१९ विद्यार्थीलाई २० जना शिक्षक

१७ जेष्ठ २०७०, शुक्रबार ११:३१ मा प्रकाशित

रुपन्देही, १७ जेठ । अर्घाखाँचीको पोखराथोकमा रहेको हरिहर संस्कृत विद्यापिठमा प्रविणता प्रमाणपत्र तहसम्म अध्यापन हुन्छ । प्रमाण पत्र तह प्रथम र दोश्रो श्रेणीमा अध्ययन गर्ने छात्रछात्राको संख्या यहाँ १९ छ । यी उन्नाइस छात्रछात्राको अध्यापन र विद्यापीठ व्यवस्थापनको लागि बीस जना कर्मचारी सेवारत रहेका छन्  ।
एसएलसीमा मूल विषय संस्कृत लिएर उत्तीर्ण गरेका  बिद्यार्थीहरु अध्ययन गर्न पाउने उत्तरमध्यमा अर्थात् प्रविणता प्रमाणपत्र तह जुन एसएलसीपछि ६ महिनाको ब्रिज कोर्ष पास गरेपछि पनि अध्ययन गर्न पाउने व्यवस्था छ । भौतिक पूर्वाधारले सम्पन्न वि.सं. २०५५ सालदेखि सञ्चालित हरिहर संस्कृत विद्यापीठमा विगतका ४÷५ वर्ष पहिलेसम्म पाल्पा, गुल्मी, प्यूठानलगायतका जिल्लाबाट अध्ययन गर्न आउने र स्थानीय बिद्यार्थी खचाखच भरिने कक्षा कोठा अहिले भने बिद्यार्थी र कर्मचारीको संख्या बराबर हुने अवस्थामा आइपुगेको छ ।
‘संस्कृत भाषाप्रति स्थानीयको अभिरुचि र विश्वविद्यालयको चासो नभएका कारण भाषा र विश्वविद्यालय धरासायी भएको हो’, प्राचार्य कृष्णप्रसाद ज्ञवालीले भन्नुभयो । उत्तरमध्यमा प्रथमा अर्थात् प्रविणता प्रमाणपत्र तह प्रथम वर्षको पठनपाठन सुरु गर्नुअगावै विद्यापीठले यस वर्ष पनि ब्रिज कोर्ष सञ्चालन गरेको छ ।
– चन्द्रकान्त खनाल

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं । नेपाल कम्युनिष्ट पाटी (नेकपा) दाहाल–नेपाल समूहका दुईजना अध्यक्षले नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाको निवासमा पुगेर भेटवार्ता गरेका छन्

जाजरकोट । जुनिचाँदे गाउँपालिकाले पाँच सय बढी सुत्केरी महिलालाई तेल, कुखरा र न्यानो कपडा वितरण गरेको छ । सुत्केरी आमासँग

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले प्रतिनिधिसभा विघटन गर्ने सरकारको निर्णयविरुद्ध परेको रिट निवेदनको सुनुवाइपछि सो कदम असंवैधानिक भएको ठहर गर्दै पुनःस्थापना

काठमाडौं । नेपाली सेनाले सर्वोच्च अदालतबाट विघटित प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनाको निर्णयसँगै उत्पन्न हुन सक्ने सुरक्षा चुनौती र परिस्थितिको सूक्ष्म अध्ययन र