नेमकिपा सभासद्को सबै तलब पार्टीलाई

७ चैत्र २०७०, शुक्रबार ०७:४३ मा प्रकाशित


काठमाडौं, ७ चैत । नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सभासद्ले संसद् सचिवालयबाट पाउने सबै सुविधा र तलब पार्टीले नै बुझ्ने गर्छ । सभासद् भएबापत संसद् सचिवालयबाट एक रुपैयाँ पनि उनीहरूले राख्न पाउँदैनन् ।

नेपाल मदजुर किसान पार्टीका नेता प्रेम सुवालले नेमकिपाका सभासद्ले संसद् सचिवालयबाट पाउने सबै सेवा–सुविधा पार्टीले लिने गरेको जानकारी दिए । सुविधा र तलब लिएपछि सभासद्लाई घर खर्च चलाउन पार्टीले सहयोग दिने गर्छ । पार्टीले दिने गरेको सहयोगमा उनीहरूले चित्त बुझाउनुपर्छ ।

‘पार्टीको नीतिअनुसार संसद् सचिवालयबाट पाउने पार्टीका सभासद्हरूको सुविधा र तलब सबै पार्टीले नै लिने गर्छ,’ नेता सुवालले भने । सभासद्को जीवन चर्याका लागि उनीहरूको आवश्यकताअनुसार पार्टीले सहयोग गर्ने गरेको पनि उनले बताए । ‘उहाँहरूको जीवन चर्याका लागि पार्टीले आवश्यकताअनुसार सहयोग गर्छ,’ सुवालले भने, ‘पार्टी पद्धतिअनुसार यो निर्णय गरिएको हो । सबैका लागि नियम लागू भएको छ ।’

स्रोतका अनुसार सभासद्को स्वकीय सचिवले बुझ्ने सेवा–सुविधा पनि पार्टीले नै लिने गरेको छ । स्वकीय सचिव छान्ने अधिकार पनि सभासद्ले पाउँदैनन् । स्वकीय सचिवसमेत पार्टीले छानिदिने गरेको छ ।

नेपकिपा अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छेले भक्तपुर–१ बाट प्रत्यक्ष चुनाव जितेका हुन् । अन्य तीनजना प्रेम सुवाल, अनुराधा थापा र डिल्लीप्रसाद काफ्ले समानुपातिक सभासद् हुन् । चार सभासद्मध्ये तीनजना भक्तपुरका हुन् भने काफले जुम्लाका हुन् ।

काफ्ले काठमाडौंमा डेरा गरेर बस्ने गरेका छन् । उनले पाउने कोठाभाडाबापतको पैसा पनि पार्टीले बुझ्ने गरेको छ । कोठाभाडा पार्टीले बुझाइदिने गरेको छ ।

पार्टीका सभासद्ले संविधानसभा या अन्य कुनै औपचारिक र सार्वजनिक कार्यक्रममा बोल्नुपर्‍यो भने बोल्ने कुरा पनि पार्टीबाट स्वीकृति लिनुपर्छ । संविधानसभामा बोल्ने कुरा पार्टी अध्यक्ष नारायणमान बिजुक्छे र पार्टीको संसदीय दलसँग सरसल्लाह गरेर मात्र बोल्ने नियम छ ।

‘पार्टी पद्धतिमा गइसकेपछि पार्टीको नियम मान्नुपर्छ । हामीले पार्टीको नियम मानेका हौँ,’ सभासद् अनुराधा थापाले भनिन्, ‘संविधानसभामा बोल्नुपर्दा हामीले पार्टीको संसदीय दलमा छलफल गर्छौं र त्यहाँबाट स्वीकृति लिएर मात्र संविधानसभामा बोल्ने गरेका छौँ ।’ नेमकिपाको अर्को परम्परा पनि छ । पार्टी सरकारमा नजाने । विगतमा पार्टी कहिले सरकारमा गएन । नयाँ पत्रिका दैनिकबाट

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

सरकारले विभूषणमा प्रयोग हुने सुनको परिणाम घटाई बनोटमा हेरफेर गर्न स्वीकृति दिने भएको छ । मङ्गलबार बसेको मन्त्रिपरिषद्ले गरेका निर्णय

चितवन । नारायणगढ-मुग्लिन सडक खण्डका १७ ठाउँ पहिरोको हिसाबले उच्च जोखिममा देखिएको छ । यस वर्षको वर्षातसँगै ती मध्ये सात

‘असारै खाउला दुधिलो मकै, साउने खाउला खिर, घरमा छैन शितलु वचन, मनमा छैन थिर । छुपुमा छुपु खेतमै रोपु, हातको

काठमाडौं । कृषि तथा पशुपंक्षी विकास मन्त्री महिन्द्र राय यादवले मेसिन चलाएर धान रोपेका छन् । राष्ट्रिय धान दिवसको अवसरमा