नेपाल सेन्टर अफ नर्थ क्यारोलिनाको गठन

२८ चैत्र २०६८, मंगलवार ०४:४६ मा प्रकाशित

नर्थ क्यारोलिना, अमेरिका । बिभिन्न क्षेत्रबाट शिक्षा, रोजगार र ब्यबसायको सिलसिलामा अमेरिका आएका नेपालीहरुले आफ्नो पहिचान र सामर्थ्यका लागि सन १९९९ मा अमेरिका राज्यको नर्थ क्यारोलिना राज्यमा एक गैर नाफा मुलक सामाजिक संस्था नेपाल सेन्टर अफ नर्थ क्यारोलिना Neapl Center of Nroth Carolina NCNC को गठन गरिएको छ ।

संस्थाका संस्थापक सभापति इश्वर देवकोटाको भनाइ अनुसार त्यति बेला सानो संख्यामा रहेका नेपालीहरुलाइ एउटा छातामा नै गोलबद्य गरि नेपाली पनको जगेर्ना र नेपाली धर्म संस्कृति र आफ्नोपन जोगाउनका लागि केही बिदेशी साथीहरुको सहयोग समेत लिइ यो संस्थाको स्थापना गर्नु भएको रहेछ । संस्था स्थापनापछि संस्थाले हरेक बर्ष नेपालीहरुको महान चाड बडा दशै, तिहार, नेपाली नारीहरुको तिज कार्यक्रम, सामाजिक चेतनामुलक रक्तदान, नयाबर्ष जस्ता कार्यकमहरु गर्दै आएको छ ।

हालआएर यस संस्थाले नर्थ क्यारोलिना राज्यको क्यारी शहरमा साना नेपाली भाइ बहिनीहरुका लागि शनिबारका दिन एक घन्टा नेपाली भाषा सिकाउने कक्षा समेत संचालन गरिरहेको छ ।

नेपाल सेन्टर अफनर्थ कयारोलिनाको आयोजनामा नयाबर्ष २०६९ को शुभकामना कार्यक्रम अप्रिल ७ तारीख नेपाली पात्रो अनुसार अमेरिकाको नर्थ क्यारोलिना राज्यको क्यारी, मोरिसभिलली, रयाले, दुरामा, च्यापलहिल, ग्रिन्सबोरो, चारलोट शहरमा छरिएर रहेका नेपालीहरुको सहभागितामा क्यारी शहरको सभाहलमा करीब ५०० जना भन्दा बढी नेपालीहरुको सहभागीतामा सञ्चालन भएको थियो । कार्यक्रमको सभापतित्व संस्थाका बर्तमान सभापति शैलेन्द्र देवकोटा ज्यूले र कार्यक्रमको संचालन उपसभापति मनोज प्रधान तथा सहभागी नेपालीहरुको स्वागत संस्थाका उपसभापति उद्यब कार्की ज्यूले गर्नु भएको थियो ।

कार्यक्रममा संस्था स्थापना भएदेखी हालसम्म संस्थाका गतिबिधीहरुमा सहयोग पुर्‍याउने अमेरिकी नागरिकहरुलाइ सम्मानपत्रका साथ, नेपाली ढाका टोपी तथा खादा लगाइ दिएर संस्थाका सभापतिज्यूले सम्मान गर्नु भएको थियो । कार्यक्रममा नेपाली पहिरन, नेपालीहरुको पहिचान झल्काउने खालका बिभिन्न परिकार, नेपाली संगीतले मन नै प्रफुल्लित भएको भान भइ रहको थियो । नेपालीहरुको कार्यक्रममा नेपालीहरुले मन पराउने खाना दालभात, आलु काउलीको तरकारी तामाको तरकारी, साग, दही लप्सीको अचार , मिठाइ को रुपमा खिर ले हामीकतै आज नेपालको भान्छा मा नै आफनै बा , आमादाज’भाइ संग रहेर खाइ त रहेका छैनो जस्तो भान सब नेपालीहरुले गरिरहेकाथिए ।

