले ओरालो लागेको छ । नेपाल स्टक एक्सचेञ्जका अनुसार नेप्से