गौरीशंकर संरक्षण क्षेत्रमा व्यापक वन फडानी

६ बैशाख २०६९, बुधबार १६:०१ मा प्रकाशित

दोलखा, ६ बैशाख । गौरीशंकर संरक्षण क्षेत्र आयोजना अन्र्तगत संरक्षित जंगलमा व्यापक वन फडानी भएको छ । विना पुर्व जानकारी निजि वनको नाममा संरक्षण क्षेत्र भित्र पर्ने रामेछाप र दोलखाको सिमामा पर्ने गुम्देल गाविस ९ स्थित सेरदुङ जंगलमा अनियन्त्रित रुपमा करिब एक करोड मुल्य बराबरको २० हजार क्युफिट काठ फडानी भएको छ । वन फडानी गरी निकासी गर्न लागिएको आयोजनाले जानकारी पाएपछि रोकिएको गौरीशंकर संरक्षण क्षेत्र आयोजना दोलखाका प्रमुख सत्यनारायण शाहले जानकारी दिनुभयो । शाहका अनुसार करिब ३५० रुख निकासी गर्न तयार पारिएको र करिब एकसय भन्दा बढी रुख ढालिएको अवस्थामा रहेको छ । फडानी गरिएका रुखहरु एकसय वर्ष पुराना रहेको र रुखहरु धुपी, ठिंग्रे सल्लालगायतका छन् । गौरीशंकर संरक्षण क्षेत्र आयोजना व्यव्स्थापन समिति गुम्देलले अवैध कटानी भएको काठ रोक्न अनुरोध गरे पश्चात संरक्षण क्षेत्र आयोजनाले आयोजनाका प्राविधिक र सम्पर्क अधिकारीको कार्यालयबाट प्राविधिक जाँच गर्दा सार्वजनिक वनको बीचमा नीजि वन दाबी गरी व्यापक वन फडानी भएको पाइएको शाहले जानकारी दिनुभयो । संरक्षण क्षेत्र भित्र पर्ने जंगलमा जिल्ला वन कार्यालय रामेछापले स्थलगत रुपमा कटान हुने रुखको आवश्यक जाँजबुझ नगरी कटान आदेश र छुट पुर्जीसमेत दिएपछि जंगल फडानी सुरु भएको स्रोतले दाबी गरेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । चालु आर्थिक वर्षको नौ महिनामा कूल रु सात खर्ब २९ अर्ब दुई करोड बराबरको विप्रेषण स्वदेश भित्रिएको छ

काठमाडौं । चालु आर्थिक वर्षमा नेपालको आर्थिक वृद्धिदर ३.९८ प्रतिशत हुने केन्द्रीय तथ्यांक विभागको प्रारम्भिक अनुमान छ । चालु आर्थिक

नक्कली मूल्य अभिवृद्धि कर (भ्याट) बिल प्रयोग गरी राजस्व छलेका अभियोगमा राजस्व अनुसन्धान विभागले १३ फर्मसहित १६ जनाविरुद्ध मुद्दा दायर

कृष्णपुर नगरपालिका–६ बालुवाफाँटामा स्वदेशी कच्चा पदार्थमा आधारित रासायनिक मल काराखाना सञ्चालन गरिने भएको छ । निजी क्षेत्रको रु १३ करोड