कार्यक्रमको रौनक ८ बजे रातीबाट झन तातिएको थियो साना साना नेपाली कक्षामा नेपाली भाषा र त्यसको निरन्तरताका लागी अध्यननरत भाइबहिनीहरुले नेपाली झण्डा लिएर नेपाली राष्ट्रिय गान सयौ थुँगा फुलका हामी एउटै माला नेपाली गाउदा सहभागीहरुले नेपाली राष्ट्रिय गानको सम्मानमा आ-आफना ठाउबाट उठेर हललाइ अझ तातो बनाउनु भएको थियो । कार्यक्रममा, साना भाइबहिनीहरुले, मै छोरी सुन्दरी कसरी भरु पानी, माथीमाथी शैलुङ्गेमा चौरी डुलाउनेलाइ, कर्कलो गावव कठै मेरो बाबा, मितीनी ज्यू मितनि ज्यू जस्ता गीतको बोलमा नृत्य प्रस्तुत गरेका थिए । University of north Carolina मा अध्ययनरत, भाइबहिनीहरुको गित तथा नृत्य, दुराम, च्यापलहिल, ग्रिन्सवोरो शहरका भाइबहिनीहरुको नृत्य तथा गीतले हलको मौसम तातीएको थियो । बेलाबेलामा डिजेका रुपमा प्रस्तुत भएका योगेन्द्रले दोहीरी गितमार्फत सबैलाइ नचाउन सफल भएका थिए । बिभिन्न क्षेत्रबाट शिक्षा, रोजगार र ब्यबसायको सिलसिलामा अमेरिका आएका नेपालीहरुले आफ्नो पहिचान र सामर्थ्यका लागि सन १९९९ मा अमेरिका राज्यको नर्थ क्यारोलिना राज्यमा एक गैर नाफा मुलक सामाजिक संस्था नेपाल सेन्टर अफ नर्थ क्यारोलिना Neapl Center of Nroth Carolina NCNC को गठन गरिएको छ ।

संस्थाका संस्थापक सभापति इश्वर देवकोटाको भनाइ अनुसार त्यति बेला सानो संख्यामा रहेका नेपालीहरुलाइ एउटा छातामा नै गोलबद्य गरि नेपाली पनको जगेर्ना र नेपाली धर्म संस्कृति र आफ्नोपन जोगाउनका लागि केही बिदेशी साथीहरुको सहयोग समेत लिइ यो संस्थाको स्थापना गर्नु भएको रहेछ । संस्था स्थापनापछि संस्थाले हरेक बर्ष नेपालीहरुको महान चाड बडा दशै, तिहार, नेपाली नारीहरुको तिज कार्यक्रम, सामाजिक चेतनामुलक रक्तदान, नयाबर्ष जस्ता कार्यकमहरु गर्दै आएको छ ।

हालआएर यस संस्थाले नर्थ क्यारोलिना राज्यको क्यारी शहरमा साना नेपाली भाइ बहिनीहरुका लागि शनिबारका दिन एक घन्टा नेपाली भाषा सिकाउने कक्षा समेत संचालन गरिरहेको छ ।

नेपाल सेन्टर अफनर्थ कयारोलिनाको आयोजनामा नयाबर्ष २०६९ को शुभकामना कार्यक्रम अप्रिल ७ तारीख नेपाली पात्रो अनुसार अमेरिकाको नर्थ क्यारोलिना राज्यको क्यारी, मोरिसभिलली, रयाले, दुरामा, च्यापलहिल, ग्रिन्सबोरो, चारलोट शहरमा छरिएर रहेका नेपालीहरुको सहभागितामा क्यारी शहरको सभाहलमा करीब ५०० जना भन्दा बढी नेपालीहरुको सहभागीतामा सञ्चालन भएको थियो । कार्यक्रमको सभापतित्व संस्थाका बर्तमान सभापति शैलेन्द्र देवकोटा ज्यूले र कार्यक्रमको संचालन उपसभापति मनोज प्रधान तथा सहभागी नेपालीहरुको स्वागत संस्थाका उपसभापति उद्यब कार्की ज्यूले गर्नु भएको थियो ।

