प्रवासमा नेपाली मन ‘सहयोग गरौं भोलि पछुताउनु नपरोस’

४ बैशाख २०६९, सोमबार २२:०६ मा प्रकाशित

धर्मराज अधिकारी, बेलायत । प्रवासमा रहेका नेपाली समुदायसंग धन नभएपनि विशााल मन छ, जसले बेला बेलामा च्यारीटि मार्फत धेरै सहयोगी काम गर्दै आइरहेको छ । पछिल्लो समय गुरुङ जातीहरुको संस्था तमुधि युकेले यस्तै मन भएका नेपाली अनुहारलाई बाहिर ल्यायो । नेपाली मात्र होइन नेपाली च्यारीटिका लागि विदेशीले पनि ठुलो हात गरेका छन । बेलायतको मिचेतमा अवस्थित तमुधिको आफ्नै भवन ‘पि|m होल्ड’ गर्न शनिबार आयोजना गरिएको च्यारीटिमा अध्यक्ष मुच्छेत्र गुरुङले लिजमा भवन लिंदा संस्थाले सधैं ‘मोर्गगेज’ तिर्नुपर्ने बाध्यतालाई अब छिट्टै पाखा लगाइने बताए । संस्थाका पूर्व अध्यक्ष एवं गैर अवासीय नेपाली संघ युकेका पनि अध्यक्ष भइसकेका मेजर रिटायर्ड डम्मर घलेको संयोजनमा आयोजना गरीएको च्यारीटिले करीब सवा करोड नेपाली रुपैंया संकलन गर्न सफल भयो । स्वभावैले हक्की स्वभावका मेजर घलेले कार्यक्रममा भने, हामी दिन आएको हो, संस्थाको लागि जति दिन सकिन्छ मन खोलेर दिऊं भोलि पछुताउने अवस्था तपाई हामीले कल्पना पनि गर्न हुंदैन । हलमा घलेले भनेजस्तै भयो, करीब एक हजारदेखि पांचहजार पांचसय पाउण्डसम्म चन्दा दिने दाताहरुको लर्को लाग्यो । संस्थाका अध्यक्ष गुरुङ तथा उनकी धर्मपत्नीले खादा लगाइदिएको कार्यक्रममा सबै तमुहरुको गला खादा मय भएको थियो । अर्थात सहभागि एक दुई जना बाहेक सबैले संस्थालाई सकेअनुसार चन्दा दिएका थिए । हलभित्र हेर्दा लाग्थ्यो चन्दा नदिने छैनन । एकाध भेटिएकाहरुको अनुहारमा लज्जाबोध भइरहेको छ ।

संस्थाका पुर्व अध्यक्ष लाल बहादुर गुरुङले पांच हजार पांचसय चन्दा दिएर सबैभन्दा बढि चन्दादाताको रुपमा आफुलाई उभ्याए । उनको पछि लागे रिटायर्ड मेजर खुशीमान गुरुङ, उनले पांचहजार पाउण्ड दिए । त्यस्तै मकर गुरुङ, गोर्खा पल्टनका गोरा डेबीड थोमस, अष्ट्रलियाकै धनी कहलिएका नेपाली शेष घले सबैले पांच-पांच हजार पाउण्ड दिए ।
हलभित्र भित्तामा कुंदिएको चन्दादाताहरुको नामलिष्टमा दर्जनौं तमुहरुको नाम दहरीएको छ, जसले एकहजार चन्दा दिए, उनीहरुको नाम रह्यो, हजार कम दिनेहरुको खातामा सिमित भएको छ, महासचिव ज्ञामले जानकारी दिए । कुंदिएको शिलालेख एन आर एन आइसीसीका उपाध्यक्ष एवं तमुधिका संस्थापक हाउजिङ संयोजक रिटायर्ड क्याप्टेन हितमान गुरुङले उद्घाटन गरेका थिए । क्याप्टेन हितमान संगै सल्लाहकार डा. चन्द्र बहादुर गुरुङ, पुर्व अध्यक्ष लाल बहादुर गुरुङ र संस्थापक अध्यक्ष मिन गुरुङले क्रमश उद्घाटन गरेका थिए ।
बेलायतमा नेपाली तथा गुरुङ समुदायको जातीय पहिचान झल्काउने विभिन्न कार्यक्रमहरुको संयोजन गर्दै आएको तमुधि नेपालीहरुको सबैभन्दा ठुलो संस्था हो । यसले बेलायतका नेपालीमाझ प्रसिद्ध नेपाली मेला, ल्होसार, गोर्खाकप जस्ता महत्वपुर्ण कार्यक्रम बर्षेनी गर्दै आइरहेको छ । तमुधिले आयोजना गर्ने यस्ता मेलामा करीब १० हजार भन्दा बढि नेपालीहरुले सहभागिता जनाउने गर्दछन ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

न्यूयोर्क । न्युयोर्क राज्य संसदमा नेपाली मूलकी सराहना श्रेष्ठले उम्मेदवारी घोषणा गरेकी छिन् । सराहनाले न्युयोर्क राज्य संसदको तल्लो सदनमा

अमेरिका। अमेरिकाको मेरिल्याण्डमा अवस्थित मोर्गन स्टेट युनिभर्सिटीमा कार्यरत एक नेपाली मूलका प्राध्यापकले सो विश्वविद्यालयले प्रदान गर्ने रिसर्च एण्ड स्कलरसिप अवार्ड

न्युयोर्क। पत्रकारितामार्फत मानवताका क्षेत्रमा असाधारण सेवा गरेवापत न्युयोर्क निवासी पत्रकार किशोर पन्थीलाई अमेरिकाको विश्वविद्यालयले मानार्थ पीएचडी अर्थात् डाक्टर अफ फिलोसोफीबाट

काठमाडौं । न्यूयोर्क राज्य संसदको चुनावमा पहिलो पटक नेपाली मूलकी एक युवती सांसद बन्ने सम्भावना बढेको छ । नेपाली मुलकी

आजको प्रमुख समाचार