गाउँ बनाउदै कपिलवस्तुका महिलाहरु

१ बैशाख २०६९, शुक्रबार ०९:२० मा प्रकाशित

कपिलबस्तु, १ बैशाख । कपिलवस्तु पश्चिमको पत्थरदेईया गाविस–९ ईमिलिखर्कका महिलाहरु गाउँलाई नमुना गउँ बनाउने अभियानमा जुटेका छन् । गाउँ बनाउन अरु नभई पहिले आफै कस्सिनु पर्ने भन्दै  महिलाहरु विकासका काममा लागेका हुन् । ५ वर्ष अघि गाउँका महिलाहरुले गठन गरेको चेतना महिला समूहमा आवद्ध महिलाहरुको सक्रियतामा गाउँमा बाटोघाटो, पुल पुलेसा र विद्यालय बनेको छ । शिक्षाको दियो बाल्न सकेमात्र गाउको विकास हुने हुदा उनीहरुले पहिले गाउमै विद्यालय बनाएका छन्् । गाउँको ऐलानी जग्गामा महिलाहरुले ३ वर्ष अघि सचेतना प्रावि खोलेर चलाएका थिए । सुरुमा महिलाहरुले जनश्रमदान गरेर छाप्रोमा बनाएर विद्यालय चलाएका थिए । पछि महिलाहरु तिहारमा देउसी भैलो खेलेर र जनश्रमदान गरेर जम्मा गरेको ७८ हजारको लागतमा दुई कोठे कच्ची भबन बनाएको समुहकी सचिव बसन्ती बिष्टले बताउनुभयो ।
यसैबीच कपिलवस्तुको एकै विद्यालयमा ३ प्रधानाध्यापक हुदा विद्यालय अस्तव्यस्त बनेको छ । कपिलवस्तुको सीमावर्ती हथिहवा गाविसको  सत कुमारी शेरचन निमाविमा ३ जना प्रधानाध्यापक कार्यरत छन् । विद्यालयमा राईटर प्रसाद यादव, सन्तराम यादव र हकीबुल्लाह मुसलमान प्रधानअध्याप छन् । चरम राजनीतक मारमा परेको विद्यालयमा विगत ३ महिनादेखि ३ प्रअ कार्यरत रहेको विद्यालयका अभिभावहरुको भनाइ छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो । तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

काठमाडौं । ईस्लाम धर्मावलम्वीहरूको महान पर्व रमजान आज धुमधामसँग मनाउने तयारीमा जुटेका छन् । यो पर्वलाई ‘इद उल फित्तर’ भनिन्छ

एक महिनाअघि वैदेशिक रोजगारीका क्रममा खाडी मुलुक दुबई पुगेका झापा, कमल गाउँपालिकाका चार युवा अलपत्र परेका छन् । स्थानीय दलालमार्फत

काठमाडौँ । काठमाडौँ उपत्यकामा निषेधाज्ञा १५ दिन थप भएको छ । मंगलवार उपत्यकाका तीनवटै जिल्लाका प्रमुख जिल्ला अधिकारीको बैठकले निषेधाज्ञा