चीन जान नारायणकाजीलाई किन रोके प्रचण्डले ?

१५ जेष्ठ २०७०, बुधबार ०७:३३ मा प्रकाशित

काठमाडौं, १५ जेठ । एकीकृत माओवादीका उपाध्यक्ष एवम् पूर्वउपप्रधान तथा परराष्ट्रमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठ (प्रकाश) को चीन भ्रमण स्थगित भएको छ । चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको निमन्त्रणामा श्रेष्ठ जेठ ९ गते बिहीबार चीन भ्रमणमा जाने कार्यक्रम तय भएको थियो ।
उनको भ्रमणलाई कूटनीतिक क्षेत्रले अर्थपूर्ण रूपमा लिएको थियो । भारतको अनुमति लिएर चीन भ्रमणमा गएका प्रचण्डले चीनको अनुमतिमा भारतको भ्रमण त गरे, तर भारत भ्रमणलाई लिएर चिनियाँ पक्षमा उत्पन्न हुने आशङ्का मेट्न प्रचण्डले कसै न कसैलाई चीन पठाउनुपर्ने हुन्थ्यो । नेता नारायणकाजी श्रेष्ठलाई उपयोग गर्दै चीनलाई आश्वस्त पार्ने योजना प्रचण्डले बनाएका थिए, तर त्यसका लागि श्रेष्ठको भ्रमण गोप्य रूपमा हुन आवश्यक थियो, जुन सम्भव हुन सकेन । श्रेष्ठले चीनको भ्रमण गर्न लागेको समाचार एक अखबारमार्फत सार्वजनिक भइदियो । त्यसरी उपाध्यक्ष नारायणकाजीको चीन भ्रमण हुन लागेको तथ्य बाहिर आउनेबित्तिकै विभिन्न शक्तिकेन्द्रहरूले प्रचण्डको नियतमाथि प्रश्न उठाउन थाले । श्रेष्ठ चाइना गएमा गम्भीर आशङ्का उत्पन्न हुने र छिमेकी मुलुक भारतसँग बन्दै गरेको विश्वास भताभुङ्ग हुन सक्ने देखिएपछि प्रचण्डले नारायणकाजी श्रेष्ठलाई चीन भ्रमणमा जानबाट रोक लगाएको बुझिएको छ । प्रचण्डले विभिन्न शक्तिकेन्द्रसमक्ष नारायणकाजी श्रेष्ठलाई चीन भ्रमणमा जानबाट आफूले रोक लगाएको बताउने गरेका छन् । यसरी प्रचण्ड आफ्नो साख जोगाउन सक्रिय त भए तर नारायकाजी श्रेष्ठ चीनको भ्रमणमा नजाँदैमा भारतले प्रचण्डलाई कति विश्वास गर्न सक्ला यो प्रश्न भने कूटनीतिक क्षेत्रमा फेरि पनि उठिरहेको छ ।

प्रतिक्रिया
सम्बन्धित खवर

काठमाडौं।निर्वाचन घोषणाको सवालमा सत्तारूढ गठबन्धन संविधान र कानूनको परिपालना भन्दा पनि बढी नाफा र घाटाको जोडघटाउमा लागेको छ । कानून

दाङ। कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट बच्नका लागि दाङमा अग्रपंक्तिमा रहेर काम गर्नेहरूलाई खोप दिन थालिएको छ । स्वास्थ्यकर्मी, सपाइकर्मी, सुरक्षाकर्मी र सञ्चारकर्मीलाई

सुर्खेत। कर्णालीका मुख्यमन्त्री जीवनबहादुर शाहीले आफ्नो सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक गरेका छन् । मुख्यमन्त्री भएको करिब चार महिनापछि आफ्नो सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक

दाङ। राष्ट्रिय सभा सदस्यका लागि लुम्बिनी प्रदेशमा १२ माघमा निर्वाचन हुँदैछ । तीन पदका लागि लुम्बिनीमा निर्वाचन हुन लागेको हो । २०