समानताको आधारमा नागरिकता प्राप्तिको अधिकार सुनिश्चित गरिनुपर्ने

१० बैशाख २०६९, आईतवार १८:४६ मा प्रकाशित

कठमाडौ, १० बैशाख । नयाँ संविधानमा महिला र पुरुषलाई विभेद नहुने तथा बालबालिकाको राज्यविहीनताको अधिकार रहने गरी नागरिकता प्राप्तिको अधिकार सुनिश्चित गरिनुपर्नेमा माग एक कार्यक्रमका सहभागीहरुले माग गरेका छन् । अन्तर पार्टी महिला सञ्चालले आज राजधानीमा गरेको नयाँ संविधानमा नागरिकतासम्बन्धी व्यवस्था विषयक अन्तक्र्रियामा सहभागी विभिन्न राजनीतिक दलका नेताले बाबुको पहिचान दिने आमा नै भएकाले आमाको नामबाटै बच्चाले नागरिकता पाउने व्यवस्था संविधानमा सुनिश्चित गरिनुपर्ने बताए । कार्यक्रममा एकीकृत माओवादी संसदीय दलका प्रमुख सचेतक देवप्रसाद गुरुङले पहिचानको आधार नै नागरिकता भएकाले नयाँ संविधानमा महिला र पुरुषमा विभेद नगरिकन समानताको आधारमा नागरिकता वितरण गर्ने व्यवस्थाको ग्यारेन्टी गरिनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । नेपाली काँग्रेस संसदीय दलका प्रमुख सचेतक लक्ष्मण घिमिरेले नेपालजस्तो दुबैतिर खुल्ला सिमाना भएको मुलुकमा दोहोरो नागरिकताको समस्या आउने सम्भावनालाई ख्यालमा राखी नागरिकताको विषयलाई कडाइ गरिनुपर्ने बताउनुभयो । अरु विभिन्न दलका पार्टी प्रतिनिधिहरुले पनि अबको संविधान कुनै पनि विषयमा कुनै पनि समुदाय वा वर्गका लागि विभेद हुन नहुने गरी आउनु पर्ने बताउनुभयो । अन्तरपार्टी महिला सञ्जालकी अध्यक्ष प्रतिभा राणाले आमा र बाबु या विशेष अवस्थामा कुनै व्यक्ति वा आमामध्ये एक नेपाली भएमा ती व्यक्ति वंशजको नाताले नेपाली नागरिक हुन योग्य हुने व्यवस्था गरिनुपर्ने बताउनुभयो । सञ्जालकी पूर्वअध्यक्ष शशी श्रेष्ठले नेपालको नयाँ संविधानमा नागरिकताको सवाल विषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै नेपाली नागरिकसँग विवाह गर्ने विदेशी महिला र पुरुषले उसको देशको नागरिकता त्याग्ने कारबाही चलाएपछि अङ्गीकृत नेपाली नागरिकता प्राप्त गर्न सक्ने व्यवस्था गरिनुपर्ने बताउनुभयो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । साउन १५ गते आज नेपाली समाजमा खिर खाएर मनाइँदै छ । वर्षा ऋतुका बेला असार १५ गते दही,

सर्लाही । सर्लाहीको ब्रह्मपुरी गाउँपालिका–३ भेल्हीस्थित निजी पोखरीमा डुबेर मृत्यु भएको अवस्थामा नौ दिनको शिशुसहित तीन जनाको शव फेला परेको

काठमाडौं । सिन्धुलीगढीमा नेपाली सेनाले शुरु गरेको युद्ध सङ्ग्रहालयको निर्माण सम्पन्न भएको छ । युद्ध सङ्ग्रहालयको आज राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले

काठमाडौं । चितवनमा दैनिक पाँच हजार रुपैयाँ दिएर यौन धन्दामा लगाइएका १० जनाको उद्धार गरिएको छ । प्रहरीका अनुसार चितवनको