कार्यक्रममा संस्था स्थापना भएदेखी हालसम्म संस्थाका गतिबिधीहरुमा सहयोग पुर्‍याउने अमेरिकी नागरिकहरुलाइ सम्मानपत्रका साथ, नेपाली ढाका टोपी तथा खादा लगाइ दिएर संस्थाका सभापतिज्यूले सम्मान गर्नु भएको थियो । कार्यक्रममा नेपाली पहिरन, नेपालीहरुको पहिचान झल्काउने खालका बिभिन्न परिकार, नेपाली संगीतले मन नै प्रफुल्लित भएको भान भइ रहको थियो । नेपालीहरुको कार्यक्रममा नेपालीहरुले मन पराउने खाना दालभात, आलु काउलीको तरकारी तामाको तरकारी, साग, दही लप्सीको अचार , मिठाइ को रुपमा खिर ले हामीकतै आज नेपालको भान्छा मा नै आफनै बा , आमादाज’भाइ संग रहेर खाइ त रहेका छैनो जस्तो भान सब नेपालीहरुले गरिरहेकाथिए ।

कार्यक्रमको रौनक ८ बजे रातीबाट झन तातिएको थियो साना साना नेपाली कक्षामा नेपाली भाषा र त्यसको निरन्तरताका लागी अध्यननरत भाइबहिनीहरुले नेपाली झण्डा लिएर नेपाली राष्ट्रिय गान सयौ थुँगा फुलका हामी एउटै माला नेपाली गाउदा सहभागीहरुले नेपाली राष्ट्रिय गानको सम्मानमा आ-आफना ठाउबाट उठेर हललाइ अझ तातो बनाउनु भएको थियो । कार्यक्रममा, साना भाइबहिनीहरुले, मै छोरी सुन्दरी कसरी भरु पानी, माथीमाथी शैलुङ्गेमा चौरी डुलाउनेलाइ, कर्कलो गावव कठै मेरो बाबा, मितीनी ज्यू मितनि ज्यू जस्ता गीतको बोलमा नृत्य प्रस्तुत गरेका थिए । University of north Carolina मा अध्ययनरत, भाइबहिनीहरुको गित तथा नृत्य, दुराम, च्यापलहिल, ग्रिन्सवोरो शहरका भाइबहिनीहरुको नृत्य तथा गीतले हलको मौसम तातीएको थियो । बेलाबेलामा डिजेका रुपमा प्रस्तुत भएका योगेन्द्रले दोहीरी गितमार्फत सबैलाइ नचाउन सफल भएका थिए ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

लण्डन । बेलायती सेनामा भिक्टोरिया क्रस ९भिसी० पाउने पहिलो गोर्खा सैनिक कुलवीर थापामगरको सालिक अनावरण गरिएको छ । अल्डरसटस्थित प्रिन्सेस

काठमाडौं । बेलायतको लिड्स विश्वविद्यालयमा प्राध्यापक रहनुभएका डा सूर्यप्रसाद सुवेदीलाई अन्तर्राष्ट्रिय प्रकृति संरक्षण सङ्घले कानुनी सल्लाहकारमा नियुक्ति गरेको छ ।

काठमाडौं । सामाजिक अभियानकर्मी डा विष्णुमाया परियारका बारेमा विश्वव्यापी कलेजका पाठ्यपुस्तकमा पढाइ हुने भएको छ । अमेरिकी प्रकाशक म्याकग्रो हिलले

लण्डन । बेलायतमा लामो समयदेखि बस्दै आउनुभएकी कवयित्री प्रतिभा केसी यस वर्ष अनेसास सुप्रमा इप्रमा पुरस्कारबाट सम्मानित हुनुभएको छ ।