जम्बो प्रतिनिधि सभा नबनाउन एमालेका केन्द्रीय सदस्यहरुको आग्रह, बैठकमा जातीय राज्यको चर्को बिरोध

१५ बैशाख २०६९, शुक्रबार १८:१६ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १५ वैशाख । एमालेका बहुमत केन्द्रीय सदस्यहरुले नयाँ संविधानमा प्रतिनिधि सभामा रहने सदस्यहरुको संख्या २ सय ५ भन्दा बढि राख्न नहुने सुझाव दिएका छन् ।एमालेको शुक्रबार राजधानीमा बसेको केन्द्रीय कमिटीको आकस्मिक बैठकमा धारणा राख्ने अधिकांश सदस्यहरुले प्रतिनिधि सभामा रहने सदस्यहरुको संख्या धेरै भएको भन्दै जम्बो प्रतिनिधिसभा बनुं नहुने जिकिर गरेका थिए । उनीहरुले तल्लो सदनमा आउने सदस्यहरु सबै प्रत्यक्ष निर्वाचित हुनुपर्ने समेत सुझाव दिएका छन् ।
बैठकमा सहभागी केन्द्रीय सदस्यहरुले माथिल्लो सदनलाई जातीय, सामाजिक क्षेत्रका व्यक्तित्व तथा विभिन्न क्षेत्रका व्यक्तिलाई समानुपातिक रुपबाट लैजानुपर्ने सुझाव दिएको केन्द्रीय सदस्य भानुभक्त ढकालले जानकारी दिए ।
बैठकमा जातीय राज्यको पनि बिरोध भएको छ । केन्द्रीय सदस्य ढकालका अनुसार धारणा राख्ने अधिकांश नेताहरुरुले थोरै संघीय राज्य बनाउनु पर्ने तथा राज्य बनाउदा पहिचान र सामथ्र्यलाई आधार बनाउन जानजाति नेताहरुलाई सुझाव दिएका थिए ।
एमाओवादीले दस प्रदेशको नयाँ प्रस्ताव ल्याएपछि एमालेले सो विषय लगायत मुलुकका अन्य समग्र विषयमा छलफल गर्न आफ्नो केन्द्रीय समितिको बैठक आकस्मिक रुपमा बोलाएको हो । केन्द्रीय समिति बैठक पुनः बस्ने गरि स्थगित भएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । नेपालमा बितेको २४ घण्टामा थप ३ हजार ११४ जनामा कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा)का अध्यक्ष कमल थापाले कांग्रेस र कम्युनिस्टबीच वैचारिक, चरित्रगत तथा नीतिगत कार्यशैलीमा भिन्नता नरहेको बताएका

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका तल्ला तहका सबै अधिवेशनहरु स्थगित भएका छन् । आज बसेको पदाधिकारी बैठकले साउन १२ गते हुने

सिद्धार्थनगर । निर्माणाधीन गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल परीक्षण उडानको अन्तिम तयारीमा पुगेको छ । विमानस्थलको प्राविधिकतर्फको काम सकिएपछि अब परीक्षण उडानको