दुई कार्यालयमा करोडौँ बेरुजु

३० जेष्ठ २०७०, बिहीबार ०७:५९ मा प्रकाशित

विष्णु सुब्बा, दमक, ३० जेठ । झापाका दुई सरकारी कार्यालयको बेरुजु तीन करोड रुपैयाँभन्दा बढी पुगेको छ । जिल्ला विकास समिति र जिल्ला प्राविधिक कार्यालयको अहिलेसम्मको बेरुजु सबैभन्दा उच्च रहेको छ । स्रोतका अनुसार जिल्ला प्राविधिकको दुई करोड रुपैयाँभन्दा बढी बेरुजु देखिएको छ भने जिविसको मात्र करिब डेढ करोडभन्दा बढी बेरुजु रहेको छ ।
‘यो दर उच्च हो,’ स्थानीय विकास अधिकारी लालमणि ओझाले भने, ‘बेरुजुको यो अवस्था हटाउन पहल थालेका छौँ ।’ ०३९ सालदेखिका जिविसका बेरुजुको फस्र्योट हुन सकेको छैन । त्यसताका यता विभिन्न समयमा बेरुजुको अवस्था बढेको पाइएको छ । जिविसबाट रकम निकासा गरी मापदण्डविपरीत खर्च गर्ने कार्य बढेपछि बेरुजु हुन नदिन जिविसले अधिकांश योजनाका काम गर्न अग्रिम पेस्की रकम दिनमा रोक लगाइएको उनले जानकारी दिए ।
‘यसले बेरुजुको यस्तो उच्च दर नियन्त्रण हुनेछ,’ स्थानीय विकास अधिकारी ओझाले थपे, ‘जिविसको बेरुजु फस्र्योटका लागि आवश्यक प्रक्रिया अघि बढाएका छौँ ।’ सरकारी रकम दुरुपयोग रोक्न यस्तो निर्णय गरिएको उनको भनाइ छ ।
बेरुजुमा राजनीतिक दलका कार्यकर्ताको विभिन्न सङ्घसंस्थाहरू समावेश रहेका छन् । जिविसमा मात्र यो सङ्ख्या सय बढीको हाराहारीमा रहेका स्रोतको भनाइ छ । स्रोतले भन्यो, ‘लामो समयदेखि बेरुजु रहेकाले यो समस्या बढेको हो ।’
यता जिल्ला प्राविधिक कार्यालयको अहिलेसम्म दुई करोडभन्दा बढी बेरुजुको परिणाम देखापरेको छ । कार्यालयले विभिन्न समयमा जिल्लाभित्रका विकास योजनाहरू सञ्चालन गर्दा अहिलेसम्म दुई करोड रुपैयाँ बेरुजु आएको हो । सो कार्यालले बेरुजु फस्र्योट गर्न आवश्यक पहल गरे पनि प्रभावकारी नभएको कार्यालय स्रोतले जनाएको छ । स्रोत भन्छ, ‘बेरुजु फस्र्योट गर्न थाले पनि मुलुकको सङ्क्रमणकालका कारण त्यो कामले मूर्तरूप लिन सकेको छैन ।’
जिल्लाका अन्य सरकारी कार्यालयभन्दा ती दुई कार्यालयमा जनताको प्रत्यक्ष सहभागिता हुने हुँदा विकास योजनामा वर्षौंदेखिको यस्तो बेरुजु अवस्था बढी रहेको देखिन्छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौ । माध्यमिक शिक्षा परीक्षा एसईईको परीक्षा जेठ १३ गतेबाट शुरु हुने भएको छ । राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डको मंगलबार बसेको

काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाकी सांसद कोमल वलीले विघटित नेकपा नेता रघुजी पन्त विरुद्ध गाली बेइज्जतीको मुद्दा दायर गरेकी छन ।

काठमाडौं । सर्वोच्च अदालतले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एमाले) र नेकपा (माओवादी केन्द्र) लाई एकता पहिलेकै अवस्थामा ब्यूँताएपछि पार्टी कार्यालय पनि

काठमाडौं । अभिनेतृ रेखा थापाले नेकपाका महासचिव नेत्रविक्रम चन्द ‘विप्लव’सँग भेट गरेकी छन् । उनले समाजिक संजाल फेसबुकमा विप्लवसँग भएको