थामी समुदायले आब्हान गरेको दोलखा बन्दका कारण जनजिवन प्रभावित

३० बैशाख २०६९, शनिबार १७:२९ मा प्रकाशित

दोलखा, ३० बैशाख । नयाँ वन्ने संबिधानमा थाङ्मी स्वायत्त राज्यको माग गदै सिमान्तकृत थामी समुदायले आह्वान गरेको दोलखा बन्दका कारण जनजिवन प्रभावित भएको छ । बन्दका कारण आज बिहानै देखि दोलखा सदरमुकाम चरिकोट बजार, कलकारखना बन्द छन् भने निजि तथा सार्वजनिक यातायातका साधनहरु चल्न नसक्दा हजारौँ यात्रुहरुमा मारमा परेका छन् । वन्दकर्ताहरुले एम्वुलेन्स र प्रेसका सवारी साधनलाई भने चल्न दिइएको छ । थाङ्मी स्वायत्त राज्य सघंर्ष समितिले दोलखाको भिमेश्वर नगरपालीका सहित उत्तरी १७ गाविस र सिन्धुपाल्चोकको १३ ओटा गाविस समेटेर आत्मनिणयको अधिकार सहितको थाङ्मी स्वायत्त राज्य घोषणा हुनुपर्ने, ऐतिहासिक पहिचानको आधारमा राज्यको पुनःर्संरचना गर्नुपर्ने, उद्यौली÷उभौली भुमे पर्वमा सार्वजनिक विदा गर्नुपर्ने लगाएतका माग गर्दै आज दोलखा वन्दको आव्हान गरिएको समितिले जनाएको छ । बन्द सफल पार्न आन्दोलनरत थामी समुदायका नागरिकहरु सदरमुकाम चरिकोट बजारका बिभिन्न स्थानमा भेला भएका छन् । यस अघि पनि चरणवद्ध आन्दोलन गर्दै आएको थाङ्मी स्वायत्त राज्य संघर्ष समितीले जेष्ठ ३ गते दवाव स्वरुप सविधन सभा भवन घेराउ गर्ने समितिका अध्यक्ष डम्बर बहादुुर थामीले जानकारी दिनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मन्त्रिपरिषद् गठन गरेका छन् । उनले यसअघि आफ्नो क्याबिनेटमा रहेका सबै मन्त्रीहरुलाई दोहोर्‍याएका छन्

काठमाडौं । नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली तेस्रो पटक प्रधानमन्त्री नियुक्त हुनुभएको छ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले ओलीलाई नेपालको

काठमाडौं । ईस्लाम धर्मावलम्वीहरूको महान पर्व रमजान आज धुमधामसँग मनाउने तयारीमा जुटेका छन् । यो पर्वलाई ‘इद उल फित्तर’ भनिन्छ

काठमाडौं । उपप्रधानमन्त्री ईश्वर पोखरेलले कोरोनाविरुद्वको खोप र स्वास्थ्य सामग्री सहयोगका लागि अमेरिकी सरकारसँग आग्रह गर्नुभएको छ । कोभिड–१९ सङ्कट