धौलागिरी अञ्चलभित्र वन पैदावारमा आधारित उद्योगहरुको सङख्यामा वृद्धि

८ बैशाख २०६९, शुक्रबार १५:१७ मा प्रकाशित

बाग्लुग, ८ बैशाख । धौलागिरि अञ्चलका वन पैदावारमा आधारित उद्योगहरुको संख्यामा  बृद्धि भएको छ । हाल अञ्चलभित्र सञ्चालित वन पैदावारमा आधारित उद्योगहरुमा रु १ करोड ८१ लाख रुपैया लगानी गरिएको छ । अन्तरिम बन परियोजना रुपान्तरण नेपाल र स्थानिय उद्यमीहरुको समग्र सहकार्यमा ती उद्योगहरुमा सो रकम लगानी गरिएको हो । धौलागिरि अञ्चल भरिका ४६ प्रतिशत बन क्षेत्रमा पाईने जडिबुटिहरु लोक्ता, अल्लो, टिमुर, यार्सागुम्बा र लौठ सल्लाको प्रयोगबाट यस क्षेत्रका उद्यमी हरुले १ सय ५० ओटा घरेलु उद्योगहरु  स्थापना गरेको जनाईएको छ । नेपाल अन्तरिम वन परियोजनाका प्रमुख लिलाराज पौडेलका अनुसार हाल बागलुङमा १९, पर्वतमा १० र म्याग्दीमा ७ गरी वन समुहमा आवद्ध ३६ ओटा उद्योगहरु दुई बर्षअघिदेखि सञ्चालनरथ रहेका छन् । भने ११४ ओटा आयआर्जनका उद्योगहरु यो बर्षदेखि सञ्चालनमा आएका हुन् । संस्थागत विकास संगै ती उद्योगहरुको पूँजीमा पनि बृद्धि हुने पौडेलले बताउनुभयो ।  संस्थागत विकासका लागि यो बर्षमा पुराना उद्योगहरुमा रु २७ लाख खर्च गर्ने समेत जानकारी दिनुभयो । तीन जिल्ला वन कायालय र ११ ओटा विभिन्न साझेदारी संस्थाको समन्वयमा परियोजनाले धौलागिरी अञ्चmमा उद्योगहरुमा लगानी एवं बजारीकरणमा सहयोग गर्दै आएको छ । वन पैदावारमा आधारित उद्योगबाट स्थानियले प्रत्यक्ष रोजगारी पाएका छन् । ४ सय ९४ घरधुरी मध्ये २ सय ९१ जना महिला र २ सय ३ जना पुरुषहरुले उद्योगबाट आयआर्जन गरेका छन् । ती मध्ये ७२ प्रतिशत विपन्न बर्गको पहुँचमा रहेको अन्तरीम बन परियोजनाले जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गएराति आएको हुरीबतासले धनमालको क्षति भएको छ । प्रारम्भिक सूचनानुसार जिल्लामा ५० घरको छाना उडाएको जानकारी रेडक्रसले जनाएको छ ।

काठमाडौँ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा थप ९०० जनामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । फेला परेकोमा काठमाडौँ उपत्यकामा

खोटाङ । जन्तेढुङ्गा गाउँपालिका–५ चिसापानीका ३७ वर्षीय विज्ञान कोइरालालाई बेपत्ता भएको १९ वर्षपछि घर फर्काइएको छ । नेपालगञ्जमा भेटिनुभएका विज्ञानलाई

काठमाडौँ । कर्णाली प्रदेश सरकारमा मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीको पक्षमा मतदान गर्ने नेकपा एमाले (नेपाल-खनाल पक्ष) का चार जना सांसदहरूलाई कारबाही