एमाओवादीका कारण निर्वाचन सुरक्षा योजना प्रक्रिया नै अवरुद्ध, सेनालाई सुरक्षाको जिम्मेवारी नदिन एमाओवादीको दबाब

९ भाद्र २०७०, आईतवार ०९:४० मा प्रकाशित

काठमाडौं, ९ भदौ । आगामी संविधानसभा निर्वाचनका लागि सरकारले अघि बढाउन खोजेको सुरक्षा योजनासम्बन्धी प्रक्रिया अवरुद्ध बन्न पुगेको छ । निर्वाचनलाई शान्तिपूर्ण रूपमा सम्पन्न गर्नका लागि सरकारले मुलुकका सबै सुरक्षा अंगलाई परिचालन गर्ने तयारी भइरहेको जनाएको थियो । तर, निर्वाचन सुरक्षा व्यवस्थामा आफू पनि खटिनु पर्ने हो भने के कस्तो भूमिका निर्वाह गर्नुपर्ने र के कति अधिकार हासिल हुने भन्ने सम्बन्धमा नेपाली सेनाले जवाफ मागेपछि प्रक्रिया अवरुद्ध हुन पुगेको बुझिएको छ । सुरक्षाका सन्दर्भमा सेनाले आफ्नो छुट्टै पहिचान र अस्तित्व खोज्नु अस्वाभाविक नभए पनि सरकारले सुरक्षा निकायलाई कसरी परिचालन गर्ने, कुन निकायलाई के जिम्मेवारी दिने या एकीकृत रुपमै परिचालन गर्ने, एकीकृत रुपमा परिचालन गर्ने हो भने नेतृत्व सेना या प्रहरी कसको जिम्मामा सुम्पिने भन्नेजस्ता सवालमा सरकारले गृहकार्य नगरेको कारण प्रक्रिया अवरुद्ध भएको हो । यसबाट सरकारको निर्वाचन सुरक्षा योजना तत्काल सार्वजनिक हुन नसक्ने अवस्था सिर्जना भएको छ ।
भूमिका प्रस्ट नभई सुरक्षाको जिम्मेवारीमा उत्रिँदा विवादमा परिने भएकाले जिम्मेवारी स्पष्ट हुन चाहेको  ‘नेपाली सेनाले जनाएको छ । सेनाले रक्षा मन्त्रालयमार्फत सरकारसँग आफ्नो स्पष्ट भूमिका माग गरेको तर सरकारले सोबारे स्पष्ट जवाफ दिन नसकेको स्रोतले जनायो । नेपाली सेनाले रक्षा मन्त्रालयको समेत कार्यभार सम्हालेका मन्त्रिपरिषद् अध्यक्ष खिलराज रेग्मी र गृहमन्त्री माधव घिमिरेसहित सबै मन्त्रीलाई राखेर मुलुकको पछिल्लो सुरक्षा स्थितिबारे जानकारी गराउँदै चुनावमा सेनाको भूमिकाका बारेमा स्पष्ट हुन सुझाव दिएको थियो। अर्को एक स्रोतका अनुसार चुनावमा सेना परिचालन गर्दा धाँधली गर्न नसकिने विश्लेषणका आधारमा एमाओवादी नेतृत्वले सेनालाई चुनावी सुरक्षाको जिम्मेवारी नदिन दबाब दिइरहेको छ । यही दबाबमा परेर सरकार सुरक्षा योजना सार्वजनिक गर्ने मामलामा अलमलमा परेको हो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) ले साउन १६ गते शनिबार संसदीय दलको नेताको चुनाव गर्ने भएको छ । विहीबार

काठमाडौँ । बझाङकी हेवन उपाध्याय ‘खामोशी विथ लाइफ’को अन्तर्राष्ट्रिय विजेता बनेकी छिन् । बहिरा व्यक्तिहरूको सीप, क्षमता र कौशलता प्रदर्शन

चितवन- नयाँ पर्यटकीय गन्तव्यका रूपमा चिनिएको सिन्ती झरना आन्तरिक पर्यटकीय गन्तव्य बन्दै गइरहेको छ । चितवनको कालिका नगरपालिका-९ मा रहेको

लण्डन । बेलायतमा लामो समयदेखि बस्दै आउनुभएकी कवयित्री प्रतिभा केसी यस वर्ष अनेसास सुप्रमा इप्रमा पुरस्कारबाट सम्मानित हुनुभएको छ ।