ग्रामीण लमजुङमा अझै पुगेन आयोडिनयुक्त नुन

२९ फाल्गुन २०७०, बिहीबार ०५:५२ मा प्रकाशित

लमजुङ, २९ फागुन । जिल्लाका ग्रामीण क्षेत्रमा आयोडिनयुक्त नुन नपुगेपछि बाध्यतावश स्थानीयवासी ढिकेनुन प्रयोग गर्दै आइरहेका छन् । आयोडिनयुक्त नुन प्रयोग गर्न विभिन्न अभियान चले पनि नुन नै नपुगेपछि बाध्य भई ढिकेनुन उपभोग गर्नुपरेको स्थानीयवासी बताउँछन् ।
आयोडिनयुक्त दुई बालबालिकाको चिह्न भएको नुनको बिक्रीवितरणका लागि सरकारले २०५५ सालमा छुट्टै नीति र ऐन ल्याएर सर्वसाधारणमा आग्रह गरे पनि गाउँगाउँका बासिन्दाले बाध्य भई ढिकेनुन प्रयोग गर्नुपरेको छ । जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयले लमजुङका १२ प्रतिशत नागरिकले अझै पनि ढिकेनुन प्रयोग गरिरहेको जनाएको छ ।
आयो नुन पुगेका प्रायः गाउँघरमा पनि ढिकेनुनलाई तरकारीमा राख्ने र आयोडिनयुक्त धुलो नुन बस्तुभाउलाई दिने गरिएको पाइएको छ । बजार तथा नजिकैको पसलबाट खरिद गरिएको ढिकेनुन बस्तुभाउलाई दिन फेरि धुलो पार्नुपर्ने भएकाले धुलोको रूपमा आउने आयोडिनयुक्त नुन बस्तुभाउलाई दिने गरिएको स्थानीय बासिन्दाले बताएका छन् ।
मानिसले आयोडिनविहीन ढिकेनुन प्रयोग गर्दा स्वास्थ्यमा विभिन्न समस्या आउने भन्दै जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयले दुई बालबालिकाको चिह्न भएको आयोडिनयुक्त नुनमात्रै प्रयोग गर्न आग्रह गरेको छ । जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय लमजुङका बरिष्ठ जनस्वास्थ्य अधिकृत राजेन्द्रप्रसाद घिमिरेले जिल्लाका ८८ प्रतिशत नागरिकले आयोडिनयुक्त नुन प्रयोग गर्ने गरेको र १२ प्रतिशत नागरिक अझै आयोडिनयुक्त नुनको प्रयोग नगरी ढिकेनुनको प्रयोग गर्ने गरेको दाबी गरे । ढिकेनुन बढी प्रयोग गर्नेमा सहरबजारमा बस्नेभन्दा गाउँघरमा बस्नेको संख्या बढिरहेको जनस्वास्थ्यले जनाएको छ ।
शरीरमा आयोडिनको मात्रा कम भएमा गर्भपतन हुने, गर्भवती महिलाले मृत वा अंगभंग शिशु जन्माउने, शिशु मृत्युदर बढ्ने, गलगाँड, पुड्कोपन हुने र मानसिक समस्या देखिनेलगायतका समस्या देखापर्ने भएकाले जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयले विभिन्न चेतनामूलक कार्यक्रमको आयोजना गर्दै आएको जनस्वास्थ्य निरीक्षक त्रिलोकचन्द्र गुरुङले बताए । सरकारले दुई बालबालिकाको चिह्न अंकित आयोडिनयुक्त नुन प्रयोग गर्न आग्रह गर्दै यसको प्रचारप्रसारका लागि बर्सेनि लाखौं रुपैयाँ खर्च गरेको छ । तर, पनि ग्रामीण भेगमा अझै पनि चेतना पुग्न सकेको छैन । मानिसलाई दैनिक औसत १ सय ५० माइक्रो ग्राम आयोडिनको आवश्यकता पर्ने जिल्ला स्वास्थ्यकर्मीहरूले बताएका छन् ।
चेतनाको अभाव तथा गरिबीका कारण लमजुङका ग्रामीण भेगमा मात्रै नभई सहरबजारमा समेत ढिकेनुनको प्रयोग भइरहेको बताइएको छ । आयोडिनयुक्त नुन प्रयोग गर्नेहरू कमै मात्रामा रहेको स्थानीय बासिन्दाले बताएका छन् । मानिसको बौद्धिक, शारीरिक तथा संवेगात्मक विकासमा आयोडिनयुक्त नुनको प्रयोग जरुरी भए पनि धेरैजसो ग्रामीण भेगका बासिन्दा यसबारे अनभिज्ञ रहेका छन् ।
सरकारले साल्ट ट्रेडिङ कर्पोरेसन लिमिटेडलाई दुई बालबालिकाको चिह्न भएको आयोडिनयुक्त नुन गाउँगाउँमा पु-याउन जिम्मा दिएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

म्याग्दी । म्याग्दीको बेनी नगरपालिका–४ फापरखेतमा बिहीबार राति भएको जिप दुर्घटनामा एक जनाको मृत्यु भएको छ भने चार घाइते भएका

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना

जिल्लाको हेटौँडा उपमहानगरपालिका–११ नवलपुरमा आज बिहानै ट्रकले ठक्कर दिँदा सफारी रिक्सा चालकको मृत्यु भएको छ । मृत्यु हुनेमा हेटौँडा उपमहानगरपालिका–११

प्रत्येक वर्ष माघ शुक्ल द्वादशीका दिन साँखुस्थित शालिनदी क्षेत्रमा करिब डेढ सय वर्षदेखि हुने गरेको भीमसेन जात्रा सांस्कृतिक झाँकीसहित सम्पन्न