मधेशी मोर्चा सहितको शीर्ष बैठक निष्कर्ष विहिन

२७ बैशाख २०६९, बुधबार २१:५३ मा प्रकाशित

काठमाडौं, २७ वैशाख । नयाँ संविधानको बिबादित राज्य पुनर्संरचना र शाकीयस्वरुपका बिषयहरुमा शुक्रबार मतदानमा जानु अघि अन्तिम पटक सहमतिका लागि बसेको प्रमुख दलका शीर्ष नेताहरुको बैठक जातीय राज्य राख्ने वा नराख्ने विषयमा सहमति हुन नसक्दा बिना निष्कर्ष सक्किएको छ ।
विशेष समितिको कार्यालय नयाँ बानेश्वरमा आज बिहिबार अबेर राति सम्म बसेको शीर्ष नेताको बैठकमा राज्य पुनर्संरचनामा दलहरुका वीच सहमति हुन नसकेको हो । बैठकमा माओवादी र मधेसी मोर्चाले जातीय राज्यमा बचाउ गरेपछि कांग्रेस र एमालेले त्यसको प्रतिरोध गरेको श्रोतले बताएको छ ।
बैठक पछि सञ्चारकर्मीसँग कुरागर्दै मधेसी मोर्चाका नेता हृदयश त्रिपाठीले कांग्रेस र एमालेले संघीयताको बिरोध गरेको बताए । उनले संघीयताका पक्षमा धारणा राख्ने कांग्रेस र एमाले संघीयता बिरोधि भएको कारण आजको बैठक सहमतिं पुग्न नसकेको दाबी गरे । मन्त्री समेत रहेका त्रिपाठीले आजपनि दलहरुका वीच कुनै सहमति हुन नसकेको बताए ।
उता, कांग्रेस नेता अर्जुन नरसिंह केसीले एकल जातीय प्रदेशको विपक्षमा आफूहरु रहेको बताउदै भने, ‘सबैलाई समेट्ने संघीय राज्य बनाउन हामीले प्रस्ताव गरेका छौं, तर जातीय राज्यका पक्षमा केही दल अग्रसर रहेकाले सहमति हुन सकेन ।’ कांग्रेस नेता केसीले एकल जातीय राज्यका पक्षमा कदापी कांग्रेस सहमत हुन नसक्ने भन्दै सबै जातजातिलाई हुने संघीय राज्य बनाउनुपर्ने बताए । दलहरुका वीच सहमति हुन नसकेपछि अब संविधानसभामा बहुमतबाट निकास खोज्ने प्रक्रिया शुक्रबारबाट सुरु हुनेछ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । केटोन्जी ब्राउन ज्याक्सन अमेरिकी सर्वोच्च अदालतको पहिलो अश्वेत महिला न्यायाधीश बनेकी छन् । उनले गएराती राति पद तथा

काठमाडौं । नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र जनता समाजवादी पार्टीका संघीय परिषद अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईबीच भेटवार्ता

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका पूर्वसहमहामन्त्री अर्जुननरसिंह केसी अस्पतालबाट डिस्चार्ज भएका छन् । असार १३ गते काठमाडौंको ह्याम्स अस्पतालमा भर्ना भएका

बागलुङ । वर्षाका बेला बागलुङवासीले धारोमा पानी आउछ कि आउँदैन भनेर आकाशतर्फ फर्केर निक्यौल गर्ने गर्छन् । वर्षातको समयमा बागलुङमा