न्यायप्रणाली र नागरिकतामा सहमति, निर्वाचन प्रणालीमा सहमति नजिक

११ बैशाख २०६९, सोमबार १७:५८ मा प्रकाशित

काठमाडौ, ११ बैशाख । प्रमुख तीन दल र मधेसी मोर्चाबीच विवादित विषयमा सहमति जुटाउने क्रम सुरु भएको छ । नागरिकता र न्यायप्रणालीमा सहमति भइसकेको छ भने निर्वाचन प्रणालीमा दलहरु सहमति नजिक पुगेका छन् । बैठकपछि नेताहरुले न्यायप्रणाली, नागरिकता र निर्वाचन प्रणालीबारे करिब करिब सहमति भएको जानकारी दिएका छन् । संवैधानिक अदालतको अवधि पाँच वर्ष राख्ने हिजै सहमति भइसकेकोमा आज कार्यक्षेत्रबारे पनि सहमति भएको छ । यसैगरी दलहरूबीच अदालतको अध्यक्ष प्रधानन्यायाधीश हुने, संवैधानिक अदालतले प्रदेश र स्थानीय निकाय, प्रदेश–प्रदेश र प्रदेश र केन्द्रबीचको विवादलाई हेर्ने विषयमा पनि सहमति भएको छ । नागरिकताका विषयको विवादमा अहिलेकै अवस्थामा वितरण गर्ने, पछि कानुन बनाएर त्यसलाई लागू गर्ने सहमति भएको काङ्ग्रेस नेता रामशरण महतले बैठकपछि जानकारी दिनुभयो । यसैगरी निर्वाचन प्रणाली मिश्रित हुने सहमति भएपनि सिट सङ्ख्यामा सहमति भइसकेको छैन । प्रत्यक्ष र समानुपातिकमा ५०–५० वा ४०–६० कति राख्ने भन्ने विषयमा सहमति हुन बाँकी छ । राज्य पुनर्संरचना र शासकीय स्वरुपमा पनि छलफल सहमति नजिक पुगेको नेताहरुले बताएका छन् ।
अहिलेसम्मको सहमतिलाई अन्तिम रुप दिन अहिले फेरि बैठक बसिरहेको छ । तीनवटा विषयलाई अन्तिम रुप दिएपछि अरु दुई विषयमा प्रवेश गर्ने एमाले नेता भीम रावलले जानकारी दिनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । पछिल्लो २४ घण्टामा देशभर थप ८१६७ जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका

काठमाडौं । सरकारले विभिन्न ११ वटा मुलुकमा राजदूत नियुक्तिका लागि ११ जनाको नाम सिफारिस गरेको छ । मन्त्रिपरिषदको यसअघिकै बैठकले

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले) अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली २ जेठ २०७५ मा फर्किन सहमत भएका छन्

काठमाडौं । प्रतिसिलिन्डर ४ सय रुपैयाँमा किनेको अक्सिजनलाई कतिसम्ममा बेच्न पाइन्छ ? कालोबजारीसम्बन्धी ऐनले २० प्रतिशतसम्म नाफा लिन छुट दिन्छ।