बेलायती प्रधानमन्त्री क्यामरुनलाई ज्ञापनपत्र बुझाउने गोर्खाको तयारी

२५ चैत्र २०६८, शनिबार १९:५७ मा प्रकाशित

धर्मराज अधिकारी, लण्डन  २५ चैत्र ।  बेलायती सेनामा कार्यरत पूर्व गोर्खा आर्मीहरुले आफुहरुमाथि मानव अधिकार उल्लंघन भएको बताउँदै अप्रिल २४ मा प्रधानमन्त्री डेबिड क्यामरुनलाई भेट्ने भएका छन् । अप्रिल २४ गोर्खा सैनिकका लागि पिडादायी दिन भएको स्मरणमा विरोध स्वरुप प्रधानमन्त्री क्यामरुनलाई उनीहरुले भेट्ने भएका हुन् । प्लमस्टिडस्थित समाजसेवी कृष्ण आलेको निवासमा शुक्रबार भेला भएका गोर्खाहरुले १० डाउनीङ स्ट्रिटमा २४ अप्रिलको १२ बजे नै भेला भई क्यारुमनलाई ज्ञापनपत्र समेत बुझाउने जानकारी दिए ।
ज्ञापनपत्रमा रिडन्डेन्सीमा परेकाहरुलाई पेन्सन दिनुपर्ने, नेपाली संस्कार अनुसार १८ वर्ष उमेर नाघेका छोराछोरीहरुलाई बेलायत आउने वातावरण बनाउनुपर्ने र समान पेन्सनको मागलाई उठाइने आन्दोलनको अगुवाई गरीरहेकी मानवअधिकारकर्मी बबी वासले बताइन् । बेलायती सरकारले गोर्खाहरुमाथि ठुलो विभेद गरेको बताउँदै उनले त्यसका विरुद्ध आन्दोलनलाई सशक्त बनाइने समेत जानकारी दिइन् ।

 

शरणार्थीका छोराछोरीहरुलाई बेलायत ल्याउँदा कुनै कठिनाई नहुने तर बेलायती साम्राज्यको लागि लडिरहेका गोर्खाहरुको परिवार छुट्याएर राख्ने बेलायती विभेदकारी नीति मानवअधिकार विरोधी भएको उनीहरुले गुनासो गरे । सेनामा प्रवेश गर्दा खाएको कसमले पनि आफुहरु बेलायती सेना भएकोले सो सरह नै व्यवहार गर्न उनीहरुले आग्रह गरे । कैयौं गोर्खाहरुलाई लडाईका क्रममा घाइते भएपछि खाली खुट्टा नेपाल फर्काएकोमा उनीहरुले आक्रोश पोखेका थिए । यस्तै चपेटामा परेका फष्ट १० जीआरका दिल बहादुर थापा एम एमले आफुलाई बेलायती सरकारले तुच्छ व्यवहार गरेको बताए ।

 

छोराछोरी साथमा नहुँदा भाषाको समस्याका कारण औषधोउपचारमा कठिनाई भएकोले आफूहरुलाई ठुलो समस्या परेको उनीहरुले जनाए । बृद्ध गोर्खाहरुले दुखेसो पोख्दै भने कैयौं साथीहरुले औषधी खानै नजानेर पनि समस्या झेलीरहेको छन् ।

 

बबी वासन हयुमन राइट्स गोर्खा प्रोजेक्टका अध्यक्ष हर्क बहादुर थापाले बेलायतको विभेदकारी नीतिको विरोधमा उत्रनुपर्नेमा जोड दिए । यो आन्दोलन गोर्खालीहरुको हितमा केन्द्रित भएकोले सबैलाई आ-आफ्नो स्वार्थ त्यागी सहभागिता जनाउन उनले आव्हान गरे । मानवअधिकारवादी यस आन्दोलनमा गोर्खालीहरुको सहभागिता जुटाउन गोर्खा प्रोजेक्टले यसअघि हन्स्लो स्विन्डन अल्डरसोट लगायतका स्थानमा गोर्खा परिवारसंग छलफल गरीसकेको जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

भाषा मानव जातिले मौखिक, लिखित वा सांकेतिक माध्यममा प्रयोग गर्ने संचार माध्यम हो। संसारका कतिवटा भाषाहरू छन् भनेर एकिन का

बाबा राजेश्वरी थापा, अस्ट्रिया:  बेलायतमा बिहीवार ६ मे २०२१ मा  सम्पन्न स्थानीय निर्वाचनमा हन्सलोस्थित काउन्सिलमा बिष्णु बहादुर गुरुङ्ग मेयर, र

नेपाली समाजिक र साँस्कृतिक संस्था ‘नेसास’ अष्ट्रियाको यहिँ २४ अप्रिल २०२१, शनिबारको दिन सम्पन्न भएको अधिबेशनबाट सर्वसहमतीमा २०२१-२०२३ को लागी

गैरआवासीय नेपाली संघ भाषा, साहित्य, संस्कृति तथा सम्पदा समितिको साप्ताहिक कार्यक्रम प्रवासी प्रवाहको चवालिसौ शृङ्खलामा नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठानका कुलपति गंगाप्रसाद