विदेशबाट फर्किएपछि च्याउ खेती

२ बैशाख २०६९, शनिबार १७:५६ मा प्रकाशित

खोटाङ, २ बैशाख । १५ वर्ष बिदेशी भूमीमा बसेर गाउँ फर्किएका खोटाङको लफ्याङ–४ का जेवी राई (जीतबहादुर)ले च्याउ खेती शुरु गर्नु भएको छ । साँढे ७ वर्ष बहराईन र ८ वर्ष मलेसिया बसेर गाउँ फर्किएका राईले दिक्तेल–२ मा कन्ये जातको च्याउ खेती शुरु गर्नु भएको हो । मलेसियामा छँदा सिंगापुरका एक जना महिला च्याउ व्यवसायीको प्रेरणाले राईले गाउँ फर्किएर गत असारदेखि च्याउ खेती लगाउनु भएको हो । बिदेशमा कमाएको पैसाले सुखसयलकासाथ खान र बस्ने आर्थिक अवस्था बने पनि गाउँमा व्यवसायीक ईलमको सम्भावनालाई प्रमाणित गर्ने उद्धेश्यले च्याउ खेती शुरु गर्नु भएको राईले बताउनु भयो । ‘गाउँप्रतिको मायाँ, सद्भाव तथा जिम्मेवार पूरा गर्नका लागि पनि च्याउ खेती गर्नु शुरु गरेको हुँ ।’ एक छोरा र एक छोरीका बाबु बनेका राईले भन्नु भयो–‘खान लाउन पुग्ने सम्पत्ती कमियो तर सुखशयल, मोजमस्ती मात्र जीवनकालागि पर्याप्त कुरा हैन ।’ राईको च्याउ घरबाट प्रतिकेजी तीन सय पर्ने च्याउ दैनिक ५ देखि ७ केजीसम्म बिक्री भइरहेको छ । उहाँले काठ्माडौं र धरानबाट बीउ ल्याएर दिक्तेल–२ मा च्याउ उत्पादन गर्दै आउनु भएको छ । विदेशबाट फर्किएपछि च्याउ खेती गर्ने सपना पूरा गर्न धरानबाट च्याउ खेती गर्ने तालिम लिनु भएका राईलाई आफ्नै भाउजु समिता राईले पनि साथ दिनु भएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । जनता समाजवादी पार्टी(जसपा)का अध्यक्ष महन्थ ठाकुरले केन्द्रीय कार्यकारिणी समितिको बैठकबारे थाहा नभएको बताएका छन् । ठाकुर-महतो पक्षले वरिष्ठ

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (राप्रपा)ले पार्टीको केन्द्रीय महाधिवेशन स्थगन गरेको छ । यही जेठ २२ देखि २५ गतेसम्म काठमाडौंँमा

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले) अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली २ जेठ २०७५ मा फर्किन सहमत भएका छन्

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले मन्त्रिपरिषद् गठन गरेका छन् । उनले यसअघि आफ्नो क्याबिनेटमा रहेका सबै मन्त्रीहरुलाई दोहोर्‍याएका छन्