बुद्धको जन्मस्थल बारे प्रचार गर्न लुम्बिनीमा म्यानमारका पत्रकार

१९ जेष्ठ २०७०, आईतवार ०७:३५ मा प्रकाशित

रासस, कपिलवस्तु, १९ जेठ । बुद्ध जन्मस्थलको विश्वव्यापी प्रचारप्रसार गर्न म्यानमारका पत्रकार तिलौराकोट भ्रमणमा आएका छन् । भारतले अलिगढवामा धमाधम कृत्रिम कपिलवस्तु बनाएर बुद्ध भारतमा जन्मेको प्रचार गर्न थालेपछि नेपाल पर्यटन बोर्डको संयोजनमा आएका ती पत्रकारहरुले म्यानमारमा गएर बुद्धको जन्मस्थल नेपालबारे प्रचारप्रसार गर्ने बताएका छन् । नेपालका बुद्धस्थलहरु म्यानमारका जनताको महत्वपूर्ण तीर्थस्थल भएकाले नेपाल आउन उत्प्रेरणा जागेको म्यानमार पत्रकार सङ्घका कार्यकारी सदस्य वुन्नाले बताउनुभयो ।
म्यानमारका वरिष्ठ पत्रकार श थानको नेतृत्वमा सातजनाको टोली यहाँ आएको हो । टोलीमा म्यानमारका साथै विश्वका केही मुलुकमा प्रशारण क्षेत्र रहेका छापा, टेलिभिजन र फोटो पत्रकारिता क्षेत्रका पत्रकार रहेका छन् । टोलीले भगवान् गौतम बुद्धका पिताको राजप्रासाद तथा बुद्धले २९ वर्षसम्म युवा अवस्था बिताएको ठाउँ तिलौराकोट र भगवान् गौतम बुद्धले बुद्धत्व प्राप्त गरेपछि पहिलोपटक राजधानी आउँदा प्रवचन दिएको निग्रोधाराको अवलोकन गरेका छन् । त्यस्तै उनीहरुले जन्मस्थल लुम्बिनी, गोटिहवा र निग्लिहवाको अशोक स्तम्भ पनि अवलोकन गरेका थिए । बुद्धको जन्मस्थल, नेपाली जनताको मुस्कान र प्राकृतिक मनोरम दृष्यले आफूलाई सधैँ नेपाल आउन उत्प्रेरित गर्ने वरिष्ठ पत्रकार थानले बताउनुभयो ।
उहाँले धेरै म्यानमारी जनतालाई सिधै नेपाल ल्याउन आफूहरुले पहल गर्ने प्रतिबद्धतासमेत व्यक्त गर्नुभयो । भारतले नक्कली कपिलवस्तु निर्माण गरी जोडतोडले प्रचारप्रसार गरिरहेको अवस्थामा म्यानमारका पत्रकारहरुको यो भ्रमणले त्यसलाई चिर्न केही मद्धत मिल्ने टोलीलाई सहयोग गर्न सँगै आएका गोरखापत्रका पत्रकार तारा आचार्यले बताउनुभयो । टोलीलाई वरिष्ठ पुरातत्वविद् वसन्त बिडारीले बुद्धस्थलबारे अवगत गराउनुभएको थियो ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौँ । सत्तारुढ नेकपा विवाद नटुंगिएसम्म कांग्रेसले भावी सरकारको बारेमा निर्णय नलिने भएको छ । पार्टी सभापति शेरबहादुर देउवाको निवास

काठमाडौं । विगत् १० महिनादेखि श्रीलंका कारागारमा रहेका २६ नेपाली महिला तत्काल छुट्ने सम्भावना नरहेको श्रीलंकास्थित नेपाली दूतावासले जनाएको छ

काठमाडौं । प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनापछि नेकपाका अध्यक्षद्वय पुष्पकमल दाहाल र माधवकुमार नेपालले भेटवार्तालाई तीव्र पारेका छन् । बिहीबार बामदेव गौतमसँगको भेटवार्तापछि

बुटवल । सेवाग्राहीसँग ५० हजार रुपैयाँ घुस लिएको आरोपमा रुपन्देहीको गैडहवामा कार्यरत सशस्त्र प्रहरीका प्रहरी निरीक्षक (इन्स्पेक्टर) सहित दुई जना